Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 12:10 Autor: PAP

Łódź/ Kolejna nagroda dla spektaklu "Chciałem być" o Krzysztofie Krawczyku

Oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi "Chciałem być" wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego otrzymała najwięcej głosów widzów i zwyciężyła na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.

"+Chciałem być+, spektakl w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii otrzymała najwięcej głosów widzów i zwyciężyła na Dużej Scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Jednocześnie gratulujemy Teatrowi Kamila Maćkowiaka, który na katowickim festiwalu zwyciężył na małej scenie Teatru Korez. To był prawdziwie łódzki finał w Katowicach" - poinformował we wtorek Miłosz Słota z Teatru Powszechnego w Łodzi.


Jak przypomniał, nagroda na Katowickim Karnawale Komedii jest kolejnym wyróżnieniem przyznanym przez widzów "Chciałem być" - m.in. publiczność uznała go za Najlepszy Spektakl 2021 roku w Plebiscycie Plastry Kultury, a za rolę Krzysztofa Krawczyka Mariusz Ostrowski otrzymał w Plebiscycie Publiczności tytuł Najlepszego Aktora XXVII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.


"Chciałem być" to historia wzlotów i upadków Krawczyka, jego wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. Opowiada o jego "muzycznych wskrzeszeniach", próbowaniu różnych gatunków, oddaje także życie emocjonalne i duchowe artysty. Na scenie pojawiają się postaci związane z życiem prywatnym piosenkarza - m.in. jego żony, syn, ale także osoby ze świata artystycznego - jak Krzysztof Klenczon i Jarosław Kukulski.


Zgodnie z intencją Siegoczyńskiego, który napisał i wyreżyserował sztukę, nie jest to laurka dla popularnego piosenkarza."Inspirujemy się postacią Krzysztofa Krawczyka, aby dotknąć paradoksu bycia gwiazdą. Najbardziej interesuje mnie pękniecie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a tak zwanym normalnym życiem" – wyjaśnił.


Wcielający się w postać piosenkarza Mariusz Ostrowski - w białym garniturze, z wąsem i bujną czupryną - przypomina wielkie przeboje Krawczyka. Jak powiedział PAP jeszcze przed premierą, największym wyzwaniem był dla niego wyjątkowy wokal artysty.


"Dopiero kiedy zbliżałem się do kopiowania głosu pana Krzysztofa, zacząłem orientować się, jak wspaniałym był wokalistą. Był też profesjonalistą - jego piosenki są bardzo różnorodne, jeśli chodzi o stylistykę śpiewu i techniki wokalne" - zaznaczył aktor.


Krzysztof Krawczyk zmarł w Łodzi 5 kwietnia 2021 w wieku 74 lat. O ogromnej popularności piosenkarza świadczy fakt, że na jego pogrzeb na cmentarzu w podłódzkich Grotnikach, przybyło ponad tysiąc osób, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki, ponieważ uroczystości miały charakter państwowy.


Na scenie muzycznej obecny był przez prawie pięć dekad. Wydał ponad 100 płyt - solowych i kompilacji. Wielokrotnie zwyciężał w sondażach na ulubionego piosenkarza Polaków. Grób artysty na cmentarzu w Grotnikach jest często odwiedzany przez jego fanów.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ dki/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Ukraina/ Raport dobowy sztabu: ponad 80 ataków przeciwnika, cztery miasta głównymi celami Rosjan Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Szynkowski vel Sęk: stanowisko MKOl ws. rosyjskich sportowców jest zadziwiające Cały cywilizowany świat, który widzi to, co dzieje się na Ukrainie, nie chce obecności rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych. Stanowisko MKOl… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Prezes PFR Portal PPK: Autozapis przebiega zgodnie z założonym planem Nie odnotowaliśmy żadnych trudności związanych z ponownym zapisem osób uprawnionych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Autozapis przebiega zgodnie z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »