Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 10:30 Autor: PAP

ME w kolarstwie torowym - w środę początek kwalifikacji olimpijskich

W środę rozpoczną kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu w kolarstwie torowym. Pierwszą punktowaną imprezą będą mistrzostwa Europy w szwajcarskiej miejscowości Grenchen, w których wystąpi 19 reprezentantów Polski.

Zawody najlepszych torowców Starego Kontynentu nie mają stałego miejsca w kalendarzu. W poprzednich latach odbywały się w październiku, a w ubiegłym roku zorganizowano je w sierpniu w ramach multidyscyplinarnych mistrzostw Europy w Monachium. Dwa medale na nietypowym 200-metrowym torze wywalczyła Urszula Łoś - brązowy w sprincie drużynowym (razem z Marleną Karwacką i Nikolą Sibiak) oraz srebrny w keirinie. Po brąz sięgnęły także Nikola Wielowska w scratchu i Daria Pikulik w omnium.


Velodrome Suisse w 17-tysięcznym Grenchen ma klasyczne wymiary - 250 metrów długości. Tor jest wyłożony świerkiem syberyjskim, a trybuny mogą pomieścić 1800 widzów. Na tym obiekcie mistrzostwa Europy odbędą się po raz trzeci, poprzednio w 2015 i 2021 roku.


"Nasi reprezentanci polecieli do Szwajcarii w sobotę i są już po pierwszych treningach. Znają dobrze ten obiekt. W grudniu byli na rekonesansie, startowali w zawodach niższej rangi" - powiedział PAP dyrektor sportowy PZKol Marek Rutkiewicz.


Wagę mistrzostw Europy potwierdziły zgłoszenia praktycznie wszystkich czołowych zawodników, na czele z gwiazdami dyscypliny Holendrem Harrie Lavreysenem i Brytyjką Katie Archibald.


Rywalizacja potrwa do niedzieli.


Skład reprezentacji Polski na ME w kolarstwie torowym:


kobiety


konkurencje sprinterskie: Urszula Łoś (ALKS Stal Grudziądz), Marlena Karwacka, Nikola Sibiak (obie KK Ziemia Darłowska), Paulina Petri (KS Społem Łódź)


konkurencje średniodystansowe: Karolina Karasiewicz (Torelli), Daria Pikulik (Human Powered Health), Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz (wszystkie Mat Atom Deweloper Wrocław), Patrycja Lorkowska (Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń)


mężczyźni


konkurencje sprinterskie: Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki (obaj ALKS Stal Grudziądz), Patryk Rajkowski (UKS Jedynka Kórnik), Maciej Bielecki (GK Piast Szczecin)


konkurencje średniodystansowe: Szymon Sajnok (Q36.5), Filip Prokopyszyn (Voster ATS), Wojciech Pszczolarski (Tufo Pardus Prostejov), Kacper Majewski (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), Bartosz Rudyk (Voster ATS)


Program finałów ME:

środa (od godz. 18.00):

scratch kobiet 
wyścig eliminacyjny mężczyzn
sprint drużynowy kobiet 
sprint drużynowy mężczyzn

czwartek (od 18.00):

wyścig punktowy mężczyzn 
wyścig eliminacyjny kobiet 
1 km ze startu zatrzymanego mężczyzn 
4 km drużynowo na dochodzenie kobiet
4 km drużynowo na dochodzenie mężczyzn 

piątek (od 18.00):
scratch mężczyzn 
4 km indywidualnie na dochodzenie mężczyzn 
sprint kobiet 
omnium kobiet

sobota (od 18.00):

500 m ze startu zatrzymanego kobiet 
3 km indywidualnie na dochodzenie kobiet 
omnium mężczyzn
wyścig punktowy kobiet 
sprint mężczyzn 

niedziela (od 15.30):

madison kobiet 
keirin kobiet 
keirin mężczyzn 
madison mężczyzn

(PAP)


af/ cegl/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 17:40 Wielkopolskie/ Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy fragmentu S11 Jarocin - Ostrów Wlkp. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy 49 km. odcinka drogi ekspresowej S11 między Jarocinem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny 'złotej algi' w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Amerykańscy gwardziści i WOT planują rozszerzenie współpracy Rozszerzenie szkoleń prowadzonych przez Gwardię Narodową Illinois m.in. o kursy zabezpieczenia logistycznego i obrony przed bronią masowego rażenia to temat… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Ślady obecności Rosjan w Buczy: ruiny domów i spalone wraki samochodów, w których ginęli ludzie Rok po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach pod Kijowem wciąż widoczne są ślady niszczycielskiej obecności wojsk… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Generał Załużny: Bucza to symbol ukraińskiego oporu Bucza, która była ważnym punktem obrony Kijowa, stała się w 2022 roku symbolem oporu Ukraińców - oznajmił w piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Wniosek Oscara Pistoriusa o warunkowe zwolnienie z więzienia został odrzucony Sąd w Pretorii odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie przebywającego w więzieniu południowoafrykańskiego lekkoatlety i biegacza z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 PŚ w skokach - konkurs indywidualny w Planicy przełożony na sobotę rano Indywidualny konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na sobotę rano. Pierwotnie zawody miały odbyć się w… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Podkarpackie Centrum Nauki czeka na gości, od piątku można zwiedzać wszystkie wystawy (wideo) Prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni. Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce otworzyło się dla zwiedzających… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Żaryn: postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w działaniach informacyjnych Postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w obszarze działań informacyjnych - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni… » więcej 2023-03-31, godz. 17:10 PŚ szpadzistów - zawody we Francji odwołane po dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów Francuska Federacja Szermiercza podjęła decyzję o rezygnacji z organizacji zawodów Pucharu Świata szpadzistów w Saint-Maur-des-Fosses w dniach 19-21 maja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »