Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 21:50 Autor: PAP

Komisja Zdrowia przerwała posiedzenie, wcześniej PiS zabrakło większości w głosowaniu

Na sejmowej komisji zdrowia, w czasie głosowania nad sprawozdaniem podkomisji o rządowym projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, PiS zabrakło większości. Posiedzenie przerwano, ma być kontynuowane we wtorek.

Liczący 90 artykułów projekt zakłada m.in. wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a także system monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych i wdrożenie dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych.


W głosowaniu "nad przyjęciem ustawy" – jak powiedział przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) - uczestniczyło w poniedziałek wieczorem 29 posłów, 14 było za, a 15 przeciw.


Biuro legislacyjne zaznaczyło, że głosowanie dotyczyło przyjęcia sprawozdania podkomisji. "Pytanie pan przewodniczący, co prawda, zadał: kto jest za przyjęciem ustawy, ale dorozumianej, że chodziło o sprawozdanie podkomisji" - zauważono.


"Ponieważ uchwała nie uzyskała większości to oznacza, że komisja nie przyjęła tego sprawozdania. Jednocześnie mamy nadal druk w pracach" – wskazała prawniczka biura legislacyjnego.


"Zatem do decyzji komisji teraz należy, czy komisja będzie rozpatrywała od nowa, od artykułu pierwszego całą ustawę, czy skieruje ją ponownie do podkomisji. Podkomisja może być w tym samym składzie, ale musi zostać powołana do rozpatrzenia projektu. Może też być ewentualnie zgłoszony wniosek o odrzucenie" – wskazała przedstawicielka biura legislacyjnego.


Przewodniczący Latos poinformował, że ogłasza przerwę do wtorku i zamknął posiedzenie komisji.


Posłowie opozycji zarzucili mu, że "kombinuje" i przekazali chcą złożyć wniosek formalny o odrzucenie. Poseł Latos powtórzył, że posiedzenie zostało zamknięte.


Wcześniej, już na początku posiedzenia komisji, Rajmund Miller (KO) zapowiedział, że klub wniesie we wtorek podczas debaty wniosek o odrzucenie ustawy w całości.


Także Marcelina Zawisza (Lewica) zapowiedziała, że jej klub będzie składać wniosek o odrzucenie w całości. "Mało być łatwe zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, miało być no fault, ale to nie będzie działać" – uzasadniała.


Wiceminister Waldemar Kraska relacjonował na wstępie posiedzenia, że dyskusja na podkomisji była dość długa i merytoryczna. "Ustawa ma w założeniu myśleć o pacjencie, o jego bezpieczeństwie, o poprawie jakości w systemie. (…) Myślimy także o pracownikach służby zdrowia" – akcentował.


Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec mówił, że procedowany projekt to jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia, na która czekają pacjenci. "Ustawa w sposób zdecydowany poprawi jakość i bezpieczeństwo pacjentów" – przekonywał, zaznaczając, że jest to proces, a wprowadzenie ustawy stanowi pierwszy krok.


Komisja przeprocedowała projekt, ożywioną dyskusję wywołało kilka artykułów, m.in. art. 86.


Posłanka Krystyna Skowrońska wskazywała, że artykuł ten stanowi, że w 2023 r. Prezes Funduszu, na wniosek ministra zdrowia, przekaże środki z funduszu zapasowego, w kwocie nieprzekraczającej 20 mln zł, na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.


"To jest kolejny skandal a la Czarnek. (…) Dlaczego chcecie zabrać z pieniędzy na leczenie, ze składki zdrowotnej i przeznaczyć na bliżej nieokreślony cel?" – pytała.


Wiceminister zdrowia odpowiedział, że pieniądze te zostaną przeznaczone na kreowanie postaw zdrowotnych i edukacji zdrowotnej.


Projekt zakłada m.in. wprowadzenie wymogu obligatoryjnej autoryzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą, udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Projekt przewiduje także wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem – czyli systemu monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą, czyli np. szpitale, będą miały obowiązek monitorowania zdarzeń niepożądanych – w tym ich identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania oraz prowadzenia analizy przyczyn takich niepożądanych zdarzeń. Będzie też obowiązek przesyłania zgłoszeń zdarzeń niepożądanych i analiz przyczyn do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ministra zdrowia.


W projekcie jest także mowa o wdrożeniu dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta – w miejsce obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Przewiduje powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, zapewniającego pacjentom rekompensatę za szkody związane z opieką zdrowotną.


Minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie pierwszego czytania projektu w Sejmie mówił, że projekt domyka koncepcję reformowania systemu opieki zdrowotnej. Mamy już gwarancje wzrostu nakładów, gwarancje wzrostu minimalnych wynagrodzeń, a teraz chcemy wprowadzić gwarancje jakości i bezpieczeństwa dla pacjenta" - deklarował. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ mir/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 17:50 W weekend politycy PiS odwiedzą m.in. województwa: lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie Politycy PiS będą w weekend kontynuowali objazd kraju. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedzi województwo lubelskie, przewodniczący Komitetu Stałego Rady… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Wielkopolskie/ Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy fragmentu S11 Jarocin - Ostrów Wlkp. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy 49 km. odcinka drogi ekspresowej S11 między Jarocinem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny 'złotej algi' w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Amerykańscy gwardziści i WOT planują rozszerzenie współpracy Rozszerzenie szkoleń prowadzonych przez Gwardię Narodową Illinois m.in. o kursy zabezpieczenia logistycznego i obrony przed bronią masowego rażenia to temat… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Ślady obecności Rosjan w Buczy: ruiny domów i spalone wraki samochodów, w których ginęli ludzie Rok po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach pod Kijowem wciąż widoczne są ślady niszczycielskiej obecności wojsk… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Ukraina/ Generał Załużny: Bucza to symbol ukraińskiego oporu Bucza, która była ważnym punktem obrony Kijowa, stała się w 2022 roku symbolem oporu Ukraińców - oznajmił w piątek naczelny dowódca armii ukraińskiej… » więcej 2023-03-31, godz. 17:30 Wniosek Oscara Pistoriusa o warunkowe zwolnienie z więzienia został odrzucony Sąd w Pretorii odrzucił wniosek o warunkowe zwolnienie przebywającego w więzieniu południowoafrykańskiego lekkoatlety i biegacza z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 PŚ w skokach - konkurs indywidualny w Planicy przełożony na sobotę rano Indywidualny konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na sobotę rano. Pierwotnie zawody miały odbyć się w… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Podkarpackie Centrum Nauki czeka na gości, od piątku można zwiedzać wszystkie wystawy (wideo) Prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni. Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce otworzyło się dla zwiedzających… » więcej 2023-03-31, godz. 17:20 Żaryn: postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w działaniach informacyjnych Postępuje rosyjska dominacja nad Białorusią - również w obszarze działań informacyjnych - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »