Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 16:40 Autor: PAP

Energa Logistyka szuka wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV Mitra

Spółka Energa Logistyka ogłosiła zapytanie ofertowe na budowę elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra w Wielkopolsce o mocy zainstalowanej 65 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jak poinformowała w ogłoszeniu spółka zależna Energi, wchodzącej w skład Grupy Orlen, oferty można składać do 7 marca.

W opublikowanej dokumentacji "Budowa PV Mitra o mocy zainstalowanej 65,5668 MW +/- 1 kW wraz z wyprowadzeniem mocy do GPZ Żuki" Energa Logistyka z siedzibą w Płocku, spółka prowadząca postępowanie zaznaczyła, iż zamawiającym jest spółka Energa Green Development z siedzibą w Gdańsku.


Jak wyjaśniono w ogłoszeniu, przedmiotem zamówienia jest budowa, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i przekazanie do eksploatacji inwestycji zlokalizowanej w powiecie tureckim składającej się m.in. z elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra o mocy zainstalowanej 65,5668 MW +/- 1 kW, głównego punktu odbioru 110/30 kV Psary, obejmującego jedno pole transformatorowe z transformatorem o mocy minimum 50 MVA, a także rozdzielni sieciowej 110 kV Psary, składającej się z pola liniowego 110 kV oraz linii kablowej 110 kV relacji rozdzielnia sieciowa Psary - główny punkt zasilający Żuki o długości około 11 km.


W dokumentacji postępowania zaznaczono jednocześnie, że przedmiot zamówienia obejmuje także świadczenie usługi serwisowej przez 24 miesiące dla elektrowni fotowoltaicznej PV Mitra oraz Głównego Punkt Odbioru Psary.


Jak podała w ogłoszeniu Energa Logistyka zakończenie realizacji zadania przewidywane jest do 16 miesięcy od daty wydania polecenia rozpoczęcia prac.


Energa z Grupy Orlen informowała wcześniej, że elektrownia fotowoltaiczna PV Mitra ma zostać wybudowana w pobliżu powstającej elektrowni PV Gryf o mocy do 26 MW, która zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej FW Przykona o mocy ok. 31 MW, uruchomionej w 2020 r. Obiekty te położone są na należących do Energi zrekultywowanych terenach po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów. Grupa Orlen posiada tam grunty o łącznej powierzchni ok. 300 ha.


W kwietniu 2022 r. Energa ogłosiła, że jej spółka zależna Energa Green Development uzyskała warunki przyłączenia do sieci oraz pozwolenie na budowę dla pierwszego etapu realizacji farmy fotowoltaicznej PV Mitra. Jak wówczas podkreślano, "to największy obecnie projekt fotowoltaiczny realizowany przez Grupę Orlen". Zapowiadano przy tym, że w pierwszym etapie inwestycji powstanie obiekt o mocy ok. 65 MW, zajmujący łączną powierzchnię ok. 53 ha, przy czym do jego budowy wykorzystanych zostanie 85 tys. modułów fotowoltaicznych.


W listopadzie 2022 r. Energa potwierdziła, że w pierwszym kwartale 2023 r. w sąsiedztwie FW Przykona i PV Gryf rozpocząć się ma budowa farmy PV Mitra o mocy 65 MW. Spółka wskazała wówczas, że realizowane i planowane przez nią działania są zgodne ze Strategią Grupy Orlen do 2030 r., gdzie jednym z priorytetów jest rozwój zero i niskoemisyjnej energetyki.


"W zgodzie z tym Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa do 2030 r. zakłada, że w okresie od 2021 r. do końca obecnej dekady łączne nakłady inwestycyjne na obszar wytwarzania wyniosą ok. 13,6 mld zł" - informowała Energa. Wyjaśniała zarazem, że ma to pozwolić jej znacząco zwiększyć moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii, osiągając samodzielnie i posiadając udział w tych aktywach do łącznej mocy zainstalowanej w wysokości ok. 2,4 GW. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/ mick/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 06:40 Trener Luis Enrique przekazał dochody z transmisji na Twitchu na cele charytatywne Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique przekazał całość dochodów z transmisji na Twitchu na cele charytatywne. Środki trafiły… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w sobotę pochmurno i przelotne opady W sobotę w całym kraju będzie pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu. Na Pomorzu będzie padał deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwe burze… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 W sobotę prezentacja Archiwum Pełnego Pamięci IPN w Wielkiej Brytanii W sobotę delegacja przedstawicieli Archiwum IPN spotka się z Polonią w Blackburn w Wielkiej Brytanii i zaprezentuje Archiwum Pełne Pamięci. Z projektem tym… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 2 kwietnia w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka. Zaplanowano także czuwania modlitewne… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 Grecja/ Premier Micotakis obiecuje rozbudowę bariery na granicy z Turcją Premier Grecji Kyriakos Micotakis obiecał w piątek, w czasie wystąpienia w trwającej kampanii wyborczej, rozbudowę bariery wzdłuż całej lądowej granicy… » więcej 2023-04-01, godz. 06:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę miała negatywny wpływ na pacjentów z problemami zdrowia psychicznego Agresja Rosji na Ukrainę u pacjentów z depresją wiązała się ze wzrostem m.in.: poziomu pesymizmu, poczucia winy oraz nasileniem negatywnego myślenia o sobie… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Cegiełki budujące RNA znalezione na asteroidzie Cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 - informują naukowcy na łamach „Nature… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Ekspert: Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju, czasami nawet do 60-70 proc. - powiedział PAP prof. Łukasz Adaszek… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Eksperci: spektrum autyzmu to jedna z form neuroróżnorodności Spektrum autyzmu nie jest chorobą, ale jedną z form neuroróżnorodności, czyli funkcjonowania ludzkiego mózgu - przypomina dr Anna Pyszkowska z Wydziału… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje IMGW, nad Półwyspami Skandynawskim i Iberyjskim pogodę nadal kształtują układy wyżowe. Pozostały obszar kontynentu europejskiego obejmują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »