Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 10:50 Autor: PAP

M. Kuchciński: koncentrujemy się na pomocy dla uchodźców i wsparciu systemu energetycznego

Chcemy skoncentrować się na dwóch zasadniczych tematach. Po pierwsze pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a po drugie wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego - powiedział w poniedziałek szef KPRM Marek Kuchciński.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach. "Zakładamy, że to będą regularne spotkania poświęcone monitorowaniu najważniejszych aspektów wsparcia udzielanego Kijowowi" - powiedział Kuchciński.


Jak wskazał szef KPRM, podczas pierwszej Konferencji Warszawskiej, uczestnicy mają skupić się na dwóch zasadniczych kwestiach, które wydają się najważniejsze w obecnej sytuacji. Po pierwsze, chodzi o pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. "Społeczność uchodźców liczy dzisiaj miliony ludzi i warto omówić wyzwania, jakie stoją przed nami, żeby zabezpieczyć im jak najlepsze życie tutaj na obczyźnie, ale także pomagać w przygotowaniu ich do powrotu do swoich ojczystych stron" - powiedział Kuchciński.


Drugim tematem, który jest omawiany podczas pierwszej Konferencji Warszawskiej - mówił Kuchciński - jest wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego.


Jak dodał szef KPRM, te dwie kwestie to jedne z przykładów spraw, z którymi trzeba się mierzyć, odkąd Rosja najechała na Ukrainę. Zapowiedział przy tym, że pozostałe wyzwania będą tematem kolejnych konferencji.


"Najważniejszą kwestią w tej chwili jest współpraca, wspólne działanie i planowanie tego działania, żeby skutecznie, jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby na Ukrainie zapanował pokój, żeby agresora usunąć z granic Ukrainy" - oświadczył szef KPRM.


Autor: Jan Olendzki, Rafał Białkowski


jko/ rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 07:40 KGP: do końca roku zostaną dostarczone cztery nowe śmigłowce Komenda Główna Policji podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie zakupu czterech śmigłowców Bell-407GXi. Nowe śmigłowce… » więcej 2023-03-29, godz. 07:30 GDDKiA ostrzega kierowców przed opadami śniegu i mgłą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegła kierowców przed opadami śniegu i mgłą, które mogą utrudniać jazdę. » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Historyk o dziennikarzach na usługach niemieckiej władzy: nierozerwalna więź między mediami a rządem w Berlinie W Niemczech istnieje niemal nierozerwalna więź między mediami a rządem. Mamy do czynienia z absolutną dominacją lewicowo-liberalnej ideologii, a przytłaczająca… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 80 lat temu urodził się Vangelis „Muzyka to rodzaj kodu. Może działać terapeutycznie, ale może stanowić też śmiertelną broń” - powiedział kiedyś. 80 lat temu, 29 marca 1943 r.… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Sejm/ W czwartek komisja ws. stanowiska dla TK na temat noweli ustawy o Sądzie Najwyższym W czwartek sejmowa komisja ustawodawcza ma zająć się projektem stanowiska Izby dla Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżonych przez prezydenta Andrzeja… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Mazowieckie/ Śmiertelny wypadek na dk 50; droga jest zablokowana Jedna osoba zginęła w wypadku dwóch samochodów osobowych i ciężarówki na dk 50 w miejscowości Rębowo - poinformował dyżurny punktu informacji drogowej… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 M. Sawicki (PSL): senator Libicki przeprosił za swój wpis dot. ofiar pedofilii w Kościele; to zamyka sprawę Senator Jan Filip Libicki przeprosił za swój wpis dot. ofiar pedofilii w Kościele i myślę, że to zamyka sprawę; też często wypowiadam się niekoniecznie… » więcej 2023-03-29, godz. 07:20 Basista Metalliki po raz pierwszy zaśpiewa na płycie swojego zespołu Robert Trujillo potwierdził, że jego wokal znalazł się na nadchodzącym albumie „72 Seasons”. Usłyszymy go w utworze „You Must Burn!”. » więcej 2023-03-29, godz. 07:10 Mężczyzna pożyczył 800 zł, oddał już 41 tys. zł, do spłaty pozostało 102 tys. zł; interweniuje Prokurator G… Niemal dwadzieścia lat temu mężczyzna pożyczył 800 zł żeby utrzymać rodzinę. Nie spłacał rat w terminie. Dług rósł w błyskawicznym tempie. Po wyroku… » więcej 2023-03-29, godz. 07:10 Brytyjska mennica wybiła ostatnią monetę z kolekcji Harry’ego Pottera 50-pensówka przedstawiająca Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie jest ostatnią z kolekcji upamiętniającej 25-lecie debiutu powieści „Harry Potter… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »