Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 11:50 Autor: PAP

SG: budowa tymczasowej zapory na granicy z Rosją ruszyła również w okolicach Grzechotek

Żołnierze budujący tymczasową zaporę na polsko-rosyjskiej granicy rozpoczęli prace na kolejnym odcinku, tj. w okolicach Grzechotek - poinformowała we wtorek PAP Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna. Prace trwają również na pięciu innych odcinkach.

"Budowa rozpoczęta na terenie podlegającym placówce Straży Granicznej w Grzechotkach to już szósta z kolei lokalizacja" - przekazała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG mjr Mirosława Aleksandrowicz.


Jak dodała, żołnierze kontynuują prace w rejonie służbowej odpowiedzialności placówek SG w Dubeninkach, Gołdapi, Baniach Mazurskich, Górowie Iławeckim i Bezledach.


"Nie mam jeszcze informacji, kiedy rozpocznie się budowa tymczasowej zapory na pozostałych czterech odcinkach podlegających placówkom SG w Węgorzewie, Barcianach, Sępopolu i Braniewie" - zaznaczyła.


Według danych SG, w ubiegłym roku odnotowano 11 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Rosji do Polski w celach migracyjnych. Odnotowano też przypadki wejścia na pas drogi granicznej, przede wszystkim przez turystów w celu zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia przy słupie granicznym. Za wejście na pas drogi granicznej grozi 500-złotowy mandat.


"W tym roku odnotowaliśmy jeden przypadek nielegalnego przekroczenia granicy z Rosji do Polski" - powiedziała mjr Aleksandrowicz.


Tymczasowa zapora na - liczącej około 200 km - polsko-rosyjskiej granicy jest budowana przez wojsko od początku listopada ub. roku na wniosek straży granicznej. Składa się z trzech rzędów drutu ostrzowego rozpinanych na słupach wbijanych w ziemię. Przed zaporą z drutu rozpinana jest siatka ochronna dla dzikich zwierząt.


Z kolei w marcu na granicy z obwodem kaliningradzkim - jak zapowiedziała SG - powinna się rozpocząć budowa bariery elektronicznej. Będzie to system czujników i kamer, umożliwiający całodobowe monitorowanie granicy, niezależnie od warunków pogodowych i bez konieczności przebywania na linii granicy.(PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ mark/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Argentyna/ Zniszczono wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie Grupa nieznanych osób zniszczyła wystawioną na Narodowym Uniwersytecie Cuyo (UNCuyo) w Mendozie, na zachodzie Argentyny, wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »