Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 14:30 Autor: PAP

Bałkany/ Wysłannik UE: Prisztina zaakceptowała europejską propozycję porozumienia z Belgradem

Jestem zadowolony z tego, że Kosowo co do zasady zaakceptowało europejską propozycję porozumienia z Serbią - napisał we wtorek na Twitterze Miroslav Lajczak, specjalny wysłannik UE ds. dialogu pomiędzy Prisztiną i Belgradem.

"Pojechałem do Prisztiny, by spotkać się z premierem Albinem Kurtim i wicepremierem Besnikiem Bislimim, oraz do Belgradu, by porozmawiać z prezydentem Aleksandrem Vucziciem i Petarem Petkoviciem (odpowiedzialnym w rządzie Serbii za kwestie dot. Kosowa - PAP). Jestem zadowolony, że Kosowo co do zasady zaakceptowało europejską propozycję porozumienia z Serbią. Będziemy kontynuować nasze rozmowy na spotkaniu wysokiego szczebla" - napisał Lajczak.


Po poniedziałkowym spotkaniu z kosowskim premierem Lajczak - mówiąc o Wspólnocie Gmin Serbskich w Kosowie - przypomniał, że "wszystko, co zostało uzgodnione w drodze dialogu, musi zostać implementowane". Określona zapisami osiągniętego w 2013 roku pod auspicjami UE porozumienia Wspólnota Gmin Serbskich miałaby składać się z 10 gmin posiadających większość serbską i odpowiadać na tych terenach za "rozwój ekonomiczny, edukację, zdrowie oraz miejskie i wiejskie planowanie". Trybunał Konstytucyjny Kosowa uznał w 2015 roku odnoszące się do Wspólnoty części porozumienia brukselskiego za niekonstytucyjne; Prisztina sprzeciwia się odtąd jego implementacji.


Plan europejski, zwany również planem francusko-niemieckim, nie został oficjalnie przedstawiony do wiadomości publicznej, jego fragmenty pojawiają się jednak regularnie w serbskich oraz kosowskich mediach. Według serbskiego dziennika "Danas" jego zapisy zakładają m.in. wyrzeczenie się przedstawiania i reprezentowania interesów drugiej strony na arenie międzynarodowej oraz niesprzeciwianie się akcesji do jakichkolwiek organizacji międzynarodowych.


W czwartek prezydent Vuczić przyznał, że "90 proc. pojawiających się informacji na temat planu jest słusznych", a "w jednym z punktów podaje się, że Serbia nie będzie przeciwstawiać się członkostwu Kosowa w jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej", co jest dla Serbii - podkreślił prezydent - "najbardziej niebezpiecznym" fragmentem dokumentu.


Po spotkaniu z wysłannikiem UE premier Kosowa zaznaczył, że przyjmuje europejski plan, który określił "dobrą podstawą do dalszej dyskusji". Prezydent Serbii określił rozmowę z Lajczakiem jako "otwartą i przyjacielską". Serbska premier Ana Brnabić zaznaczyła z kolei, że wizyta to przejaw "wzmocnionej presji" wspólnoty międzynarodowej.


Poparcie dla potwierdzonej przez Miroslava Lajczaka deklaracji Prisztiny wyraziła również administracja USA. "Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują decyzję Kosowa, by przyjąć propozycję Unii Europejskiej, i nadal będą oferować pełne poparcie dla dialogu, któremu pośredniczy UE. Umowa przyniesie znaczne korzyści zarówno Kosowu, jak i Serbii" - napisał na Twitterze ambasador USA w Kosowie Jeff Hovenier.


Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ mms/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 12:30 Tajlandia/ Komisja wyborcza: wybory parlamentarne odbędą się 14 maja Wybory parlamentarne w Tajlandii odbędą się 14 maja - powiedział we wtorek agencji Reutera przewodniczący komisji wyborczej Ittiporn Boonpracong. W sondażach… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych zawodach, do których te dwa kraje zostały dopuszczone decyzją światowej… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Prezydent Tajwanu planuje tranzyt przez USA w drodze do Ameryki Środkowej; Chiny protestują Władze Tajwanu potwierdziły we wtorek, że prezydent Caj Ing-wen wyląduje w Stanach Zjednoczonych w drodze do Gwatemali i Belize. Chiny stanowczo się temu… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Gwiazda „Sukcesji” ogłosiłą, że spodziewa się dziecka Sarah Snook, która szerszej widowni znana jest głównie z roli Siobhan „Shiv” Roy w serialu „Sukcesja”, wkrótce zostanie mamą. Okazją do ujawnienia… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Wicedyrektor OSW: Chinom zależy na stabilności reżimu Putina Obecność przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie pokazuje, że nawet osłabiona Rosja jest dla niego silnym aktywem; Chińczycy wspierają Putina, bo zależy im… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Bydgoszcz/ Miał wizję wspólnotowego teatru - J. Łagowska o Łukaszu Gajdzisie Lubił łączyć ludzi w nieoczywiste konstelacje. Miał wizję takiego bardzo integrującego, wspólnotowego teatru - mówi PAP o zmarłym aktorze, reżyserze… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 KPRM: premier uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym z przewodniczącym Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu koordynacyjnym online z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i liderami państw:… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Francja/ Kilkuset protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało dostęp do elektrowni atomowej… Od 300 do 400 protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało we wtorek dostęp do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej Francji, podała… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Igrzyska Europejskie - już dwa tysiące osób zarejestrowało się w systemie biletowym Tydzień po uruchomieniu portalu do sprzedaży biletów na rozpoczynające się 21 czerwca w Krakowie i Małopolsce III Igrzyska Europejskie zarejestrowało się… » więcej 2023-03-21, godz. 12:10 Ukraina/ Premier Japonii Fumio Kishida przybył do Kijowa (krótka) Premier Japonii Fumio Kishida przybył we wtorek do Kijowa z niezapowiadaną wizytą - podała japońska agencja Kyodo. Według stacji NHK do ukraińskiej stolicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »