Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 11:10 Autor: PAP

Zakopane/ Przedszkolom niepublicznym brakuje pieniędzy na funkcjonowanie

Przedszkola niepubliczne w Zakopanem w styczniu otrzymały mniejszą dotację z Urzędu Miasta i borykają się z problemami finansowymi. Przedszkola doraźnie organizują zbiórki w celu ratowania przedszkoli, ale w dłuższej perspektywie to nie wystarczy. Władze miasta zapewniają, że kwota dotacji może zostać zwiększona w ciągu roku chociaż przyznają, że pieniędzy w budżecie brakuje.

W Zakopanem funkcjonuje sześć przedszkoli niepublicznych, z których cztery prowadzą siostry zakonne. Do placówek niepublicznych uczęszcza blisko 570 maluchów, co stanowi większość przedszkolaków z miasta pod Giewontem. W przedszkolach niepublicznych dofinansowanie z Urzędu Miasta wynosi 75 proc. kosztów, a resztę dopłacają rodzice. Urząd Miasta prowadzi natomiast trzy przedszkola publiczne, w których finansowane jest 100 proc. kosztów pobytu dzieci, a rodzice płacą tylko za posiłki.


W stosunku do grudnia ubiegłego roku kwota dotacji na każde dziecko w przedszkolu niepublicznym została zmniejszona o 16 proc., a koszty funkcjonowania placówek wzrosły z uwagi choćby na wzrost płacy minimalnej dla nauczycieli. W styczniu kwota dotacji na jedno dziecko, jaka wpłynęła do przedszkoli niepublicznych to 723,39 zł. W grudniu ubiegłego roku była to natomiast kwota 864,18 zł. Spowodowało to zachwianie płynności finansowej placówek i postanowiło pod znakiem zapytania ich dalszą działalność. Niektóre placówki zdecydowały o wstrzymaniu części wypłat swoich pracowników.


Zgodnie z ustawą o systemie oświatowym prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym i obowiązkiem samorządu. Wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak - Gąsienica wyjaśniła w rozmowie z PAP, że dotacja dla przedszkoli jest kwotą ruchomą i w każdym roku jest inna.


„Aby uspokoić dyrekcję przedszkoli niepublicznych mogę zapewnić, że jeżeli zaplanowana kwota na przedszkola nie wystarczy, to chociaż brakuje pieniędzy w budżecie, zwiększymy dotację. Jeżeli uda się zwiększyć rezerwę oświatową, to kwota dotacji na dziecko w przedszkolu niepublicznym będzie wyrównana od 1 stycznia” – zapewniła wiceburmistrz Zakopanego.


Agnieszka Nowak – Gąsienia wyjaśniła, że trudno jest w styczniu przewidzieć, ile dzieci będzie uczęszczało do przedszkoli w ciągu roku.


„Nie wiemy, czy rodziny będą migrowały, czy będą dzieci ukraińskie. Nigdy też nie było tak, że kwota dotacji ze stycznia była równa dotacji grudniowej, ponieważ w trakcie roku dotacje były zwiększane” – powiedziała PAP wiceburmistrz Zakopanego.


W tym roku planowane wydatki dla przedszkoli publicznych prowadzonych przez Urząd Miasta to 5 mln 628 zł, co stanowi 100 proc. pobytu dzieci w tych placówkach. Ponieważ do przedszkoli niepublicznych uczęszcza więcej dzieci, kwota przeznaczona na te placówki zaplanowana na bieżący rok to 6 mln 700 zł, co ma pokryć 75 proc. kosztów pobytu dzieci. (PAP)


autor: Szymon Bafia


szb/ akub/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:50 Łódź/ Utrudnienia w ruchu drogowym podczas szczytu B9 Spotkanie szefów ministrów spraw zagranicznych Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9), czyli państw wschodniej flanki NATO, może w piątek powodować utrudnienia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:50 Sobolewski o formule startu ZP: pójście razem daje największe szanse na powtórzenie wyniku z 2019 i 2015 r. Pójście oddzielnie, to jest najlepszy patent na przegraną, a pójście razem daje największe szanse na to, by powtórzyć wynik z 2019 i 2015 roku - mówił… » więcej 2023-03-31, godz. 08:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki czwartkowych meczów hokejowej ligi NHL: Boston Bruins - Columbus Blue Jackets 2:1 (po dogr.)Montreal Canadiens - Florida Panthers 2:5Ottawa Senators… » więcej 2023-03-31, godz. 08:40 W. Brytania/ "Daily Telegraph": wspomnienia rosyjskiej tyranii napędzają polskie zbrojenia Dla Polski inwestowanie w wojsko nie jest już luksusem, lecz koniecznością, a tempo zbrojeń jest napędzane nadal żywymi wspomnieniami rosyjskiej tyranii… » więcej 2023-03-31, godz. 08:30 Straż Graniczna: w czwartek z Ukrainy przyjechało 23,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 26 tys. W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 23,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku… » więcej 2023-03-31, godz. 08:20 Turniej ATP w Miami - broniący tytułu Alcaraz w półfinale Najwyżej rozstawiony Carlos Alcaraz pokonał Amerykanina Taylora Fritza (nr 8) 6:4, 6:2 i awansował do półfinału turnieju ATP 1000 na twardych kortach w Miami… » więcej 2023-03-31, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki czwartkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Denver Nuggets - New Orleans Pelicans 88:107Milwaukee Bucks - Boston Celtics 99:140Tabele: Eastern Conference… » więcej 2023-03-31, godz. 08:20 Sobolewski o zbożu z Ukrainy: jesteśmy zdeterminowani, by wskazać kto za tym stał Jesteśmy zdeterminowani, aby wesprzeć polskich rolników, ale też, aby wskazać kto stał za tym, że 'tak się podziało ze zbożem jak się podziało', jakie… » więcej 2023-03-31, godz. 08:10 Ukazała się nowa piosenka grupy VOX. Ostatnia, w której zaśpiewał Witold Paszt Fani grupy VOX mają dziś powody do radości. W sieci pojawiła się bowiem piosenka „Razem” - ostatnia, którą przed śmiercią nagrał z zespołem Witold… » więcej 2023-03-31, godz. 08:10 Minister Orłowska dla PAP: w polskich szkołach też są rozwiązania mogące inspirować innych Nie tylko inspirujemy się rozwiązaniami innych, ale też pokazujemy, że jeśli chodzi o edukację to są obszary, w których to Polska jest liderem, to np… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »