Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 13:10 Autor: PAP

Trudna akcja beskidzkich goprowców; uratowali skiturowca

Narciarza skiturowego, który zjeżdżając z Pilska w ekstremalnie trudnych warunkach, utknął po słowackiej stronie, uratowali po wielogodzinnej akcji ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Jak podali we wtorek, odnaleziony mężczyzna był skrajnie wyczerpany.

"Wyprawa była jedną z trudniejszych, którą przyszło nam prowadzić w ostatnich latach na terenie działania Grupy Beskidzkiej GOPR. Kilku ratowników doznało mniejszych lub większych urazów, a każdy z uczestników poświęcił w niej ogrom sił" – oznajmili w komunikacie goprowcy.


Ratownicy otrzymali sygnał od skiturowca w piątek późnym popołudniem. Informował, że "zjeżdżając w rejonie Pilska w trudnych warunkach atmosferycznych – przy intensywnych opadach śniegu, porywistym wietrze i ograniczonej widoczności - miał problemy techniczne z fokami". "Nie był w stanie poruszać się w głębokim śniegu" – podali ratownicy.


Ratownik dyżurny GOPR ze Szczyrku poinformował mężczyznę, że jest on na Słowacji. Konieczne więc będzie przekazanie wezwania tamtejszym ratownikom z Horskiej Zachrannej Sluzby. Wówczas kontakt ze zgłaszającym się urwał.


"Z informacji uzyskanych przez ratowników na jednej z grup w mediach społecznościowych wynikało, że mężczyzna wcześniej szukał pomocy wśród społeczności narciarzy i tam, za pośrednictwem kolegi, udostępnił swoją aktualną lokalizację oraz informację o tym, że bateria w jego telefonie jest na wyczerpaniu. Mężczyzna obawiał się kosztów akcji ratunkowej po stronie słowackiej, gdyż nie wykupił ubezpieczenia od takich działań. W wyniku braku kontaktu zaniepokojeni znajomi zgłosili problemy ratownikom Grupy Beskidzkiej GOPR" – oznajmili ratownicy.


GOPR poinformowała o sytuacji słowackich ratowników. O godzinie 19.15 zwrócili się oni jednak o wsparcie do goprowców. Z Hali Miziowej w rejon działań udały się pierwsze zespoły. Do stacji ratunkowej docierali kolejni goprowcy, którzy od razu kierowani byli w góry. Akcja była prowadzona w ekstremalnych warunkach: prędkość wiatru sięgała 80 km na godzinę, padał intensywny śnieg, widoczność była ograniczona do kilku metrów. W terenie były głębokie zaspy. Występowało też miejscowe zagrożenie lawinowe.


"W terenie działało 49 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, którzy przeczesywali wyznaczone sektory na nartach skiturowych, a w miejscach, gdzie teren na to pozwalał - na skuterach śnieżnych” – podali.


O godzinie 2.30 w sobotę mężczyzna został odnaleziony. Jeden z ratowników opisał ten moment: "Jako jeden z dwóch zespołów mieliśmy za zadanie zbadać wschodnie i zachodnie zbocza Pilska od szczytu. Zjeżdżając powoli w dół nawoływaliśmy. W pewnym momencie usłyszeliśmy desperacką odpowiedź (subiektywne odczucie ratownika, potęgowane przez zamieć śnieżną - GOPR) i po pewnym czasie słaby błysk czołówki. (…) Zobaczyliśmy mężczyznę stojącego w zagłębieniu terenu; w śniegu do połowy uda. Był przemoczony, wychłodzony i skrajnie wyczerpany torowaniem w głębokim śniegu przez ponad 10 godzin."


Ratownicy natychmiast użyli pakietów grzewczych i namiotu ratunkowego. Przesłali kolegom dane o lokalizacji. Po 30 minutach na miejsce dotarły skutery śnieżne. "Niestety, w wyniku działań w bardzo trudnym terenie, jeden ze skuterów uległ awarii. Nie był możliwy transport poszkodowanego w akii (sanki w kształcie łódki – PAP) za drugim skuterem, ponieważ także pojawiły się problemy techniczne. Ratownicy zmuszeni byli o własnych siłach transportować akię z ratowanym przez blisko 2 km do stacji na Hali Miziowej. Dotarli do niej o godzinie 4.10" – podali.


Skiturowcem zajęła się ratowniczka medyczna GOPR. Po badaniu, zmianie ubrania na suche i dołożeniu pakietów grzewczych, mężczyzna w śpiworze został przetransportowany w akii za skuterem do Korbielowa, skąd zabrała go karetka.


Ostatni zespół ratowników dotarł na Halę Miziową o godzinie 6.30.


"Wypadkom w górach można zapobiegać, warto więc mówić o tym, co poszło nie tak. Prawdopodobnie, gdyby ratowany nie był sam, miał naładowany telefon lub wysłałby zgłoszenie przez aplikację +Ratunek+, pomoc nadeszłaby w kilka godzin. Jak można przypuszczać, obawa przed kosztami akcji spowodowała trudną do zrozumienia decyzję o torowaniu w głębokim śniegu pod górę i próbę powrotu na szczyt Pilska, z którym rozminął się kilkaset metrów, zapuszczając się coraz głębiej w bardzo trudno dostępny teren. Decyzja ta mogła kosztować życie młodego mężczyznę" – podsumowali w komunikacie ratownicy.


Goprowcy zaapelowali o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad poruszania się zimą w górach. Przypomnieli zarazem, że rejon Pilska od strony słowackiej jest rezerwatem przyrody o najwyższym stopniu ochrony. "Jakiekolwiek poruszanie się w nim na nartach jest zabronione i karane przez słowackie służby" - oznajmili.


W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.(PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ mark/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 16:10 Lubelskie/ U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców regionu stwierdzono boreliozę U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa lubelskiego stwierdzono boreliozę - poinformowali we wtorek realizatorzy programu profilaktycznego 'Stop… » więcej 2023-03-28, godz. 16:10 Gorzów Wlkp./ 322 pisanki nadesłano na 50. Ogólnopolski Konkurs Pisanek 54 zestawy pisanek wykonanych przez 65 autorów - łącznie 322 pisanki pochodzące z różnych zakątków Polski - nadesłano na jubileuszową, 50. edycję Ogólnopolskiego… » więcej 2023-03-28, godz. 16:10 Bułgaria/ Minister obrony: nie wyślemy wojskowych na Ukrainę, ale chcemy szkolić Ukraińców Bułgaria nie wyśle wojskowych na Ukrainę - podkreślił we wtorek minister obrony Dymitar Stojanow. Bułgarscy wojskowi są jednak i będą obecni w innych… » więcej 2023-03-28, godz. 16:00 Madonna zapowiedziała, że podczas koncertów w USA uczci społeczność LGBTQ+ Przy okazji ogłoszenia ośmiu nowych występów w trakcie najnowszej trasy koncertowej The Celebration Tour, artystka wystosowała apel do amerykańskich polityków… » więcej 2023-03-28, godz. 16:00 20. Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w maju w ośmiu polskich miastach 'Nie bądź obojętny_a' - to hasło 20. odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w dniach 12-21 maja w ośmiu polskich miastach… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Szef PO: pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii Być może najważniejszą pomocą dla Ukrainy jest utrzymanie UE w dobrej kondycji i utrzymanie Polski w Unii; dziś w Polsce siły antyeuropejskie bez żadnego… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Białystok/ Prawomocny wyrok skazujący dla b. policjanta oskarżonego o śmiertelny wypadek Cztery lata więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze - taki prawomocny wyrok zapadł we wtorek przed Sądem Okręgowym w Białymstoku… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 MS: Ministerstwo Sprawiedliwości w obronie interesów polskich rolników (komunikat) Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje: Ministerstwo Sprawiedliwości w obronie interesów polskich rolników - Naszym obowiązkiem… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Porozumienie o współpracy między Uniwersytetem Łódzkim a Centrum EC1 Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi podpisali porozumienie o współpracy. Umowa rozpoczyna nowy etap działalności… » więcej 2023-03-28, godz. 15:50 Z.Ziobro: wystąpiłem z wnioskiem do Rady Ministrów ws. eksportu zboża z Ukrainy (opis) Wystąpiłem do Rady Ministrów z wnioskiem o pilne uruchomienie procedury, która jest w gestii Komisji Europejskiej, aby mogły być nałożone cła chroniące… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »