Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 22:50 Autor: PAP

Po posiedzeniu klubu KO: zaczynamy budować własne listy

Koalicja Obywatelska zaczyna budować własne listy na wybory - powiedział po posiedzeniu klubu KO Jan Grabiec. Wspólna lista się oddala, bo ile można prosić, ile można wychodzić do tych panien z kwiatami, skoro kwiatów nie chcą - dodał Sławomir Neumann.

W poniedziałek odbyło się w Warszawie poza gmachem Sejmu posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO Donalda Tuska.


Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował dziennikarzy po obradach, że Koalicja Obywatelska rusza z ofensywą polityczną w najbliższych tygodniach.


"Ruszamy z prekampanią, przewodniczący zarządził przygotowanie nazwisk na listy, zwłaszcza sejmowe, które trzeba skomponować uwzględniając warunki lokalne, regionalne, parytet płci" - powiedział rzecznik.


Planowany jest też, dodał, objazd kraju. "Wyjazdy klubu, spotkania we wszystkich powiatach, panele obywatelskie dotyczące problemów regionalnych, to nas czeka w najbliższych 16 tygodniach" - powiedział Grabiec.


Został zapytany, czy ogłoszone podczas posiedzenia klubu decyzje oznaczają, że Koalicja Obywatelska rezygnuje z tworzenia wspólnych list z innymi ugrupowaniami opozycji.


"Bardzo chcemy budować blok opozycyjny, ale odpowiedzi naszych partnerów są, że nie" - odpowiedział Grabiec. "Nie mamy czasu, nie możemy czekać, aż PiS wygra wybory, musimy ruszać z prekampanią, stąd decyzje przewodniczącego o przygotowali list kandydatów do Sejmu i o ruszeniu w teren" - dodał.


Zapewnił zarazem, że "drzwi dla partnerów, jeśli chodzi o wspólną listę, są otwarte".


Podobnie wypowiadali się dla dziennikarzy inny uczestnicy obrad.


"Zawsze byliśmy za wspólnymi listami, ale brakowało deklaracji ze strony parterów. Skoro ich nie ma, robimy swoje, nie zamykając przed żadnym scenariuszem drzwi" - powiedział szef klubu senackiego Marcin Bosacki.


Sławomir Neumann przyznał, że "wspólna lista się oddala". "W polityce nigdy nie można mówić nigdy, ale ile można prosić. Można wychodzić do tych panien z kwiatami, ale panny tych kwiatów nie chcą, być może kiedyś któraś się zdecyduje, choć na razie słyszymy twarde +nie+" - mówił. "Przedstawialiśmy argumenty za wspólnym startem, ale słyszeliśmy z tamtej strony, że jedna lista jest błędem, żeby szukać innych rozwiązań. Niech więc szukają" - dodał.


"Wyborcy oczekują, że pokażemy plan na wygraną. Jeśli nie możemy go zbudować wspólnie, to musimy pokazać własny" - zaznaczył Neumann. Dodał, że jego zdaniem jeśli będzie mniej list niż cztery, to będzie sukces.


"PO i KO zwierają szeregi, są ciągle otwarte na oferty innych demokratycznych ugrupowań, ale czas ucieka i bierzemy się ostro do pracy" - podsumował obrady klubu marszałek Senatu Tomasz Grodzki. "Nadzieja umiera ostatnia, a mądry przywódca przygotowuje opcję A, opcję B i opcję C" - dodał.


W nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami niektórzy posłowie przyznawali, że jak ruszy kampania, scena polityczna mocno się spolaryzuje na dwa główne ugrupowania. "Wtedy Hołownia z Kosiniakiem przyjdą do nas na kolanach" - powiedział jeden z posłów.


Z informacji PAP wynika, że podczas posiedzenia klubu główne wystąpienie miał lider PO Donald Tusk, który zapowiedział ofensywę polityczną i poinformował, że wezwał liderów 16 regionów PO, by przygotowywali listy.


Podczas obrad klubu, które trwały tylko około półtorej godziny, głos zabrało stosunkowo niewielu posłów. M.in. Iwona Hartwich apelowała o wsparcie pomysłu, by opiekunowie niepełnosprawnych mogli bez ograniczeń pracować. Jagna Marczułajtis zwracała się o mocne wsparcie kampanii KO na trudnym dla tego ugrupowania terenie, jakim jest Podhale, a Artur Łącki domagał się mocniejszego wsparcia przedsiębiorców. Głos zabrała też nestorka klubu Iwona Śledzińska-Katarasińska, której wystąpienie zinterpretowano jako zamiar kolejnego ubiegania się o mandat. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ ann/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 10:10 RPA/ Rząd zdecydował, że skonsultuje nakaz aresztowania Putina z rosyjskimi władzami Naledi Pandor, południowoafrykańska minister ds. stosunków międzynarodowych i współpracy powiedziała, że rząd RPA będzie musiał przedyskutować wydany… » więcej 2023-03-23, godz. 10:10 Żukowska: jest szansa na jedną listę, ale jedna lista to nie zaklęcie, które wszystko załatwi Nadal jest szansa na jedną listę opozycji w wyborach do Sejmu, ale jedna lista to nie zaklęcie, które wszystko załatwi - oceniła posłanka Lewicy Anna Maria… » więcej 2023-03-23, godz. 10:10 El. ME 2024 – media w Portugalii: Santos dobrze zna Czechów; na pewno ma plan Portugalscy komentatorzy sportowi liczą na udany debiut ich rodaka Fernando Santosa w roli trenera polskich piłkarzy w piątkowym meczu z Czechami na inaugurację… » więcej 2023-03-23, godz. 10:10 W. Czarzasty: jednej listy opozycji na wybory raczej nie będzie, nie chcą jej liderzy PSL i Polski 2050 Jednej listy opozycji na przyszłe wybory raczej nie będzie, bo nie chcą jej liderzy PSL i Polski 2050; mają oni prawo do takiego stanowiska, ważne, żeby… » więcej 2023-03-23, godz. 10:10 Kolejnych 60 ochotników dołączy do 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej 60 rekrutów zdało w Skwierzynie (Lubuskie) egzamin z tzw. pętli taktycznej wieńczący szkolenie podstawowe dla kandydatów do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej… » więcej 2023-03-23, godz. 10:00 Światowe orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca Naszą misją od pierwszego występu aktora na scenie jest stała konfrontacja z tym, co brzydkie, krwawe i nieludzkie. Naprzeciw stawiamy wszystko, co piękne… » więcej 2023-03-23, godz. 10:00 Mary Kay podkreśla znaczenie przywództwa kobiet i zaangażowania sektora prywatnego w ochronę oceanów podczas szczytu… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc. , spółka działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw oraz jeden z sygnatariuszy zasad dotyczących… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 W katalońskiej jaskini odkryto rysunki sprzed kilku tysięcy lat W jednej z jaskiń położonym w pobliżu Terragony kompleksie La Cova de la Vila natrafiono na rysunki pochodzące z epoki wczesnego brązu. Zdaniem badaczy jest… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - triumf pary sportowej gospodarzy Para sportowa gospodarzy Riku Miura i Ryuichi Kihara zdobyła zloty medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywają się w japońskiej Saitamie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Piotr Müller o wizycie księcia Williama: podkreśla polskie zaangażowanie w przeciwdziałanie wojnie w Ukrainie Rola Polski w kontekście przeciwdziałania wojnie w Ukrainie, która jest prowadzona przez Rosję, jest niebagatelna. Wizyta w naszym kraju księcia Williama… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »