Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 10:30 Autor: PAP

Łódzkie/ Dwóch nastolatków uratowało życie wyziębionemu mężczyźnie

Czujność i empatia dwóch 15-latków ze Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) uratowała życie 55-letniego mężczyzny, który mógł umrzeć z wyziębienia. Nastolatkowie podczas zabawy na śniegu zauważyli nieprzytomnego mężczyznę i zawiadomili służby. Temperatura jego ciała spadła do 33 st. Celsjusza.

Jak przekazała we wtorek sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk ze zduńskowolskiej policji, w piątek po południu dwaj 15-latkowie podczas zabawy na śniegu na ul. Kobusiewicza zobaczyli leżącego na ziemi mężczyznę.


"Podeszli do niego i starali się z nim porozumieć. Nie mogli nawiązać z nim kontaktu. Zadzwonili pod numer 112. Na miejsce przyjechał dzielnicowy, który wezwał ratowników medycznych. 55-letni zduńskowolanin był bardzo wyziębiony, nie był w stanie stać o własnych siłach" – poinformowała.


Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Temperatura ciała zduńskowolanina wynosiła 33 stopnie Celsjusza. Ratownicy przetransportowali mężczyznę do szpitala, gdzie została mu udzielona pomoc medyczna.


Policjantka podkreśliła, że dzięki prawidłowemu zachowaniu nastolatków i ich właściwej reakcji, uratowano ludzkie życie. "Jeszcze raz gratulujemy postawy! Jesteście przykładem dla innych, godnym naśladowania" – zaznaczyła.


Policja apeluje, aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Wspólne zainteresowanie może przyczynić się do uratowania komuś życia. "Pamiętajmy, że czasami wystarczy tylko jeden telefon, który może zmienić wszystko" – podkreślają przedstawiciele służb. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ akub/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »