Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 13:50 Autor: PAP

Poznań/ 7 lat więzienia dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na pasach 23-latka

Na łączną karę 7 lat pozbawienia wolności skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu Bartosza P., który w listopadzie 2021 roku w Poznaniu śmiertelnie potrącił na pasach 23-latka. Kierowca nie miał prawa jazdy i był pijany.

Do śmiertelnego potrącenia 23-latka doszło pod koniec listopada 2021 roku, na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Dąbrowskiego w Poznaniu. Kierowca osobowego auta - 22-letni wówczas Bartosz P. - potrącił młodego mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy. W momencie zatrzymania kierowcy – po kilku godzinach - mężczyzna był pijany; nietrzeźwy był również pasażer auta.


W lipcu ub. roku poznański sąd rejonowy uznał winę Bartosza P. i wymierzył mu karę łączną czterech lat pozbawienia wolności, w tym za czyn z art. 177 par. 2 kk w zw. z art. 178 kk – czyli spowodowanie śmiertelnego wypadku – wymierzył mu karę trzech lat i ośmiu miesięcy więzienia, a także dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.


Apelacje od tego wyroku złożyła prokuratura i pełnomocnik rodziny zmarłego 23-latka, którzy wnosili o surowszy wymiar kary.


We wtorek prawomocny wyrok w tej sprawie wydał, jako sąd II instancji, Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd zmienił wyrok sądu rejonowego w ten sposób, że wymierzył oskarżonemu za czyn z art. 177 par. 2 kk w zw. z art. 178 kk karę 6 lat i 8 miesięcy więzienia, zaś karę łączną podwyższył do 7 lat pozbawienia wolności.


Sędzia Dariusz Śliwiński podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że prokuratura w apelacji wskazywała przede wszystkim na rażącą niewspółmierność kary wymierzonej za spowodowanie śmiertelnego wypadku.


"Sąd okręgowy po analizie apelacji prokuratorskiej doszedł do wniosku, że podniesione w niej kwestie związane z niewspółmiernością kary wymierzonej przez sąd rejonowy za ten czyn, czyli kary 3 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności, są jak najbardziej zasadne. Zdaniem sądu okręgowego, sąd rejonowy w sposób niewłaściwy potraktował okoliczności obciążające, czyli te okoliczności, które w tej sprawie mają znaczenie kluczowe i te, które wystąpiły w natężeniu można powiedzieć rzadko spotykanym" – podkreślił sędzia i przypomniał, że oskarżony kierował samochodem będąc pod wpływem alkoholu, znacznie przekroczył prędkość, uciekł z miejsca zdarzenia, nie udziel pomocy poszkodowanemu, a także wjechał na pasy przy czerwonym świetle.


"Wszystkie właściwie możliwe okoliczności obciążające, które można sobie wyobrazić, w tej sprawie zaistniały" – zaznaczył. Sędzia podkreślił, że w takiej sytuacji wymierzenie kary w wymiarze, w jakim to uczynił sąd rejonowy, jest zbyt łagodne.


"To nie może być tak, żeby kombinacja wszystkich możliwych okoliczności obciążających powodowała wymierzenie kary właściwie w tym, nawet trudno powiedzieć średnim, co bardziej w dolnym zakresie ustawowego zagrożenia. Dlatego też, te argumenty, które przywołał prokurator, jak najbardziej są okręgowy przekonały, że okoliczności obciążające zostały mówiąc krótko i zwięzłe – niedoszacowane" – powiedział.


Sędzia odniósł się w uzasadnieniu także do kwestii przyczynienia się samego oskarżonego do wypadku i przypomniał, że 23-latek wszedł na pasy mimo jeszcze palącego się czerwonego światła, ale – jak wskazał – "była to kwestia ułamków sekund, lub też sekund, kiedy do tego zdarzenia doszło".


"W tej sytuacji jego przyczynienie się zaistniało, natomiast nie zaistniało w sposób taki, który by po pierwsze uwalniał oskarżonego od odpowiedzialności i w sposób aż tak znaczny, jak to miało miejsce w wyroku sądu I instancji, i żeby wpływało to na wymiar orzeczonej wobec oskarżonego za ten czyn kary" – powiedział sędzia.


Wyrok wydany we wtorek przez Sąd Okręgowy w Poznaniu jest prawomocny. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ mark/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 22:20 R. Terlecki: w sprawach rolnictwa jestem za tym, by dokonać radykalnych ruchów Jestem zwolennikiem by w sprawach rolnictwa dokonać radykalnych ruchów - powiedział w TVP Info wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Trzeba bardzo sprawnej… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (opis) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 30 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Awans do piłkarskich mistrzostw Europy w 2024 roku wydaje się być naszym absolutnym obowiązkiem. Oczekiwania… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Prof. Gliński: Paweł Śpiewak był wybitny i bardzo niezależny Profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny - napisał na Twitterze minister… » więcej 2023-03-30, godz. 22:00 LM tenisistek stołowych - KTS Enea Siarkopol wygrał pierwszy mecz finałowy Tenisistki stołowe KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg pokonały w czwartek na wyjeździe francuski zespół Metz TT 3:0 w pierwszym meczu finałowym Ligi Mistrzów… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (krótka) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraliga hokejowa - mistrzowie Polski (dokumentacja) Hokeiści na lodzie GKS Katowice obronili tytuł i po raz ósmy wywalczyli mistrzostwo Polski. Poprzednio, jako Górnik Katowice, zdobyli tytuł mistrzowski… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Ekstraklasa koszykarek - AZS UMCS - PolskaStrefaInwestycji 65:51, lublinianki w finale Czwarty mecz półfinałowy: Polski Cukier AZS UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 65:51 (23:11, 20:17, 14:14, 8:9). Stan rywalizacji… » więcej 2023-03-30, godz. 21:50 Rozporządzenie MON ws. podwyżki dla wojska opublikowane w Dzienniku Ustaw W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie ministra obrony o podwyżce uposażeń żołnierzy zawodowych o 400 zł. » więcej 2023-03-30, godz. 21:40 Francja/ Media: strajki przeciwko reformie emerytalnej zagrożeniem dla letniej turystyki Strajki przeciwko reformie emerytalnej we Francji są wyzwaniem dla letniej turystyki, nie tylko w tym kraju - twierdzą europejskie media. Stanowi to również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »