Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:40 Autor: PAP

Szef BBN do ratowników: prezydent dziękuje wam za natychmiastową gotowość

Wyrazy uznania za wysoką gotowość wyraził w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy szef BBN Jacek Siewiera, podczas odprawy z ratownikami udającymi się do Turcji.

"Siedem godzin to czas, który w mało której jednostce wojsk szybkiego reagowania byłby możliwy do osiągnięcia, a w przypadku ciężkiego ratownictwa to czas, który cechuje najlepsze jednostki na świecie" – powiedział Siewiera w poniedziałek do ratowników na warszawskim lotnisku Okęcie. Szef BBN zapoznał się z raportem dotyczącym planowanej operacji i przekazał od prezydenta podziękowania za gotowość do natychmiastowych działań.


Zwrócił uwagę, że oprócz ratowników z Państwowej Straży Pożarnej w skład ekipy weszli medycy z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "To ludzie, na których można polegać, sprawdziłem to w trakcie pierwszych misji rozpoznawczych w Bergamo" – powiedział Siewiera, który dowodził polską misją medyczną w 2020 r., gdy to miasto było epicentrum epidemii koronawirusa.


W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło ponad 1,6 tys. osób, a ponad 11,1 tys. zostało rannych. Tego samego dnia podjęto decyzję, że do dotkniętej kataklizmem Turcji wyleci z Warszawy ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR (Heavuy Urban Search And Rescue) Poland - 76 strażaków PSP i osiem wyszkolonych psów. Na pokładzie specjalnego samolotu udającego się do Turcji na start czeka także pięciu ratowników medycznych i 20 ton sprzętu.(PAP)


brw/ ann/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 11:30 ARiMR przyjmuje wnioski dot. ochrony wód do 3 kwietnia Jeszcze do 3 kwietnia br. można złożyć wniosek o wsparcie na 'Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego' - przypomina… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji Od 1999 r. z inicjatywy UNESCO 21 marca jest obchodzony Światowy Dzień Poezji. 'Kiedyś po dobrą poezję szło się do księgarni, dziś - do paczkomatu. Współczesna… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 Sikorski po wyroku w procesie, w którym pozwał go Kaczyński: oczywiście się odwołam Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia Większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia - poinformowała we wtorek PAP prezes ZUS prof. Gertruda… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Radom/ Zarzuty dla kierowcy, który spowodował wypadek, w którym zginęła b. posłanka Lucyna Wiśniewska 59-letni mężczyzna usłyszał zarzuty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego, w którym zginęła b. posłanka i szefowa radomskiego sanepidu Lucyna Wiśniewska… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 J. Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko R. Sikorskiemu ws. ochrony dóbr osobistych (opis) Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Budowana przez Energę-Operatora stacja pozwoli zwiększyć moc dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej Na połowę roku Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, planuje ukończyć budowy głównego punktu zasilania (GPZ) w miejscowości Machnacz… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Reżyserzy filmu „Wszystko wszędzie naraz” pracowali przy serialu z uniwersum „Gwiezdnych wojen” Nieco ponad tydzień temu Daniel Kwan i Daniel Scheinert odebrali Oscary za najlepszą reżyserię, scenariusz i film, którymi nagrodzono ich za „Wszystko wszędzie… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Warmińsko-mazurskie/ Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w regionie Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 W Hongkongu odwołano pokaz horroru o Kubusiu Puchatku, którego w memach porównywano do Xi Jinpinga Pokaz horroru „Kubuś Puchatek: Krew i Miód” w Hongkongu został odwołany; jako przyczynę podano kwestie techniczne - poinformowała we wtorek agencja Reutera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »