Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 17:00 Autor: PAP

Francja/ Parlament rozpoczął debatę nad projektem reformy emerytalnej; związki zapowiadają protesty

Zgromadzenie Narodowe, izba nizsza parlamentu Francji, w poniedziałek po południu rozpoczęło debatę nad projektem rządowej reformy, który ma na celu podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. W celu wywarcia presji na posłów związki zawodowe zapowiadają wielotysięczne protesty w całym kraju.

„Jestem bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowany, by bronić tego koniecznego i sprawiedliwego projektu” – powiedział w poniedziałek minister pracy Olivier Dussopt.


Rząd stara się o poparcie reformy przez opozycyjną, centroprawicową partię Republikanie (LR), która posiada 62 posłów w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. W tym celu premier Elisabeth Borne zapowiedziała w niedzielę pewne ustępstwa w projekcie, aby osoby, które rozpoczęły pracę pomiędzy 20. a 21. rokiem życia mogły przejść na emeryturę w wieku 63 lat.


Jednak reforma ogłoszona przez premier Borne w połowie stycznia ma wielu przeciwników, którym przewodzą związki zawodowe i partie lewicowe. Według szacunków policji protesty, które odbyły się 19 i 31 stycznia zgromadziły za każdym razem ponad 1 mln demonstrantów. Według organizatorów miało ich być nawet ponad 2 mln.


We wtorek i w sobotę ma dojść do kolejnych strajków i marszów protestacyjnych, których celem jest wywarcie presji na rządzących. Według operatorów w poważnym stopniu wpłyną one na funkcjonowanie pociągów i metra w Paryżu. Ponadto szacuje się, że jeden na pięć rejsów z lotniska Orly na południe od stolicy będzie odwołany.


Krytycy reformy twierdzą między innymi, że kobiety będą musiały czekać na emeryturę dłużej niż mężczyźni, ponieważ wiele z nich ma przerwy w karierze spowodowane urodzeniem dziecka. Podkreślają oni również, że reforma nie uwzględnia prac wymagających dużego wysiłku fizycznego i nie chroni starszych pracowników.


„Rząd nie próbuje już przekonywać ludzi, ale po prostu wygrać, wygrać przez rezygnację i wyczerpanie” – skomentował cytowany przez RFI François Ruffin ze skrajnie lewicowej partii Francja Niepokorna (LFI).


Przeciwko reformie w obecnym kształcie jest również skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. „Zamierzamy użyć wszystkich dostępnych nam środków, aby zapewnić, że ten tekst nie zostanie przegłosowany w obecnym kształcie” – zapowiedziała.


Reforma systemu emerytalnego jest jednym z głównych punktów drugiej kadencji prezydenta Emmanuela Macrona.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ mal/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 17:40 Francja/ Ostatecznie odrzucono wniosek o ekstradycję do Włoch byłych skrajnie lewicowych bojówkarzy Francuski Sąd Kasacyjny ostatecznie odrzucił we wtorek wniosek o ekstradycję do Włoch 10 byłych bojówkarzy skrajnie lewicowych ugrupowań z tego kraju. Dawni… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 Poznań/ „Fifne wierzby”; nowy pomnik przyrody w Poznaniu Grupa 18 wierzb białych, rosnących przy ul. Wrońskiego i Krauthofera w Poznaniu, została ustanowiona pomnikiem przyrody - decyzję w tej sprawie podjęli radni… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 Izba Sprzedawców Węgla: 46 proc. gmin uważa, że osiągnięto cel preferencyjnej sprzedaży węgla Niespełna połowa gmin, uczestnicząca w badaniu Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) uznała, że osiągnięto cel programu preferencyjnej… » więcej 2023-03-28, godz. 17:40 MKiŚ: wiceminister Małgorzata Golińska o kwestiach środowiskowych na polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych… - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Dziedzictwo przyrodnicze Polski i Rumunii, adaptacja lasów do zmian klimatu oraz niszczenie przez Rosję przyrody… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Szef MON: Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania, modernizują siły zbrojne Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania między swoimi siłami zbrojnymi i modernizują je, co służy odstraszaniu Rosji - powiedział we… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Śląskie/ Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Gdańsk/ Koniec remontu oddziału kardiologicznego w szpitalu na Zaspie We wtorek, po trwającej dwa lata modernizacji, otwarto Oddział Kardiologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W ramach prac powstały m.in. małe sale z łazienkami… » więcej 2023-03-28, godz. 17:20 Francja/ Kluczowy moment w odbudowie katedry Notre-Dame: rozpoczęto montaż podstawy iglicy W poniedziałek dostarczono pod Notre-Dame części podstawy iglicy wykonane w warsztatach we wschodniej Francji. Iglica jest jednym z najbardziej emblematycznych… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 28 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Marszałek Witek i przewodnicząca szwajcarskiej Rady Kantonów m.in. o sytuacji na Ukrainie Aktualna sytuacja na Ukrainie i związane z nią wyzwania stojące przed Europą, a także dwustronna współpraca między Warszawą i Bernem, zwłaszcza w wymiarze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »