Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 17:50 Autor: PAP

MEiN: minister kwalifikując projekt do finansowania uwzględnia szereg informacji i kryteriów

Minister, podejmując decyzję o zakwalifikowaniu, bądź nie, określonego projektu do finansowania, bierze pod uwagę szereg informacji i kryteriów, ocenia potencjał organizacji do realizacji zaproponowanych działań i jej misję społeczną – oświadczyło w poniedziałek MEiN.

Resort wydał oświadczenie w sprawie procedury konkursowej programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania".


"W związku z szeregiem nieprawdziwych informacji powielalnych w mediach, a co za tym idzie wprowadzaniem opinii publicznej w błąd, Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawia informacje o procesie podejmowania decyzji przez Ministra Edukacji i Nauki w procedurze konkursowej" – podało MEiN.


Resort wskazał, że minister, podejmując decyzję o zakwalifikowaniu, bądź nie, określonego projektu do finansowania, bierze pod uwagę szereg informacji i kryteriów, oceniając przy tym potencjał danej organizacji do realizacji zaproponowanych działań oraz misję społeczną, którą realizuje.


Kryteria, które są weryfikowane w pierwszej kolejności, to m.in. założenia i cel, jakiemu ma służyć inwestycja, oraz znaczenie tej inwestycji dla polityki oświatowej państwa oraz zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji i terminu jej realizacji.


Jednym z kryteriów jest adekwatność środków finansowych do zakresu zaplanowanych prac. Kolejnym, prawidłowość wykorzystania i rozliczania wcześniej przyznanych środków finansowych na realizację inwestycji.


Uwzględniane jest także przygotowanie wnioskodawcy do realizacji inwestycji oraz potencjał instytucjonalny wnioskodawcy.


Wśród kryteriów jest także doświadczenie wnioskodawcy w zakresie realizacji działań na rzecz wspierania systemu oświaty i wychowania, zgodnych z polityką oświatową państwa, oraz podmiotów, o których mowa w art. 2 ustawy – Prawo oświatowe. Uwzględniane są też planowane przez wnioskodawcę do realizacji działania na rzecz wspierania systemu oświaty i wychowania.


Następnie – jak przekazał resort - oceniane jest także to, czy projekt zapewnia np. wzmocnienie potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania, uprawnionych do udziału w programie.


Oceniane jest także podniesienie jakości i zwiększenie liczby działań realizowanych przez podmioty uprawnione do udziału w programie, na rzecz wspierania systemu oświaty i wychowania.


Uwzględniane jest też wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; wzmocnienie organizacji obywatelskich w wymiarze strategicznym; rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej oraz wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą.


MEiN przekazało, że kolejny aspekt brany pod uwagę w trakcie oceny to wpływ projektu na rozwiazywanie problemów podnoszonych przez środowiska edukacyjne.


Ponadto Minister Edukacji i Nauki zapoznaje się z rekomendacjami zespołu niezależnych ekspertów, które powstają w wyniku dyskusji nad przygotowaną przez każdego z nich opinią, czasami poddawaną dodatkowo głosowaniu.


"Karty oceny wniosków, które zostały przekazane mediom przez posłanki Koalicji Obywatelskiej są DOKUMENTAMI ROBOCZYMI, nad którym pracował zespół ekspertów. NIE STANOWIŁY one rekomendacji całego zespołu. TYM BARDZIEJ NIE SĄ DECYZJAMI. Są tylko jednym z wielu elementów, na podstawie których Minister Edukacji i Nauki podejmował decyzje" – podało MEiN.


W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Portal ocenił, że jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji". Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł.


Szef MEiN Przemysław Czarnek wielokrotnie powtarzał w ostatnich dniach, że konkurs był transparentny i oparty na przepisach prawa, a beneficjentami są podmioty prowadzące działalność proedukacyjną. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ mir/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 02:20 Ukraina/ Władze Chersonia wezwały mieszkańców gminy do ewakuacji Rada miejska Chersonia wezwała mieszkańców gminy do ewakuacji z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału, poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda. » więcej 2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »