Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 16:30 Autor: PAP

Politycy PSL apelują do ministra rolnictwa o rozwiązania ws. zboża z Ukrainy

Politycy PSL zaapelowali we wtorek do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z PiS o rozwiązanie sprawy zboża z Ukrainy; postulują m.in. wprowadzenie kanałów transportowych. Ich zdaniem rządzący przegrywają ze „zbożowymi spekulantami”.

Poseł PSL Stefan Krajewski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wielu rolników w Polsce zastanawia się, co zrobić ze zbożem, które zalega w ich magazynach. "Zastanawiają się, gdzie je sprzedać i za ile?" – mówił.


Według niego nie byłoby tej sytuacji, gdyby w zeszłym roku rząd dążył do wprowadzenia kaucji na zboże, które wjeżdża do nas z Ukrainy.


Krajewski zaapelował do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, by znaleźli rozwiązanie tej sytuacji.


Zdaniem Krajewskiego trzeba m.in. wprowadzić kanały transportowe, tak żeby zboże, które wjechało do nas, mogło wyjechać i trafić do tych krajów, które na nie czekają, na przykład do krajów Afryki.


Zdaniem posła PSL Krzysztofa Paszyka wicepremier Kowalczyk i cały rząd ZP "przegrali ze zbożowymi spekulantami". Poseł poinformował, że zwrócił się do ministra rolnictwa z interpelacją w której pyta, czy państwowe spółki uczestniczą w procederze importu zboża z zagranicy, w tym z Ukrainy. "Chcemy wierzyć, że nie, ale pewności jednak nie mamy i czekamy na odpowiedź" – powiedział Paszyk.


W ubiegłym tygodniu odbyły się protesty rolników w miejscowościach granicznych z Ukrainą przeciwko importowi zboża z tego kraju. Przedstawiciele rolników, którzy protestowali w ubiegły czwartek przed podkarpackimi przejściami granicznymi z Ukrainą w Medyce i Korczowej spotkali się w piątek w Rzeszowie z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart i przekazali jej petycję, w której domagają się m.in. kontroli sanitarnej zboża z Ukrainy.


W miniony wtorek w rozmowie z pap.pl minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że "wyolbrzymiamy znaczenie zboża eksportowanego z Ukrainy". "Ono rzeczywiście rodzi problemy przy granicy, ale na zachodzie Polski to już ceny światowe wpływają na ceny na rynku" – przyznał.


"Patrzymy na giełdę MATIF czy giełdę w Chicago, które są wzornikiem cen zbóż i wszyscy się do tego dostosowują. Nawet gdybyśmy całkowicie zamknęli granicę z Ukrainą, to ten problem nie zostanie rozwiązany, jeśli nie wzrośnie cena na rynkach światowych" – dodał Kowalczyk. Jak zaznaczył, niskie ceny zbóż wpływają na spowolnienie dynamiki eksportu zboża z uwagi na brak opłacalności. "Wielu skupujących kupiło zboże w czasie żniw, np. pszenicę w cenie ok. 1400-1500 zł za tonę. Teraz na giełdach światowych ta cena wynosi 1300 zł. Do tego koszty eksportu do portu powodują, że firmy musiałyby ponieść stratę w momencie sprzedaży" - powiedział Kowalczyk. (PAP)


Autor: Edyta Roś


ero/ ann/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 17:30 Uganda/ Parlament przyjął ustawę przeciwko osobom LGBTQ; w niektórych przypadkach przewidziano karę śmierci Ugandyjscy ustawodawcy zatwierdzili we wtorek jedne z najostrzejszych na świecie przepisów wymierzonych przeciwko osobom LGBTQ+, sankcjonując niektóre czyny… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 Muzeum Polaków Ratujących Żydów i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II będą współpracować Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju pod hasłem „innowacje w regionie” Wymiana doświadczeń ekspertów ze świata nauki, biznesu i samorządu, a także omówienie wyzwań stojących przed regionem, to cele Dolnośląskiego Forum… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 USA/ Szef dyplomacji Blinken: państwa uznające MTK powinny aresztować Putina Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że państwa będące stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego powinny wykonać swoje zobowiązania… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Polki na czwartym miejscu w rankingu najpiękniejszych kobiet świata Najpiękniejszą nacją są Hindusi, najbardziej ceniona jest też uroda kobiet z tej społeczności. Tak wynika z badania, w którym analizie poddano tysiące… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Bank Światowy: na odbudowę Ukrainy potrzeba 411 mld USD Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować 'krytyczne… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Kraków/ Pierwsze w Polsce wszczepienie zastawki typu Venus u pacjentów pediatrycznych Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, jako pierwsi w Polsce, implantowali zastawkę samorozprężalną typu Venus u pacjentów pediatrycznych… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Jasionka/ Przyszłość europejskiego rolnictwa - jednym z tematów rolniczego forum Przyszłość rolnictwa europejskiego była głównym tematem jednej z debat rozpoczętego w środę w Jasionce V Europejskiego Forum Rolniczego. Udział w dyskusji… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Dobra Drużyna PZU wraca do gry (MediaRoom) Ponad 70 tysięcy dzieci i nastolatków z całego kraju skorzystało z dofinansowania swoich treningów sportowych w ramach programu Dobra Drużyna PZU. Olbrzymie… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 22 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wycofała się z turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami - poinformowali na Twitterze liderka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »