Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 16:30 Autor: PAP

Rzecznik Praw Pacjenta: sąd oddalił skargę przychodni z Przemyśla na decyzję w sprawie amantadyny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę przychodni lekarskiej Optima sp. z o.o. z siedzibą w Przemyślu na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie amantadyny – podało biuro rzecznika.

W lutym 2022 r. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że Optima Sp. z o.o., stosując u pacjentów leki zawierające amantadynę, narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.


Rzecznik nakazał wówczas zaniechania takiego postępowania. Optima sp. z o.o. zaskarżyła decyzję.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie – jak podał rzecznik – oddalił we wtorek skargę. W uzasadnieniu ustnym – jak podano w informacji biura rzecznika – sąd wskazał, że brak jest wątpliwości co do słuszności stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który zgromadził w sprawie kompletny materiał dowodowy i właściwie go ocenił. Bezsprzeczne jest także, że Optima Sp. z o.o. stosowała praktyki naruszające zbiorowe prawa pacjentów.


Rzecznik Praw Pacjenta zapowiedział, że opublikuje na swojej stronie internetowej pisemne uzasadnienie wyroku niezwłocznie po jego otrzymaniu.


"Nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny. Ta terapia nie spełnia zatem podstawowego wymogu – nie jest zgodna z aktualnym stanem wiedzy medycznej" – zaznaczył, cytowany w informacji Rzecznik Praw Pacjenta.


"Ponadto pacjent jest narażony na rozwój choroby i opóźnienie rozpoczęcia właściwego leczenia, a także na wystąpienie licznych działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem leku" – podkreślił.


Viregyt-K, zawierający amantadynę, zgodnie ze wskazaniem, może być stosowany w przypadku grypy typu A. W informacji biura rzecznika wskazano, że część podmiotów przepisywała ten lek pacjentom pod pretekstem leczenia zakażenia wirusem grypy. Placówki te nie potwierdzały jednak u swoich pacjentów zakażenia wirusem grypy na podstawie wyniku testu diagnostycznego. Przepisywanie amantadyny opierało się więc wyłącznie na wywiadzie z pacjentem, przeprowadzanym zazwyczaj telefonicznie.


Rzecznik wskazał, że działania niepożądane zostały wymienione w charakterystyce produktu leczniczego leku Viregyt K. Są to często zaburzenia psychiczne i zaburzenia układu nerwowego. Zdarzały się także przypadki prób samobójczych i zgonu w przypadku przedawkowania tego leku.


Leczenie – jak zaznacza rzecznik pacjentów – musi odpowiadać aktualnej wiedzy medycznej, a więc mieć rzetelnie potwierdzoną skuteczność i bezpieczeństwo. Dlatego nie można leczyć amantadyną zakażenia wirusem SARS-CoV-2 czy też COVID-19.


Biuro Rzecznika Praw Pacjenta poinformowało, że rzecznik wszczął i przeprowadził 30 postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, które dotyczyły stosowania leków zawierających amantadynę w terapii COVID-19.


Z informacji, które Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał z Centrum e-Zdrowia, wynika że niektóre placówki medyczne tylko w ciągu kilku miesięcy pandemii koronawirusa wystawiły setki, a nawet tysiące takich recept. Jedna z tych placówek wystawiła ponad 20 tys. recept.


Spośród 30 spraw Rzecznik Praw Pacjenta w 18 przypadkach uznał, że te praktyki są stosowane i nakazał ich zaniechania. W 10 przypadkach rzecznik uznał, że te praktyki były stosowane, ale placówki medyczne zaprzestały ich stosowania przed wydaniem decyzji przez rzecznika.


W dwóch przypadkach rzecznik umorzył postępowanie. Następuje to, kiedy sygnały o naruszeniu zbiorowych praw pacjentów przez placówkę medyczną nie potwierdzą się.


Biuro rzecznika podało, że zakończyły się wszystkie postępowania. Placówki poinformowały o zastosowaniu się do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Obecnie rzecznik weryfikuje te informacje.


"Wystawianie recept na wskazane leki po otrzymaniu decyzji będzie oznaczało dalsze stosowanie zabronionych praktyk i będzie skutkowało nałożeniem kar pieniężnych do 500 tys. zł" – podało biuro rzecznika. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ joz/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 17:20 Polki na czwartym miejscu w rankingu najpiękniejszych kobiet świata Najpiękniejszą nacją są Hindusi, najbardziej ceniona jest też uroda kobiet z tej społeczności. Tak wynika z badania, w którym analizie poddano tysiące… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Bank Światowy: na odbudowę Ukrainy potrzeba 411 mld USD Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować 'krytyczne… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Kraków/ Pierwsze w Polsce wszczepienie zastawki typu Venus u pacjentów pediatrycznych Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, jako pierwsi w Polsce, implantowali zastawkę samorozprężalną typu Venus u pacjentów pediatrycznych… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Jasionka/ Przyszłość europejskiego rolnictwa - jednym z tematów rolniczego forum Przyszłość rolnictwa europejskiego była głównym tematem jednej z debat rozpoczętego w środę w Jasionce V Europejskiego Forum Rolniczego. Udział w dyskusji… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Dobra Drużyna PZU wraca do gry (MediaRoom) Ponad 70 tysięcy dzieci i nastolatków z całego kraju skorzystało z dofinansowania swoich treningów sportowych w ramach programu Dobra Drużyna PZU. Olbrzymie… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 22 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Iga Świątek wycofała się z turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami - poinformowali na Twitterze liderka… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Turniej WTA w Miami - Świątek wycofała się z powodu kontuzji żebra (opis) Iga Świątek wycofała się z turnieju WTA 1000 w Miami - poinformowali na Twitterze liderka światowego rankingu oraz organizatorzy imprezy. Powodem jest kontuzja… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Koleje Śląskie chcą mieć nowe pociągi od 2026 r. O przetargu na nowe pociągi dla Kolei Śląskich, które mają być dostarczane od 2026 r., o przejazdach do jednej stacji za 1 zł w Tychach, o oszczędnościach… » więcej 2023-03-22, godz. 17:10 Prezydent spotkał się Natalią Pinczuk, żoną laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z Natalią Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego… » więcej 2023-03-22, godz. 17:00 Turcja/ Media: w 2022 roku w kraju odnotowano najwyższy wzrost cen żywności spośród państw OECD W 2022 roku wzrost cen żywności w Turcji był najwyższy spośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i wyniósł 71 proc. - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »