Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:00 Autor: PAP

Fundacja Nobiscum ustaliła 1680 imion i nazwisk dzieci z getta w Płocku - zostaną odczytane w rocznicę jego likwidacji

Fundacja Nobiscum ustaliła 1680 imion i nazwisk dzieci z getta w Płocku (Mazowieckie), utworzonego przez Niemców w czasie II wojny światowej. Zostaną odczytane 1 marca podczas obchodów 82. rocznicy deportacji Żydów z płockiego getta - uroczystość odbędzie się na cmentarzu żydowskim.

Jak poinformował we wtorek PAP prezes Fundacji Nobiscum Piotr Dąbrowski, 1680 imion i nazwisk dzieci z getta w Płocku, które istniało od września 1940 r. do początku marca 1941 r., ustalono na podstawie archiwalnej kwerendy w ramach projektu „Mała księga imion”.


Kwerendę w zasobach Archiwum Państwowego w Płocku przeprowadziła Gabriela Nowak-Dąbrowska, historyczka, genealożka i badaczka historii społeczności żydowskiej tego miasta. W ramach projektu „Mała księga imion” powstała publikacja, upamiętniająca dzieci z płockiego getta.


„Na podstawie archiwaliów udało się nam ustalić 1680 dzieci, które znalazły się wśród ponad 6 tys. więźniów getta w Płocku. Ich imiona i nazwiska zostaną odczytane 1 marca na płockim cmentarzu żydowskim, podczas obchodów 82. rocznicy likwidacji getta” - powiedział PAP prezes Fundacji Nobiscum.


Jak wyjaśnił, ostatni zachowany spis ludności żydowskiej Płocka, sporządzony przez Niemców, pochodzi z listopada 1940 r. i stał się podstawą publikacji „Mała księga imion”. Dodał, iż celem projektu jest „wydobycie z niepamięci” imion przynajmniej części najmłodszych ofiar terroru okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej.


„Pomiędzy datą powstania ostatniego spisu a datą deportacji Żydów z płockiego getta minęło kilka miesięcy. Oczywiście mamy świadomość, że jeżeli w tym czasie do getta Niemcy przewieźli kolejne rodziny wraz z dziećmi lub przyszły one tam na świat, ich imion i nazwisk prawdopodobnie nigdy już nie poznamy” - podkreślił Dąbrowski.


Zapowiedział, iż publikacja „Mała księga imion”, która została wydana w limitowanym nakładzie, będzie bezpłatnie rozdawana wśród mieszkańców Płocka od 17 lutego. „Zapraszamy wszystkich, którzy 1 marca będą chcieli przyjść na cmentarz żydowski i odczytać z nami imiona i nazwiska dzieci z płockiego getta” - mówił.


Jak podkreślają autorzy projektu „Mała księga imion”, żydowskie dzieci z getta „stały się bezbronnymi ofiarami oraz świadkami wszechobecnego głodu, chorób i śmierci”. „Zimą 1941 r., podczas likwidacji płockiego getta, niektóre z nich, w tym niemowlęta, zostały bestialsko zamordowane. Dzieci ginęły w obozie przejściowym w Działdowie, w warszawskim getcie, w Treblince, w Auschwitz” - przypomina Fundacja Nobiscum.


Społeczność żydowska w Płocku należała do najstarszych w Polsce. W 1939 r. płoccy Żydzi obchodzili 700. rocznicę obecności w tym mieście - stanowili wtedy tam ok. 30 proc. ludności. W czasie II wojny światowej, we wrześniu 1940 r., Niemcy utworzyli płockie getto, do którego przesiedlali Żydów z okolicznych wsi i miasteczek. W lutym 1941 r. rozpoczęli jego likwidację, która trwała do 1 marca. Wysiedlono wówczas wszystkich mieszkańców getta.


Holokaust przeżyło kilkuset płockich Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej zaczęli oni powracać do rodzinnego miasta, jednak większość z nich w kolejnych latach wyemigrowała z Polski, głównie do Izraela i USA.


Fundacja Nobiscum, która powstała w Płocku w 2018 r., promuje sztukę i wiedzę historyczną, organizując m.in. koncerty, wystawy, wydając publikacje książkowe i płytowe, a także realizując projekty internetowe.


Dotychczas Fundacja Nobiscum opublikowała m.in. przewodnik „Śladami płockich Żydów”, zawierający opisy i fotografie kilkudziesięciu miejsc pełniących ważne funkcje społeczne i religijne dawnej społeczności żydowskiej miasta oraz monografię „Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 r.”, prezentującą dzieje i mieszkańców jednej z najstarszych tamtejszych ulic, zarazem główną arterię dawnej dzielnicy żydowskiej.


W 2019 r. Fundacja Nobiscum uruchomiła portal JewishPlock.eu, który „w swym założeniu stanowić ma stale rosnące kompendium wiedzy o historii żydowskiej społeczności Płocka, ale także regionu”. Zamieszczono tam m.in. kilkaset reprodukcji fotografii i dokumentów, w tym pochodzących z rodzinnych archiwów potomków płockich Żydów, mieszkających obecnie za granicą, które nie były wcześniej publikowane.


W ramach projektu „Pamięć. Płock 1939” Fundacja Nobiscum na swym portalu upamiętnia też od 2019 r. imiennie Żydów mieszkujących w tym mieście do II wojny światowej. We wrześniu 2022 r. przygotowała natomiast wystawę online pt. „Rachmonim bnei rachmonim. Płoccy Żydzi, dobroczynność i filantropia”, która została wówczas wpisana w program tegorocznych Europejskich Dni Kultury Żydowskiej - ekspozycji towarzyszyła publikacja książkowa pod tym samym tytułem. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/ pat/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 04:40 Chiny/ Tempo wzrostu w 2023 r. w Azji szacowane na 4,5 proc. – raport roczny Boao Forum Oczekuje się, że Azja odnotuje w tym roku wzrost realnego PKB na poziomie 4,5 proc. w porównaniu z 4,2 proc. w ubiegłym roku, poinformowało we wtorek Forum… » więcej 2023-03-28, godz. 03:10 Nowa Zelandia/ MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa… » więcej 2023-03-28, godz. 02:20 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła 13 wrogich dronów Shahed W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie… » więcej 2023-03-28, godz. 02:00 USA/ 6 śmiertelnych ofiar ataku na szkołę w Nashville Policja w Nashville powiadomiła, że w poniedziałkowym ataku uzbrojonej kobiety na prezbiteriańską szkołę zginęło trzech 9-letnich uczniów i troje dorosłych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:50 Turniej ATP w Miami - Hurkacz odpadł w trzeciej rundzie Rozstawiony z numerem ósmym Hubert Hurkacz przegrał z Francuzem Adrianem Mannarino 6:7 (5-7), 6:7 (0-7) w trzeciej rundzie turnieju tenisowego ATP 1000 na twardych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:00 Ukraina/ Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie… » więcej 2023-03-28, godz. 00:30 El. ME 2024 - Sylvinho: remis byłby bardziej sprawiedliwy Trener reprezentacji Albanii Sylvinho przyznał po porażce 0:1 z Polską w Warszawie w eliminacjach Euro 2024, że sprawiedliwszym wynikiem byłby remis. 'Wynik… » więcej 2023-03-28, godz. 00:20 El. ME 2024 - Salamon: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy 'Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy. Wracamy do klubów w lepszym nastroju i z nadziejami na przyszłość, żeby robić lepsze wyniki' - stwierdził w TVP obrońca… » więcej 2023-03-28, godz. 00:10 El. ME 2024 - od 0 do 140, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 140 meczów, 78 goli - to bilans prawie 15 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2023-03-28, godz. 00:00 El. ME 2024 - selekcjoner Czechów rozczarowany po remisie z Mołdawią Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy nie krył rozczarowania po bezbramkowym remisie z Mołdawią w Kiszyniowie w drugiej kolejce eliminacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »