Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 21:10 Autor: PAP

Minister Czarnek: zapytam prezydentów miast, za ile wynajmują powierzchnie fundacjom lewicowym

Zamierzam zapytać prezydentów wielkich miast, za ile wynajmują powierzchnie fundacjom i stowarzyszeniom lewicowym i dlaczego jest to wartość wielokrotnie niższa, niż wartość rynkowa wynajmu tych powierzchni - zapowiedział w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek został zapytany w TVP Info m.in. o pieniądze dla organizacji pozarządowych przeznaczone na zakup nieruchomości w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN.


Czarnek zapewnił, że wśród beneficjentów konkursu nie ma nikogo z jego znajomych ani żadnego stowarzyszenia, którym "zawiaduje ktokolwiek z PiS". "Jest wiele przekłamań, jest wiele hejtu na te stowarzyszenia i fundacje, które wykonują znakomitą pracę w terenie, a które zostały obrzucone błotem w całej Polsce, które są hejtowane w mediach społecznościowych przez dwie posłanki i przez jedną stację, której przez litość nie będę wymieniał. To jest szaleństwo" - ocenił.


"Weźmy pod uwagę fakt, że przez trzy dekady miliardy złotych z publicznych pieniędzy - z czego na przykład w mieście stołecznym Warszawa 280 mln zł rocznie - idzie na fundacje, na jakieś również bojówki uliczne, jakieś gry uliczne i tak dalej (...) - a my przekazujemy 40 mln zł na 45 organizacji, z czego niektóre naprawdę z wielkim dorobkiem, dlatego dostały potężne dofinansowanie, jak np. Fundacja Polska Wielki Projekt, i to jeszcze na siedzibę, nie do kieszeni" - zaakcentował Czarnek.


Jak zastrzegł, "to nie jest tak, że się daje komuś pieniądze do kieszeni i nie wiadomo, gdzie te pieniądze poszły, tylko na konkretny, trwały produkt w postaci siedziby".


Zapytany o to, dlaczego opozycja nie krytykuje, kiedy prawie 300 mln zł wydawane jest na lewicowe organizacje pozarządowe, odpowiedział, że "(opozycja - PAP) uznała, że zawładnęła sektor trzeci". "Organizacje pozarządowe są tylko pod ich kontrolą - lewicowe, lewackie albo liberalne - i dlatego tym chcą rządzić Polską i tym wpływać na opinię publiczną (...) i myśleli, że organizacjom konserwatywnym po prostu środków finansowych nikt dawać nie będzie" - mówił.


Czarnek zapowiedział, że zamierza zapytać prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i prezydentów innych wielkich miast, za ile wynajmują powierzchnie fundacjom i stowarzyszeniom lewicowym. "Dlaczego jest to wartość wielokrotnie niższa, niż wartość rynkowa wynajmu tych powierzchni w centrum stolicy czy w centrum Gdańska?" - pytał.


Dodał, że będzie pytał "ile jest takich fundacji i jakiej proweniencji". "Tamte fundacje nie potrzebują własnej siedziby. Wiecie dlaczego? Dlatego, że dostają te siedziby znakomicie wyposażone i wyremontowane przez miasto za pieniądze wielokrotnie niższe. Komitet Obrony Demokracji był tego najlepszym przykładem (...). Jeśli ktoś ma tak hojnych sponsorów z budżetów miejskich, z pieniędzy publicznych, bo to są pieniądze podatników polskich, to nie musi mieć siedziby" - podkreślił.


W poniedziałek podczas konferencji prasowej radni PiS poinformowali, ze złożą dwie interpelacje, w których zapytają prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o fundusze z budżetu miasta przekazane różnym fundacjom i stowarzyszeniom. Chcą też informacji, jakie lokale są wynajmowane tym organizacjom po preferencyjnych cenach.


Przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura przekazał, że w roku 2021 z budżetu miasta na finansowanie rozmaitych organizacji pozarządowych, podmiotów spoza sektora finansów publicznych, wydano 282 mln zł na 2960 rozmaitych projektów. Podkreślił, że wiele pieniędzy zostało wydanych na inicjatywy ze wszech miar godne poparcia, "natomiast część tej kwoty został przekazana na projekty, które budzą nasze wątpliwości".(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ mir/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Ukraina/ Raport dobowy sztabu: ponad 80 ataków przeciwnika, cztery miasta głównymi celami Rosjan Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »