Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 11:00 Autor: PAP

Czterej pracownicy dozoru usłyszeli zarzuty w związku ze śmiertelnym wypadkiem w kopalni Chwałowice

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali czterech pracowników dozoru z kopalni Chwałowice w związku z wypadkiem, do którego doszło tam w listopadzie ub.r. Po przerwaniu podziemnej tamy izolacyjnej zginął wtedy jeden górnik, a dwóch innych zostało rannych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, w związku z narażeniem życia lub zdrowia pracowników – podał w poniedziałek zespół prasowy śląskiej policji. Na polecenie rybnickiej prokuratury zatrzymań dokonali mundurowi z Zespołu do spraw Katastrof Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach.


„Mężczyźni byli odpowiedzialni za nadzór nad pracami związanymi z doszczelnieniem zrobów w likwidowanej ścianie Kopalni Węgla Kamiennego ROW Ruch +Chwałowice+ w Rybniku. W trakcie tych prac w dniu 19 listopada 2021 r. doszło do wypadku, w wyniku którego zginął jeden górnik, a dwóch doznało wielomiejscowych urazów” - przypomniała policja.


Zatrzymani mają od 30 do 55 lat. Usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, w związku z narażeniem życia lub zdrowia pracowników. Prokurator zastosował wobec nich policyjny dozór oraz zakaz pełnienia funkcji kierowniczych związanych z nadzorem nad pracownikami. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi im do 5 lat więzienia.


19 listopada ub.r. w rybnickiej kopalni Chwałowice doszło do przerwania podziemnej tamy izolacyjnej oraz wylania się tzw. podsadzki, czyli mieszaniny wody i popiołu. Do o wypadku doszło w wyrobisku ok. 700 metrów pod ziemią, gdzie trzej górnicy prowadzili prace przy doszczelnieniu tzw. zrobów, w ramach prowadzonej profilaktyki pożarowej. Podsadzka, która wyciekła po przerwaniu tamy to materiał, którym wypełnia się tzw. zroby - pustki po eksploatacji węgla.


Dwaj górnicy zostali szybko ewakuowani z zagrożonego rejonu i przytomni przetransportowani na powierzchnię. Trafili do szpitala. Poszukiwania trzeciego poszkodowanego, z którym po wypadku utracono kontakt, rozpoczęły cztery zastępy ratownicze z kopalni Chwałowice oraz z wyspecjalizowanej stacji ratownictwa górniczego. Ratownicy zlokalizowali i wydostali poszkodowanego z rejonu wypadku oraz nieprzytomnego przetransportowali na podszybie. Prowadzona tam reanimacja nie powiodła się - lekarz potwierdził zgon 29-letniego górnika.(PAP)


autor: Krzysztof Konopka


kon/ mab/ ok/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 23:30 Politycy o zmarłym prof. Śpiewaku: wnikliwy obserwator, wybitny historyk idei, znakomity socjolog Wnikliwy obserwator, wybitny historyk idei, znakomity socjolog - napisali o zmarłym w czwartek prof. Pawle Śpiewaku politycy. Jego śmierć to strata dla Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 23:20 Turecki parlament ratyfikował członkostwo Finlandii w NATO (krótka) Turecki parlament jednogłośnie ratyfikował w czwartek wieczorem przystąpienie Finlandii do NATO, które było blokowane przez Ankarę od maja ubiegłego r… » więcej 2023-03-30, godz. 23:10 Dworczyk: ranny polski ochotnik już w kraju Ciężko ranny polski ochotnik walczący w szeregach sił zbrojnych Ukrainy dotarł szczęśliwie przez Kijów do Polski - poinformował w czwartek wieczorem na… » więcej 2023-03-30, godz. 23:10 Ekstraliga hokejowa – kapitan GKS Katowice: podwójna radość „Wiemy, jakie jest najważniejsze trofeum w Polsce. I my je zdobyliśmy, a radość jest podwójna, bo obroniliśmy tytuł” - powiedział kapitan hokejowego… » więcej 2023-03-30, godz. 23:10 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-03-30 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-03-30, godz. 23:10 R.Terlecki o wyborach: przede wszystkim walczymy o samodzielną większość Przede wszystkim walczymy o samodzielną większość - powiedział w czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, mówiąc o nadchodzących… » więcej 2023-03-30, godz. 23:00 Turniej ATP w Miami - Miedwiediew i Chaczanow w półfinale Rosjanie Daniił Miedwiediew i Karen Chaczanow po dwusetowych pojedynkach awansowali do półfinałów turnieju ATP 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-30, godz. 23:00 Ukraina/ Prywatny dom i dwa samochody uszkodzone podczas ataku rakietowego na Charków Według pierwszych meldunków po rozpoczęciu w czwartek przez wojska rosyjskie rakietowego ataku na obwód charkowski w Charkowie został uszkodzony prywatny… » więcej 2023-03-30, godz. 22:50 Zmarł historyk i socjolog prof. Paweł Śpiewak (opis) W wieku 71 lat zmarł historyk i socjolog, b. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak. O jego śmierci poinformował PAP w czwartek… » więcej 2023-03-30, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-03-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »