Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:20 Autor: PAP

Gdańsk/ "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…" wystawa poświęcona w Janowi Olszewskiemu w Muzeum II Wojny Światowej

W czwartą rocznicę śmierci premiera Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…". Poznamy byłego premiera z jego działań: dziennikarskich, prawniczych czy obrońcy politycznego - mówił współautor ekspozycji Artur Kłus z IPN.

We wtorek w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto wystawę poświęconą byłemu premierowi Janowi Olszewskiemu pt. "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…".


Współautor wystawy, kierownik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN Artur Kłus zaznaczył, że na 16 planszach znalazły się informację o poszczególnych fragmentach życia Olszewskiego.


"Zaczynamy i kończymy wystawę od rysu rodzinnego. Mamy dużo fotografii prywatnych od rodziny" - mówił.


Dodał, że "poznamy go (Olszewskiego - PAP) z późniejszych działań: dziennikarskich, prawniczych, obrońcy politycznego, premiera czy po prostu działacza politycznego.(…) Staraliśmy się żeby ten obraz, przy ograniczonych możliwościach, był pełny".


Współautor wystawy podkreślił, że na planszach umieszczone zostały również najważniejsze cytaty Jana Olszewskiego, które nie były dotąd publikowane. "Zarówno ja jak i współautorka wystawy - Justyna Błażejowska, mieliśmy szczęście poznać Jana Olszewskiego. Poświęcił on nam swój cenny czas i przytoczył pewne opowieści ze swojego życiorysu" - tłumaczył Kłus.


Zastępca dyrektora M2WŚ w Gdańsku dr Marek Szymaniak zaznaczył, że życiorys Olszewskiego "obfituje w tyle wydarzeń, że można by było nimi obdzielić wielu ludzi".


"Pan premier Jan Olszewski był osobą wrażliwą społecznie i politycznie. W swoich wyborach zawsze kierował się dobrem drugiego człowieka i chęcią służenia na gruncie niepodległościowym" - mówił.


Przypomniał również, że w muzeum znajduje się sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego.


Wystawa "Spojrzeć ludziom prosto w oczy…" będzie dostępna do połowy marca. Znajduje się na poziomie -2 M2WŚ w Gdańsku.


Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS - stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).


Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W okresie PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Uczestniczył w zakładaniu Komitetu Obrony Robotników, a następnie Solidarności. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Od grudnia 1991 r. do czerwca 1992 r. pełnił urząd Premiera Rządu RP, w pierwszym po wojnie Sejmie wybranym w całkowicie wolnych wyborach.


W latach 2006-10 Jan Olszewski pełnił funkcję doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.


Zmarł 7 lutego 2019 r.(PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ pat/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 17:40 Podlaskie/ 10,6 mln zł na bezemisyjne autobusy dla Augustowa Miasto Augustów otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację i pożyczkę w łącznej kwocie 10,6 mln zł na cztery… » więcej 2023-03-22, godz. 17:40 MF: od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych Od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Zmiany na plus dotyczą wszystkich najważniejszych podatków -VAT, PIT, CIT i akcyzy… » więcej 2023-03-22, godz. 17:40 El. ME 2024 - Polska o czwarty awans i piąty udział w turnieju finałowym Polscy piłkarze czterokrotnie dotychczas grali w mistrzostwach Europy. Trzy razy po eliminacjach - w 2008, 2016 i 2021 roku, a w 2012 jako współgospodarze… » więcej 2023-03-22, godz. 17:40 Wiceszef MSZ: Szwecja jest bliżej NATO - to dobra wiadomość Szwecja jest bliżej Sojuszu Północnoatlantyckiego i to dobra wiadomość, także dla Polski i naszego potencjału bezpieczeństwa - powiedział w środę wiceszef… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 Uganda/ Parlament przyjął ustawę przeciwko osobom LGBTQ; w niektórych przypadkach przewidziano karę śmierci Ugandyjscy ustawodawcy zatwierdzili we wtorek jedne z najostrzejszych na świecie przepisów wymierzonych przeciwko osobom LGBTQ+, sankcjonując niektóre czyny… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 Muzeum Polaków Ratujących Żydów i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II będą współpracować Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju pod hasłem „innowacje w regionie” Wymiana doświadczeń ekspertów ze świata nauki, biznesu i samorządu, a także omówienie wyzwań stojących przed regionem, to cele Dolnośląskiego Forum… » więcej 2023-03-22, godz. 17:30 USA/ Szef dyplomacji Blinken: państwa uznające MTK powinny aresztować Putina Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że państwa będące stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego powinny wykonać swoje zobowiązania… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Polki na czwartym miejscu w rankingu najpiękniejszych kobiet świata Najpiękniejszą nacją są Hindusi, najbardziej ceniona jest też uroda kobiet z tej społeczności. Tak wynika z badania, w którym analizie poddano tysiące… » więcej 2023-03-22, godz. 17:20 Bank Światowy: na odbudowę Ukrainy potrzeba 411 mld USD Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować 'krytyczne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »