Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 14:50 Autor: PAP

Rosja/ "Nowaja Gazieta", najważniejsza niezależna gazeta, ostatecznie traci licencję

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił we wtorek apelację "Nowej Gaziety" od decyzji o anulowaniu licencji tego pisma, najważniejszej niezależnej gazety we współczesnej Rosji - podał portal Nowaja Gazieta.Jewropa, prowadzony spoza Rosji przez część redakcji.

Portal zaznaczył, że po odrzuceniu apelacji gazeta ostatecznie traci licencję. "Nowaja Gazieta" oświadczyła na swoim kanale na serwisie Telegram, że decyzja o anulowaniu rejestracji medialnej "Nowej Gaziety" uprawomocniła się. Następuje to "na dwa miesiące przed 30. rocznicą powstania redakcji" - oświadczyła "Nowaja Gazieta". (https://t.me/s/novaya_pishet/39228).


Redaktor naczelny Dmitrij Muratow, laureat pokojowej Nagrody Nobla, powiedział po posiedzeniu, że efektem jest "pozostawienie społeczeństwa sam na sam z propagandą".


Rozpatrzenie apelacji zajęło Moskiewskiemu Sądowi Miejskiemu 5 minut. Przed rozprawą odmówiono dziennikarzom możliwości filmowania w budynku sądu.


"Nowaja Gazieta" odwoływała się od decyzji sądu niższej instancji wydanej we wrześniu 2022 roku. Wówczas sąd zgodził się z wnioskiem urzędu Roskomnadzor, państwowego regulatora mediów i internetu, o pozbawienie drukowanej wersji "Nowej Gaziety" państwowej rejestracji jako środka przekazu.


28 marca 2022 r. "Nowaja Gazieta" zawiesiła działalność w wersji papierowej i internetowej do czasu zakończenia tzw. "operacji specjalnej na Ukrainie". To wymuszone zawieszenie nastąpiło po ostrzeżeniach ze strony państwowego regulatora mediów, urzędu Roskomnadzor. Przez pierwsze tygodnie po inwazji rosyjskiej na Ukrainę i wprowadzeniu w Rosji restrykcyjnego prawa medialnego "Nowaja Gazieta" próbowała przez pewien czas działać w warunkach cenzury wojennej, m.in. nie używając słowa "wojna" na określenie inwazji.


Grupa dziennikarzy "Nowej Gaziety", która wyjechała z Rosji do krajów europejskich, założyła redakcję pod nazwą "Nowaja Gazieta. Jewropa". W Rosji strona internetowa NGJ została zablokowana na żądanie prokuratury generalnej. Własny projekt, o nazwie "Nowaja Rasskaz-Gazieta", prowadzili autorzy "Nowej Gaziety", którzy zostali w kraju, jednak został on zablokowany po zaledwie kilku dniach. To drugie wydanie zarejestrowano najpierw w 2009 roku jako magazyn. Sąd anulował licencję we wrześniu 2022 roku, a apelacja również została odrzucona na wtorkowym posiedzeniu. (PAP)


awl/ mms/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 21:50 „Financial Times”: Węgry rozmawiają z Francją o elektrowni jądrowej w Paksu wobec wątpliwości co do zaangażowania… Węgry rozpoczęły rozmowy z Francją na temat zwiększenia roli tego kraju w swoim programie jądrowym, co może ostatecznie doprowadzić do zastąpienia Rosji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: w obwodzie chersońskim dziesiątki wsi prawie całkowicie zniszczonych przez okupantów W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Minister kultury spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński spotkał się w czwartek z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Duńska Agencja Energii opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu przy Nord Stream 2 Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Sz.Hołownia: po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych Po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych, tylko o najsilniejszych, którzy już się nażarli, którzy już się napuchli, którzy już… » więcej 2023-03-23, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent do europejskich przywódców: jeżeli teraz się zawahacie, Rosja zbierze siły i wojna potrwa lata Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Izrael/ Netanjahu ogłasza, że nie zrezygnuje z reformy sądownictwa Po spotkaniu z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem, który chciał wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa, premier Benjamin Netanjahu oznajmił… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 El. ME 2024 - trener Santos: przed nami fantastyczne spotkanie (opis) 'Jestem przekonany, że przed nami fantastyczne spotkanie' - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas oficjalnej konferencji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Ekstraklasa koszykarzy - GTK Gliwice - Sokół 87:86 Tauron GTK Gliwice - Rawlplug Sokół Łańcut 87:86 (28:19, 20:23, 18:25, 21:19). Punkty: Tauron GTK Gliwice: Malachi Richardson 27, Earl Rowland 27, Kamari… » więcej 2023-03-23, godz. 21:10 El. ME 2024 - Cristiano Ronaldo z rekordem występów w reprezentacji Cristiano Ronaldo został piłkarzem z największą liczbą występów w reprezentacji kraju. Portugalczyk wystąpił w czwartkowym meczu eliminacji mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »