Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:30 Autor: PAP

RPO interweniuje w sprawie świadectw maturalnych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Ustalony na 7 lipca 2023 r. termin wydawania świadectwa maturalnych uniemożliwia polskim absolwentom udział w rekrutacji na studia w Danii czy Szwecji. Z tego powodu Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika o możliwość zmiany harmonogramu wydawania świadectw maturalnych tak, aby umożliwić zainteresowanym podjęcie studiów na uczelniach europejskich.


Takie działanie RPO podjął w związku z otrzymaniem pisma od wnioskodawcy, który stwierdził, że jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany, w tym roku absolwenci polskich szkół średnich nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji na studia w Danii. Podobna sytuacja może dotyczyć innych zagranicznych uczelni, np. w Szwecji. Na tamtejszych uczelniach trzeba złożyć dokumenty do 5 lipca br.


Tymczasem – jak podał RPO – jednym z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej, związanych z obywatelstwem unijnym, jest prawo do swobodnego przemieszczania się i osiedlania na terytorium państw członkowskich. Obejmuje to również kontynuowanie nauki w szkole wyższej.


"W niektórych przypadkach realizacja prawa do nauki w innym państwie unijnym może być jednak utrudniona z powodu braku koordynacji procedur" – zwrócił uwagę RPO.


Według rzecznika w ubiegłym roku problem ten nie pojawił się, bo świadectwa były wydawane kilka dni wcześniej.


"Z informacji przekazanych RPO wynika, że termin składania dokumentów w Danii od kilku lat jest niezmienny – 5 lipca. Była zatem możliwość wzięcia tego pod uwagę przy ogłaszaniu tegorocznego harmonogramu egzaminu ósmoklasisty i maturalnego przez CKE" – podał RPO.


Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który pierwszy skończył 8-letnią szkołę podstawową, kończy 4-letnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.


Maturzyści zdający w nowej formule (tzw. formuła 2023) będą musieli – tak jak dotąd – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjnych na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów na poziomie rozszerzonym, maksymalnie do sześciu).


Obowiązkowe są też dla maturzystów dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 13:30 Wrocław/ Wydłużono okres deratyzacji w centrum miasta Wydłużony okres deratyzacji w centrum miasta do 10 miesięcy oraz zwiększenie liczby miejsc, w których będzie prowadzone odszczurzanie to nowe regulacje… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Małopolskie/ Podpisano umowy na dwie nowe linie kolejowe z programu Kolej Plus Umowy na budowy nowych linii kolejowych łączących Kraków z Niepołomicami i Olkuszem w woj. małopolskim zostały podpisane w poniedziałek w ramach rządowego… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opublikowano projekt w sprawie przekazana środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej na 13. emerytury 5 mld zł zostanie przekazanych w 2023 r. z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Solidarnościowego na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Kraków/ 78 lat temu na UJ zainaugurowano pierwszy po okupacji rok akademicki 19 marca 1945 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim zainaugurowano pierwszy po ustaniu okupacji niemieckiej rok akademicki. W 78. rocznicę tamtych wydarzeń władze… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Węgry/ Sondaż: coraz więcej obywateli obwinia UE o wzrost cen żywności Coraz więcej Węgrów winą za rosnące ceny żywności w kraju obarcza sankcje nałożone przez UE na Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Heidelberg/ Premier: Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba (krótka10) Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba; pomylił się, przynajmniej częściowo - stwierdził w poniedziałek w Heidelbergu… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: musimy zmienić politykę UE nie w kierunku centralizacji, lecz integracji (krótka 8) Jeżeli Europa ma odegrać rolę lidera we współczesnym świecie, to musi zmienić politykę Unii Europejskiej - nie w kierunku dalszej centralizacji, lecz integracji… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał (krótka9) NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał, będzie miał on kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie - powiedział w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Liga hiszpańska - władze Elche zwolniły trenera Pablo Machina Zarząd ostatniego klubu ligi hiszpańskiej Elche rozwiązał umowę z trenerem Pablo Machinem - poinformowano w poniedziałek. Powodem decyzji były słabe wyniki… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Bułgaria/ Kolejna ofiara śmiertelna przemytu nielegalnych migrantów, 15 migrantów rannych Jeden nielegalny migrant zginął, a 15 zostało rannych w poniedziałek nad ranem w trakcie przemytu z Turcji do Serbii w wyniku wypadku pojazdu, którym ich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »