Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 17:50 Autor: PAP

20 generatorów prądu kupionych za pieniądze amerykańskich nauczycieli trafi do przedszkoli i szkół we Lwowie (wideo)

20 generatorów prądu, kupionych za pieniądze amerykańskich nauczycieli, wyruszy we wtorek z Warszawy do lwowskich przedszkoli i szkół. To bardzo duży problem, kiedy nie można dzieciom przygotować ciepłej herbaty, bo nie ma prądu – powiedziała w poniedziałek Dorota Obidniak z ZNP.

Nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych, zrzeszeni w American Federation of Teachers (AFT), zebrali pieniądze na zakup generatorów prądu dla ukraińskich przedszkoli i szkół. Pierwszy transport 20 z 48 takich urządzeń wyruszy we wtorek z Warszawy do Lwowa.


"Agregaty mają służyć ogrzewaniu sal, kiedy nie ma prądu, i w podgrzewaniu posiłków w przedszkolach. To bardzo duży problem, kiedy nie można dzieciom przygotować ciepłej herbaty, kiedy przez kilka godzin nie ma elektryczności. To dla naszych kolegów i koleżanek bardzo wielki dar" – powiedziała podczas konferencji prasowej koordynatorka ds. współpracy międzynarodowej projektów edukacyjnych ZNP Dorota Obidniak.


Wyjaśniła, że drugi transport zostanie wysłany do Ukrainy na przełomie lutego i marca.


"Mamy listy szkół i przedszkoli we Lwowie i w obwodzie lwowskim, które potrzebują takiej pomocy. To wszystko jest kontrolowane przez władze Lwowa i tu wielka zasługa mera Lwowa pana Sadowego" – dodała.


Obecny na konferencji prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił, że "jesteśmy uczestnikami wydarzenia o ogromnej skali". "Chcemy w ramach pierwszego transportu przekazać kilkadziesiąt agregatów prądotwórczych dla placówek Lwowa. Drugi transport będzie już kierowany w głąb Ukrainy" – powiedział.


Zaznaczył, że są to agregaty, które "udało się zorganizować przy pomocy partnerów i przyjaciół".


"Strona amerykańska sfinansowała to przedsięwzięcie i dziś mamy okazję ten transport wysłać" – podsumował.


"Cieszę się, że możemy wspierać nasze siostry i braci na Ukrainie oraz przekazać im ten dar światła w takich ciemnych czasach, które nastąpiły" – powiedziała wiceprzewodnicząca AFT Shari Obreński.


Dodała, że ma nadzieję na dalszą współpracę zarówno z ZNP, jak i ze stroną ukraińską.


"Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli okazać jeszcze wiele wsparcia" – stwierdziła.


Walentyna Mundur, specjalistka w zespole organizacji współpracy ZNP, która do Warszawy przyjechała z Charkowa, przypomniała, że we Lwowie i w obwodzie lwowskim sytuacja cały czas jest trudna.


"Bywa, że prądu nie ma nawet osiem godzin. Agregaty są ważne dla szkół, ale nawet ważniejsze są dla przedszkoli. Dzieciom potrzebne są ciepłe posiłki, ciepłe herbaty. W pomieszczeniu jest zimno i dzieci chorują. Jest to bardzo ważna pomoc, bo dzieci to jest nasza przyszłość" – podsumowała Mundur.


Materiał wideo dostępny jest na https://wideo.pap.pl/videos/66126/ i na PAP.pl https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1531880%2Camerykanscy-nauczyciele-zawioza-20-generatorow-pradu-z-warszawy-do. (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ joz/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 02:20 Ukraina/ Władze Chersonia wezwały mieszkańców gminy do ewakuacji Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda. » więcej 2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »