Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:10 Autor: PAP

W. Brytania/ Nadal nieznani są prawdziwi zagraniczni właściciele 52 tys. nieruchomości

Nadal nieznani są prawdziwi właściciele prawie 52 tys. nieruchomości w Anglii i Walii, które są w posiadaniu zagranicznych firm, choć przyjęta po wybuchu wojny na Ukrainie ustawa miała zapewnić ujawnienie struktury właścicielskiej - podały we wtorek BBC News i Transparency International.

Choć brytyjski rząd od kilku lat obiecywał rozprawić się ze "skorumpowanymi elitami" z zagranicy, w tym "rosyjskimi oligarchami i kleptokratami", kupującymi za pieniądze niewiadomego pochodzenia brytyjskie nieruchomości i ukrywającymi się za łańcuchami fasadowych spółek, konkretne działania podjęto dopiero po rosyjskiej napaści na Ukrainę.


Zgodnie z przyjętą w marcu 2022 roku ustawą, zagraniczne firmy chcące kupić ziemię lub nieruchomości w Wielkiej Brytanii muszą ujawnić pełne dane dotyczące właścicieli, a te, które już były w posiadaniu ziemi bądź nieruchomości dostały sześć miesięcy na zrobienie tego samego. Na mocy ustawy w sierpniu ub.r. uruchomiony został rejestr podmiotów zagranicznych będących właścicielami nieruchomości.


Ale jak wynika z analizy BBC News i brytyjskiego oddziału Transparency International, do końca stycznia, kiedy upłynął ten sześciomiesięczny okres karencji, około 14,5 tys. firm - czyli prawie połowa z 32,4 tys. zagranicznych podmiotów będących właścicielami nieruchomości w Anglii i Walii, albo nie złożyło w ogóle wymaganych informacji, albo złożyło je w taki sposób, że niemożliwe jest ustalenie prawdziwej struktury właścicielskiej.


Spośród 92,6 tys. nieruchomości w Anglii i Walii należących do podmiotów zagranicznych, prawie 52 tys. - czyli 56 proc. - jest własnością firm, które nie podporządkowały się ustawie, z czego prawie 35 tys. należy do tych, które wcale nie dostarczyły danych, a 17 tys. - do tych, które zrobiły to w mało przejrzysty sposób.


"Choć rejestr zaczyna służyć zamierzonemu celowi, nasza analiza ujawnia, że jest o wiele za dużo firm, które mogą próbować ominąć przepisy, nie wiedząc o ich istnieniu lub całkowicie je ignorując" - mówi Duncan Hames, dyrektor ds. polityki w Transparency International UK.


Jako przykład tego, że ustawa nie zapewnia takiej przejrzystości, jak obiecywano, BBC News wskazuje Beechwood House, wartą 85 mln funtów nieruchomość w północnym Londynie, która jest wiązana - w tym też przez brytyjski rząd - z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem, objętym po rosyjskiej inwazji sankcjami.


W rejestrze jako właściciel Beechwood House wymieniono Hanley Limited, firmę z Wyspy Man, a z kolei jej właścicielem jest szwajcarska firma Pomerol Capital SA, która kontroluje ją w ramach struktury powierniczej. Jednak w rejestrze nie ma nic na temat osób, które są właścicielami Pomerol Capital, gdyż spółki będące własnością trustów - w przeciwieństwie do innych struktur - są zwolnione z obowiązku upubliczniania w rejestrze informacji o ich rzeczywistych właścicielach.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ adj/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 04:40 Chiny/ Tempo wzrostu w 2023 r. w Azji szacowane na 4,5 proc. – raport roczny Boao Forum Oczekuje się, że Azja odnotuje w tym roku wzrost realnego PKB na poziomie 4,5 proc. w porównaniu z 4,2 proc. w ubiegłym roku, poinformowało we wtorek Forum… » więcej 2023-03-28, godz. 03:10 Nowa Zelandia/ MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa… » więcej 2023-03-28, godz. 02:20 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła 13 wrogich dronów Shahed W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie… » więcej 2023-03-28, godz. 02:00 USA/ 6 śmiertelnych ofiar ataku na szkołę w Nashville Policja w Nashville powiadomiła, że w poniedziałkowym ataku uzbrojonej kobiety na prezbiteriańską szkołę zginęło trzech 9-letnich uczniów i troje dorosłych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:50 Turniej ATP w Miami - Hurkacz odpadł w trzeciej rundzie Rozstawiony z numerem ósmym Hubert Hurkacz przegrał z Francuzem Adrianem Mannarino 6:7 (5-7), 6:7 (0-7) w trzeciej rundzie turnieju tenisowego ATP 1000 na twardych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:00 Ukraina/ Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie… » więcej 2023-03-28, godz. 00:30 El. ME 2024 - Sylvinho: remis byłby bardziej sprawiedliwy Trener reprezentacji Albanii Sylvinho przyznał po porażce 0:1 z Polską w Warszawie w eliminacjach Euro 2024, że sprawiedliwszym wynikiem byłby remis. 'Wynik… » więcej 2023-03-28, godz. 00:20 El. ME 2024 - Salamon: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy 'Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy. Wracamy do klubów w lepszym nastroju i z nadziejami na przyszłość, żeby robić lepsze wyniki' - stwierdził w TVP obrońca… » więcej 2023-03-28, godz. 00:10 El. ME 2024 - od 0 do 140, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 140 meczów, 78 goli - to bilans prawie 15 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2023-03-28, godz. 00:00 El. ME 2024 - selekcjoner Czechów rozczarowany po remisie z Mołdawią Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy nie krył rozczarowania po bezbramkowym remisie z Mołdawią w Kiszyniowie w drugiej kolejce eliminacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »