Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 21:50 Autor: PAP

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Według harmonogramu posiedzenia rozpatrzenie senackich poprawek do noweli ustawy o SN rozpocznie się w środę o godz. 18. W poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała 14 senackich poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.


Senackie poprawki zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.


"Te poprawki stanowią pewną logiczną całość, która ma na celu zmianę ustawy w takim kierunku, żeby wprowadzić rozwiązania dalej idące niż oczekiwania Komisji Europejskiej i naruszające prerogatywy prezydenta" - powiedział dziennikarzom po głosowaniu komisji w poniedziałek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Nowelizacja ustawy o SN ma zdaniem posłów PiS odblokować wypłatę pieniędzy na polski KPO.


Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych ma zliberalizować wprowadzoną w 2016 roku tzw. zasadę 10 H dotyczącą minimalnej odległości wiatraka od zabudowań. Zmiana tej zasady jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.


Wniesiony do Sejmu w lipcu ub. roku rządowy projekt zakłada, że odległość turbin od zabudowań zamiast - jak obecnie – co najmniej 10-krotnonej wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu będzie mogła wynosić co najmniej 500 m. O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna.


Zasada dziesięciokrotności wysokości (10H) ma nadal obowiązywać w przypadku ustalania odległości instalacji wiatrowych od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma zostać wprowadzony wymóg odległości 500 m.


Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej przyjęły poprawkę do rządowego projektu, która zwiększa z 500 do 700 m minimalną odległość wiatraka, ale wyłącznie od budynków mieszkalnych. Poprawka została zgłoszona przez szefa komisji energii Marka Suskiego (PiS). Jednocześnie komisja całkowicie zniosła zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych. Zgodnie z przyjętą poprawką nie będzie tutaj żadnych ograniczeń.


Posiedzenie ma się rozpocząć we wtorek o godz. 10 od pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


W porządku obrad znalazło się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji o ochronie konkurencji i konsumentów. Projekt ma dostosować prawo krajowe do unijnych wymogów zwiększenia skuteczności egzekwowania prawa przez organy ochrony konkurencji i konsumentów.


Izba ma się ponadto zająć projektem ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej oraz sprawozdaniami komisji o projekcie zmian Kodeksu pracy i o projekcie ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.


W porządku obrad jest także kontynuacja prac nad rządowym projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, oraz rządowym projektem o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodzin funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo w czasie, gdy ratowali czyjeś życie, zdrowie lub mienie poza służbą.


Wieczorem posłowie mają rozpatrywać wnioski o uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi, Magdalenie Filiks (oboje KO) oraz Joannie Scheuring-Wielgus (Lewica).


W środę Sejm ma pracować nad projektem nowelizacji ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i samorządu województwa.


Odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.


Posłowie mają też głosować uzupełnienie porządku obrad o informację premiera na temat perspektyw finansowania sił zbrojnych, w tym ze środków pozabudżetowych w kontekście trudności ze znalezieniem nabywców na obligacje BGK i odwołania przetargu na te papiery, z których wpływy miały zasilić Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.


Zaplanowano również głosowanie w sprawie informacji szefa rządu o planowanych inwestycjach w energetykę jądrową, a także o ponownie rosnącym zasoleniu Odry i jego przyczynach oraz o wynikach postępowań wyjaśniających okoliczności katastrofy ekologicznej w tej rzece w sierpniu ubiegłego roku i zapowiadanych wtedy zmianach legislacyjnych dotyczących rewitalizacji rzek


Sejm rozstrzygnie ponadto, czy do porządku obrad dodać sprawozdanie komisji o uchwale Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.


Posłowie zajmą się też projektem ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji umowy RP ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o współpracy prawnej w sprawach karnych.


W porządku obrad są także projekty uchwał związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.


W czwartek Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych.(PAP)


brw/ ann/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:10 Ukazała się nowa piosenka grupy VOX. Ostatnia, w której zaśpiewał Witold Paszt Fani grupy VOX mają dziś powody do radości. W sieci pojawiła się bowiem piosenka „Razem” - ostatnia, którą przed śmiercią nagrał z zespołem Witold… » więcej 2023-03-31, godz. 08:10 Minister Orłowska dla PAP: w polskich szkołach też są rozwiązania mogące inspirować innych Nie tylko inspirujemy się rozwiązaniami innych, ale też pokazujemy, że jeśli chodzi o edukację to są obszary, w których to Polska jest liderem, to np… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Klub KO odwiedza woj. kujawsko-pomorskie W poniedziałek i wtorek klub Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy #Tu jest przyszłość ma odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie. W poniedziałek 3 kwietnia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 UE/ Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Ukraina/ W obwodzie chersońskim ofiara śmiertelna i ranni w wyniku rosyjskich ostrzałów Jedna osoba zginęła i co najmniej dwie są ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego; w ciągu doby przeciwnik ostrzeliwał ten region na południu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »