Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 14:50 Autor: PAP

W. Brytania/ Zmiany w rządzie, powstało ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego

Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał we wtorek pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie z ministerstwa biznesu i energii odrębnego resortu bezpieczeństwa energetycznego.

Nowym ministerstwem, które odpowiedzialne będzie też za plan osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, pokieruje dotychczasowy minister biznesu i energii Grant Shapps. Pozostałą część resortu połączono z ministerstwem handlu międzynarodowego, a na czele stanie nowego ministerstwa biznesu i handlu stanie Kemi Badenoch.


Stworzone zostało nowe ministerstwo nauki, innowacji i technologii, które przejęło część kompetencji dotychczasowego resortu cyfryzacji, kultury, mediów i sportu, zaś ten stał się ministerstwem kultury, mediów i sportu. Obydwoma resortami pokierują kobiety - odpowiednio Michelle Donelan i Lucy Frazer.


Sunak ogłosił też, że przewodniczącym Partii Konserwatywnej, w miejsce zwolnionego w poprzedni weekend za złamanie kodeksu ministerialnego Nadhima Zahawiego, będzie Greg Hands, który do tej pory był wiceministrem handlu międzynarodowego. W brytyjskim systemie przewodniczący zajmuje się zarządzaniem administracyjno-organizacyjnym, a na czele partii stoi lider i to on wyznacza polityczny kierunek.


Jak zwracają uwagę brytyjskie media, rekonstrukcja nie dotknęła wicepremiera i ministra sprawiedliwości Dominica Raaba, choć ze względu na nasilające się doniesienia o zastraszaniu przez niego podwładnych, staje się on coraz większym obciążeniem dla Sunaka i brak reakcji jest już wytykany premierowi.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ adj/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 14:40 PŚ w kombinacji - Niemcy Julian Schmid i Vinzenz Geiger wygrali w Lahti sprint drużynowy Zawodnicy Niemiec I wygrali w fińskim Lahti zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w sprincie drużynowym. Drugie miejsce przypadło Norwegii I, a trzecie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 Korea Południowa - Kolumbia 2:2 w meczu towarzyskim Korea Południowa zremisowała z Kolumbią 2:2 (2:0) w piłkarskim meczu towarzyskim w Ulsanie. W roli trenera gospodarzy zadebiutował Niemiec Juergen Klinsm… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 Marszałek Sejmu: naszą rolą jest spowodować, by dzieci wchodziły w dorosłość zdrowe fizycznie i psychicznie Świat się zmienił w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a nasza rolą, rolą dorosłych jest zrobić wszystko, aby nasze dzieci wchodziły w dorosłość zdrowe… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 Pomorskie/ W Kępicach otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne otwarto w piątek w Kępicach (woj. pomorskie). Nowy ośrodek przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Shanghai Electric nawiązuje współpracę z międzynarodowymi partnerami przemysłowymi, aby promować strategiczne tworzenie… • W 2022 r. najnowszy pakiet mocy wytwórczych morskich elektrowni wiatrowych Shanghai Electric w Chinach zajął pierwsze miejsce po raz ósmy z rzędu.•… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Premier: razem z KE i Ukrainą będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych ukraińskich dzieci wróciło do… Razem z Komisją Europejską i Ukrainą będziemy zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci wróciło do domów - mówił w… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Poznań/ Szpital przy ul. Polnej podarował sprzęt afrykańskim szpitalom misyjnym Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu podarował sprzęt medyczny, który dzięki współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Ambasada Izraela o Polakach ratujących Żydów: Polskich Sprawiedliwych było najwięcej na świecie 'Polskich Sprawiedliwych było 7232, co daje najwyższą liczbę ze wszystkich krajów na świecie' - przekazała PAP ambasada Izraela w Polsce, w przypadającym… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Premier: do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za… » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (24-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-03-24 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »