Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 16:30 Autor: PAP

Politycy PSL apelują do ministra rolnictwa o rozwiązania ws. zboża z Ukrainy

Politycy PSL zaapelowali we wtorek do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z PiS o rozwiązanie sprawy zboża z Ukrainy; postulują m.in. wprowadzenie kanałów transportowych. Ich zdaniem rządzący przegrywają ze „zbożowymi spekulantami”.

Poseł PSL Stefan Krajewski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wielu rolników w Polsce zastanawia się, co zrobić ze zbożem, które zalega w ich magazynach. "Zastanawiają się, gdzie je sprzedać i za ile?" – mówił.


Według niego nie byłoby tej sytuacji, gdyby w zeszłym roku rząd dążył do wprowadzenia kaucji na zboże, które wjeżdża do nas z Ukrainy.


Krajewski zaapelował do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, by znaleźli rozwiązanie tej sytuacji.


Zdaniem Krajewskiego trzeba m.in. wprowadzić kanały transportowe, tak żeby zboże, które wjechało do nas, mogło wyjechać i trafić do tych krajów, które na nie czekają, na przykład do krajów Afryki.


Zdaniem posła PSL Krzysztofa Paszyka wicepremier Kowalczyk i cały rząd ZP "przegrali ze zbożowymi spekulantami". Poseł poinformował, że zwrócił się do ministra rolnictwa z interpelacją w której pyta, czy państwowe spółki uczestniczą w procederze importu zboża z zagranicy, w tym z Ukrainy. "Chcemy wierzyć, że nie, ale pewności jednak nie mamy i czekamy na odpowiedź" – powiedział Paszyk.


W ubiegłym tygodniu odbyły się protesty rolników w miejscowościach granicznych z Ukrainą przeciwko importowi zboża z tego kraju. Przedstawiciele rolników, którzy protestowali w ubiegły czwartek przed podkarpackimi przejściami granicznymi z Ukrainą w Medyce i Korczowej spotkali się w piątek w Rzeszowie z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i przekazali jej petycję, w której domagają się m.in. kontroli sanitarnej zboża z Ukrainy.


W miniony wtorek w rozmowie z pap.pl minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że "wyolbrzymiamy znaczenie zboża eksportowanego z Ukrainy". "Ono rzeczywiście rodzi problemy przy granicy, ale na zachodzie Polski to już ceny światowe wpływają na ceny na rynku" – przyznał.


"Patrzymy na giełdę MATIF czy giełdę w Chicago, które są wzornikiem cen zbóż i wszyscy się do tego dostosowują. Nawet gdybyśmy całkowicie zamknęli granicę z Ukrainą, to ten problem nie zostanie rozwiązany, jeśli nie wzrośnie cena na rynkach światowych" – dodał Kowalczyk. Jak zaznaczył, niskie ceny zbóż wpływają na spowolnienie dynamiki eksportu zboża z uwagi na brak opłacalności. "Wielu skupujących kupiło zboże w czasie żniw, np. pszenicę w cenie ok. 1400-1500 zł za tonę. Teraz na giełdach światowych ta cena wynosi 1300 zł. Do tego koszty eksportu do portu powodują, że firmy musiałyby ponieść stratę w momencie sprzedaży" - powiedział Kowalczyk. (PAP)


Autor: Edyta Roś


ero/ ann/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 19:20 Mucha: umowa dotycząca finansowania działań Instytutu Kolbego została podpisana Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o podpisaniu umowy na przekazanie środków Instytutowi Kolbego oraz o tym, że plan działania instytutu został… » więcej 2024-04-24, godz. 19:20 Austria/ Portret młodej kobiety pędzla Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro 'Portret panny Lieser' ('Bildnis Fraeulein Lieser'), który przez 100 lat uważany był za zaginiony, został sprzedany w środę na aukcji w Wiedniu za 30 mln… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Szczucki: klub PiS wnioskuje o odrzucenie obu projektów o TK w pierwszym czytaniu (krótka2) Krzysztof Szczucki (PiS) złożył w imieniu swego klubu wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu obu projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. 'Projekty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 Sejm/ Komisje za doprecyzowującymi poprawkami do projektu ws. wakacji składkowych Sejmowe komisje gospodarki oraz polityki społecznej wprowadziły w środę poprawki o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym do projektu ustawy, która ma… » więcej 2024-04-24, godz. 19:10 MSZ: Polska przekaże 2 mln dolarów dla agend ONZ działających w Strefie Gazy W związku z katastrofalną sytuacją humanitarną ludności cywilnej w Gazie oraz bardzo trudnymi warunkami dostarczania pomocy, Polska przekaże dwie wpłaty… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Ekstraklasa siatkarzy - mimo kłopotów ZAKSA wystartuje w następnych sezonie Mimo że od 30 czerwca nie będzie obowiązywać umowa finansowa między Grupą Azoty a ZAKSA S.A., to start zespołu siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w ekstraklasie… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec o protestach rolników i wojnie w Ukrainie Wojna w Ukrainie, protesty rolników, niemiecka droga synodalna oraz lekcje religii w szkołach - to główne tematy spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 mln istnień Dzięki szczepionkom co minutę można uratować sześć istnień - wynika z badania Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanego w środę przez… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 MŚ w kolarstwie torowym - Santiago gospodarzem w 2025 roku Przyszłoroczne mistrzostwa świata w kolarstwie torowym odbędą się w stolicy Chile - Santiago, a nie w argentyńskim San Juan, jak pierwotnie planowano - poinformowała… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Historyk: traktat polsko-litewski o przyjaznych stosunkach zmienił stosunek Litwinów do Polski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisany przez Polskę i Litwę w 1994 r., miał duże znaczenie polityczne, ale odegrał też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »