Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:40 Autor: PAP

Spór posłanek KO z przedstawicielem Fundacji Megafon na konferencji prasowej

Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas (KO) podtrzymały we wtorek zarzuty wobec MEiN w związku z konkursem na dofinasowanie zakupu nieruchomości przez fundacje. Ich konferencję przerwał przedstawiciel Fundacji Megafon, którego zdaniem posłanki nie miały podstaw do kwestionowania zasadności wsparcia jego fundacji.

Posłanki KO Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas (KO) na wtorkowej konferencji prasowej podtrzymały zarzuty wobec organizowanego przez MEiN konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Odnosiły się też do wtorkowego wystąpienia ministra Przemysława Czarnka z trybuny sejmowej w tej sprawie.


Posłanki podtrzymały swój zarzut, że z eksperci zasiadający w komisjach konkursowych ocenili wiele wniosków negatywnie, a mimo to minister przyznał środki i ponosi za to polityczną odpowiedzialność. "W tej sytuacji minister ponosi odpowiedzialność także za to, że w opiniach jest napisane, iż może dochodzić do niegospodarności w przypadku przyznania środków" - powiedziała Katarzyna Lubnauer.


"Dzisiejsze wystąpienie pana ministra Czarnka było jednym wielkim przyznaniem się do winy" - mówiła Krystyna Szumilas. "Sama zapowiedź, że aneksami będą przedłużone umowy na 15 lat pokazuje, że minister Czarnek albo został zmuszony, albo się zorientował, że oddawanie nieruchomości fundacjom po 5 latach jest jednym wielkim przekrętem. Ale 15 lat minie szybko i po 15 latach te wille zostaną w rękach fundacji" - mówiła Szumilas.


Jej zdaniem "przyznaniem się do winy" były też słowa premiera Mateusza Morawieckiego o możliwym audycie w MEiN.


Zdaniem byłej minister edukacji "szczytem hipokryzji" są też słowa ministra Czarnka z trybuny sejmowej o przyznaniu 5,3 mld złotych na inwestycje w edukacji. "Owszem, przekazał 15 milionów szkole, w której dyrektorem jest jego szwagier, ale z 5,3 miliarda złotych nie potrafi się do dzisiaj wytłumaczyć" - mówiła Szumilas. "Minister powinien mieć wykaz tych inwestycji i powinien umieć powiedzieć, na co trafiły te pieniądze" - dodała.


"Czytałyśmy bardzo uważnie zarówno wnioski, jak i karty oceny. Dla nas nie ulega wątpliwości, że są tam również organizacje, które robią dobre rzeczy dla Polaków, tylko pamiętajmy o jednym - to są pieniądze publiczne, nie powinny być wydatkowane na nieruchomości, tylko na konkretne projekty, które trafią do Polaków" - mówiła Lubnauer. "My nie oceniamy fundacji, my oceniamy sposób wydatkowania pieniędzy przez ministra Czarnka" - dodała


Konferencję posłanek zakłócił poruszający się na wózku inwalidzkim wiceprezes Fundacji Megafon Tomasz Piesiecki, który powiedział, że posłanki oszkalowały jego fundację, twierdząc, że w nieuprawiony sposób otrzymała środki z MEiN w ramach tego konkursu.


Przedstawił materiały, z których wynikało, że fundacja prowadzi bardzo aktywną działalność i doprowadziła np. do wymiana wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy czy doprowadziła do wprowadzenia zerowego VAT-u na leki dla dzieci chorych na SMA. "Fundacja teraz cierpi, że państwo prowadzicie grę polityczną" - mówił wiceprezes Fundacji Megafon.


Lubnauer replikowała, że to nie ona z posłanką Szumilas negatywnie oceniły Fundację Megafon, tylko eksperci MEiN, wydając negatywną rekomendację. I że z przedstawionego portfolio nie wynika, że fundacja prowadzi działalność stricte na rzecz edukacji, bo jest to ogólna pomoc różnego rodzaju dla chorych i niepełnosprawnych. "Niewątpliwie pomagacie niepełnosprawnym, ale konkurs był nie o tym, konkurs był o edukacji" - powiedziała.


"My nie podważamy działalności żadnej z fundacji, które pracują na rzecz różnych spraw społecznych. To eksperci ministra edukacji dali negatywną opinie Megafonowi" - mówiła Szumilas.


Po rozpoczęciu wtorkowych obrad Sejmu we wtorek głos zabrał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Odniósł się do zarzutów opozycji dotyczących programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".


"Dokładnie od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu - nie przeciwko nam, nie przeciwko mi, nie przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, hejtu przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują znakomitą pracę edukacyjną. Z tego miejsca chcę bardzo serdecznie państwa przeprosić, zarządy czterdziestu kilku organizacji hejtowane niemiłosiernie" - powiedział szef MEiN.


Z kolei zwracając się do posłów opozycji powiedział: "Nie macie prawa mierzyć nas swoją brudną, nieuczciwą miarą. Nie wszyscy są tacy jak wy" - podkreślił.


Czarnek zwrócił uwagę na to, że w ramach konkursu minister edukacji i nauki może powołać ekspertów, "ale to on podejmuje decyzje". "Ekspert przekazuje opinie, a nie podejmuje decyzje" - zastrzegł.


"Nazwaliście ten program +Willa Plus+ tylko i wyłącznie dlatego, że jedna zasłużona organizacja prężnie działająca od lat w Polsce nabyła nieruchomość, która jest nazwana willą. Od tego nazwaliście cały program +Willa Plus+, obrażając wszystkie inne stowarzyszenia, fundacje i tę fundację również" - ocenił minister.


Minister podkreślił, że w 12 z 45 przypadków organizacje pozarządowe wystąpiły o dotacje na zakup nieruchomości na siedzibę fundacji. "Pięć milionów złotych na siedzibę w centrum Warszawy dla Fundacji Polska Wielki Projekt. 5 mln, z których nawet jedna złotówka nie trafia do tej fundacji - one w całości są przeznaczone na nieruchomość. Nie idą do kieszeni, na wynagrodzenia, na ekspertyzy, na fałszywe projekty, na miękkie projekty. Ile miliardów wydaliście na tego typu rzeczy? Ile miliardów jest w waszych kieszeniach?" - pytał.


Poinformował, że organizacje pozarządowe, które otrzymały dofinansowanie w konkursie MEiN, same zawnioskowały i podpisują aneksy, zgodnie z którymi nie będzie można zbyć tej nieruchomości przez 15 lat. "Będą wykorzystywać te nieruchomości wyłącznie na cele projektów edukacyjnych (...). Gdzie tu jest afera?" - pytał.


"W związku z tym, że kłamiecie i zmyślacie, nie macie prawa mierzyć nas swoją bandycką, złodziejską miarą, bo nie wszyscy są tacy sami" - dodał.


Wcześniej, tuż po otwarciu posiedzenia Sejmu posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) zapowiedziała złożenie wniosku o wyrażeniu wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki. "+Willa plus+ to zalegalizowane złodziejstwo" - mówiła. Lewica zaapelowała do pozostałych ugrupowań opozycji o podpisy pod wnioskiem.


W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Portal ocenił, że jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji". Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ ann/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 20:10 Hiszpania/ Media: sąd odebrał rodzicom prawo do opieki nad dzieckiem zanim się urodziło Sąd we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha, w środkowej Hiszpanii, podtrzymał decyzję opieki społecznej o odebraniu rodzicom prawa do opieki nad… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Holandia/ Borsuki ryjące nory pod torami sparaliżowały ruch pociągów Koleje holenderskie ProRail musiały wstrzymać ruch pociągów na kilku trasach na północy i południu kraju z powodu aktywności borsuków ryjących nory pod… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Ekstraklasa siatkarzy - Resovia - Jastrzębski Węgiel 2:3 Zaległy mecz 23. kolejki: Asseco Resovia Rzeszów - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:21, 18:25, 25:20, 18:25, 15:17). Asseco Resovia Rzeszów: Jakub Kochanowski… » więcej 2023-03-22, godz. 20:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Azoty - Industria 21:31 Azoty Puławy - Industria Kielce 21:31 (11:13). Najwięcej bramek: dla Azotów - Ivan Burzak 9, Rafał Przybylski i Ignacio Valles po 3; dla Industrii - Arkadiusz… » więcej 2023-03-22, godz. 20:00 Izrael/ Posłowie chcą karania za propagowanie chrześcijaństwa; premier zapewnia, że tego nie poprze Nie będziemy forsować żadnych rozwiązań prawnych wymierzonych w społeczność chrześcijańską - powiadomił w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu… » więcej 2023-03-22, godz. 20:00 Amerykańska piosenkarka oskarżyła swoją matkę o kradzież ponad 100 mln dolarów Czterokrotnie była nominowana do nagrody Grammy, sprzedała ponad 30 mln płyt na całym świecie. Jewel z tych sukcesów nie mogła jednak cieszyć się tak… » więcej 2023-03-22, godz. 20:00 W. Brytania/ Były premier Johnson zeznając pod przysięgą zaprzecza, że kłamał w sprawie "Partygate" Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zeznając w środę pod przysięgą przed komisją Izby Gmin ds. przywilejów, zaprzeczył, że kłamał w sprawie… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 M.Przydacz: pan prezydent ma swoje przekonanie na temat daty wyborów; myślę, że latem ją wskaże Pan prezydent Andrzej Duda zastanawiał się i ma jakieś przekonania, co do daty wyborów parlamentarnych na jesieni, natomiast gdy będzie decyzja, to o tym… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 „Le Figaro”: Francuzi szkolą ukraińskich pilotów na myśliwcach Mirage Od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 Chris Tucker chce wrócić do swojej roli z „Godzin szczytu” w czwartej części tej serii Trzy części komediowo-sensacyjnej serii „Godziny szczytu” z Chrisem Tuckerem i Jackiem Chanem w rolach głównych zarobiły w kinach na całym świecie blisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »