Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:00 Autor: PAP

Rzeczniczka SG: na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy zainstalowano 22 systemy optoelektroniczne

Zakończył się prawie trzyletni projekt w ramach, którego na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy Polski zainstalowano 22 nowe systemy optoelektroniczne o wartości 27 mln zł - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Rzeczniczka poinformowała, że w nowe systemy zostały wyposażone wieże obserwacyjne na odcinkach ochranianych przez Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki Oddział SG. Przypomniała, że funkcjonariusze tych oddziałów ochraniają wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granica zewnętrzna Unii Europejskiej,.


"Systemy na wieżach obserwacyjnych posiadają m.in. kamerę termowizyjną niechłodzoną albo dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną" - powiedziała. Dodała, że po raz pierwszy dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną zainstalowano w wersji HD.


"W skład głowicy optoelektronicznej umieszczonej na wieży, wchodzi również kamera dzienna wysokiej rozdzielczości oraz dalmierz laserowy. Obrazy z kamer przesyłane są do Lokalnych Ośrodków Nadzoru zlokalizowanych w najbliższych placówkach SG – stąd funkcjonariusze SG prowadzą całodobowe obserwacje" - przekazała.


Zaznaczyła, że oprócz urządzeń obserwacji technicznej, funkcjonariusze posługują się aplikacją wyświetlającą obserwowane obiekty na mapie cyfrowej, dzięki czemu można kierować patrole bezpośrednio w miejsca wykrytych obiektów.


Instalacja systemów optoelektronicznych została zrealizowana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo. Obecnie Straż Graniczna dysponuje 50 systemami optoelektronicznymi na wieżach obserwacyjnych, znajdującymi się na granicach Polski, które są zewnętrznymi granicami UE.(PAP)


autor: Marcin Chomiuk


mchom/ mark/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 06:40 Niejasne finanse Brauna PKW znów odrzuciła sprawozdanie partii posądzanej o prorosyjskie poglądy, stwierdzając m.in., że nie wie, co działo się na jej licznych kontach bankowych… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: czwartek ciepły - nawet do 17 stopni, ale również pochmurny i wietrzny W czwartek ma być ciepło. Niemal w całym kraju termometry wskażą powyżej 10 st. C, a na Dolnym Śląsku nawet 17 stopni. Będzie wiało, a w centrum i na… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 80 lat temu "Jędrusie" uwolnili 180 więźniów w Mielcu W nocy z 29 na 30 marca 1943 r. oddział partyzancki 'Jędrusie” rozbił areszt w Mielcu i uwolnił 180 osób. Ważny był efekt psychologiczny, że w środku… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Prognoza pogody na 30 i 31 marca Jak informuje IMGW Europa południowa jest pod wpływem wyżów. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominują niże z układami frontów atmosferycznych. Nad… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Łódzkie/ Koniec utrudnienia na A1 na odcinku Kamieńsk – Piotrków Trybunalski Zakończyły się utrudnienia na autostradzie A1 na odcinku Kamieńsk - Piotrków Trybunalski, gdzie w miejscu trwającego zdarzenia drogowego pojazd ciężarowy… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 MŚ piłkarzy ręcznych - Szwecja zadowolona z zysku Szwecja, która razem z Polską była organizatorem mistrzostw świata mężczyzn w piłce ręcznej w dniach 11-29 stycznia, podała wstępne wyniki finansowe… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Prof. Szyłło: na endometriozę choruje w Polsce co 10. kobieta (wywiad) Cierpienia nie powinno się kwitować stwierdzeniem 'taka twoja uroda', dlatego chcemy uświadamiać, jak poważną chorobą jest endometrioza, na którą choruje… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Prezydent podpisze w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach prezydent RP Andrzej Duda podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Autorka książek o ks. F. Blachnickim: miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem Ks. Franciszek Blachnicki miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem; swoją postawą stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Raport: aplikacje i serwisy internetowe najmniej bezpieczne dla danych osobowych Ponad 50 proc. Polaków największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych widzi w aplikacjach, serwisach internetowych, mediach społecznościowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »