Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 10:50 Autor: PAP

M. Kuchciński: koncentrujemy się na pomocy dla uchodźców i wsparciu systemu energetycznego

Chcemy skoncentrować się na dwóch zasadniczych tematach. Po pierwsze pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a po drugie wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego - powiedział w poniedziałek szef KPRM Marek Kuchciński.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach. "Zakładamy, że to będą regularne spotkania poświęcone monitorowaniu najważniejszych aspektów wsparcia udzielanego Kijowowi" - powiedział Kuchciński.


Jak wskazał szef KPRM, podczas pierwszej Konferencji Warszawskiej, uczestnicy mają skupić się na dwóch zasadniczych kwestiach, które wydają się najważniejsze w obecnej sytuacji. Po pierwsze, chodzi o pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. "Społeczność uchodźców liczy dzisiaj miliony ludzi i warto omówić wyzwania, jakie stoją przed nami, żeby zabezpieczyć im jak najlepsze życie tutaj na obczyźnie, ale także pomagać w przygotowaniu ich do powrotu do swoich ojczystych stron" - powiedział Kuchciński.


Drugim tematem, który jest omawiany podczas pierwszej Konferencji Warszawskiej - mówił Kuchciński - jest wsparcie dla państwa ukraińskiego w zakresie utrzymania systemu energetycznego.


Jak dodał szef KPRM, te dwie kwestie to jedne z przykładów spraw, z którymi trzeba się mierzyć, odkąd Rosja najechała na Ukrainę. Zapowiedział przy tym, że pozostałe wyzwania będą tematem kolejnych konferencji.


"Najważniejszą kwestią w tej chwili jest współpraca, wspólne działanie i planowanie tego działania, żeby skutecznie, jak najszybciej doprowadzić do tego, żeby na Ukrainie zapanował pokój, żeby agresora usunąć z granic Ukrainy" - oświadczył szef KPRM.


Autor: Jan Olendzki, Rafał Białkowski


jko/ rbk/ mrr/


Kraj i świat

2024-07-18, godz. 01:40 Premierzy Wielkiej Brytanii Irlandii uzgodnili reset w stosunkach dwustronnych Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii, Keir Starmer i Simon Harris, uzgodnili we wtorek, że spróbują dokonać resetu w stosunkach między obydwoma państwami… » więcej 2024-07-18, godz. 01:00 USA/ Biały Dom: Prezydent zachorował na Covid-19 (opis) Prezydent USA Joe Biden uległ zakażeniu Covid-19 i odczuwa łagodne objawy choroby - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Biden… » więcej 2024-07-18, godz. 00:50 USA/ Biały Dom: Prezydent zachorował na Covid-19 (krótka) Prezydent USA Joe Biden uległ zakażeniu Covid-19 i odczuwa łagodne objawy choroby - poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Biden… » więcej 2024-07-18, godz. 00:40 Chorwacja/ W wyniku upałów w kraju padł rekord zużycia energii elektrycznej Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia… » więcej 2024-07-18, godz. 00:30 Serbia/ Większość obywateli przeciwna uruchomieniu kopalni litu Opublikowany w środę sondaż Nowej Serbskiej Myśli Politycznej wykazał, że 55,5 proc. obywateli Serbii sprzeciwia się uruchomieniu w kraju kopalni litu… » więcej 2024-07-18, godz. 00:20 Piłkarska LK - walijski Caernarfon rywalem Legii w 2. rundzie eliminacji Caernarfon Town FC będzie przeciwnikiem Legii Warszawa w 2. rundzie kwalifikacji piłkarskiej Ligi Konferencji. W zaciętej rywalizacji w 1. rundzie walijski… » więcej 2024-07-18, godz. 00:10 W.Brytania/ Minister Sikorski: będę wspierać starania Wielkiej Brytanii, by ocieplić relacje z UE Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że będzie wspierać starania Wielkiej Brytanii, by polepszyć i uregulować jej relacje z UE, przynajmniej w obszarze… » więcej 2024-07-18, godz. 00:10 PŚ we wspinaczce sportowej - Natalia Kałucka piąta w Briancon Natalia Kałucka odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na piątym miejscu w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas, które odbyły… » więcej 2024-07-17, godz. 23:30 Holandia/ W 10. rocznicę katastrofy lotu MH17 premier Dick Schoof uczcił pamięć ofiar Młyny sprawiedliwości mielą powoli - powiedział w środę premier Holandii Dick Schoof podczas uroczystości w 10. rocznicę zestrzelenia nad Ukrainą samolotu… » więcej 2024-07-17, godz. 23:10 USA/ Armia: tymczasowy port, przez który dostarczano pomoc do Strefy Gazy, zostanie zdemontowany Zbudowany przez amerykańskie wojsko tymczasowy port, którego zadaniem było dostarczanie pomocy do Strefy Gazy, zostanie na stałe zdemontowany - ogłosiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »