Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 08:30 Autor: PAP

Hongkong/ Ruszył proces 16 działaczy demokratycznych oskarżonych na podstawie przepisów narzuconych przez Pekin

W Hongkongu zaczął się w poniedziałek proces 16 działaczy demokratycznych, których oskarżono na mocy przepisów bezpieczeństwa państwowego narzuconych miastu przez władze centralne ChRL. Obserwatorzy oceniają go jako test dla niezależności sądownictwa w Hongkongu.

Proces rozpoczął się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Ponad 100 osób czekało w kolejce na miejsca przeznaczone dla publiki, a w gotowości były dziesiątki policjantów i pojazd do rozbrajania bomb – przekazała agencja Reutera.


Na ławie oskarżonych jest 16 spośród 47 aktywistów zatrzymanych w styczniu 2021 roku w czasie akcji hongkońskiej policji i oskarżonych o zmowę w celu dokonania przewrotu. Władze oceniły w ten sposób ich rolę w organizacji nieoficjalnych prawyborów obozu demokratycznego w 2020 roku.


„Nie ma (zarzutów) przestępstwa, na które można odpowiedzieć. Działanie przeciwko totalitarnemu reżimowi nie jest przestępstwem” – ocenił jeden z oskarżonych, były poseł miejscowego parlamentu Leung Kwok-hung, znany jako „Długie Włosy”.


Prokuratorzy ocenili prawybory, których celem było wyłonienie najsilniejszych kandydatów do startu w wyborach do hongkońskiego parlamentu, jako „nikczemny spisek” w celu podważenia władzy hongkońskiej administracji poprzez przejęcie kontroli nad organem legislacyjnym.


Oczekuje się, że proces potrwa około 90 dni. Dotyczy 16 aresztowanych, którzy nie przyznali się do winy. Są wśród nich między innymi była dziennikarka Gwyneth Ho, aktywista Owen Chow i działaczka związkowa Winnie Yu. Na mocy narzuconych przez Pekin przepisów może im grozić nawet dożywocie.


Po procesie wyroki mają zapaść również w sprawie pozostałych z 47 oskarżonych, którzy przyznali się do winy. W tej grupie jest między innymi były wykładowca prawa Benny Tai i prominentny działacz młodego pokolenia Joshua Wong, jeden z liderów rewolucji parasolek z 2014 roku.


Hongkong, była brytyjska kolonia, został przekazany pod zwierzchnictwo ChRL w 1997 roku. Władze w Pekinie zobowiązały się do zapewnienia mu autonomii i swobód oraz niezależnego sądownictwa przez co najmniej 50 lat. Według hongkońskich demokratów i wielu komentatorów zagranicznych Pekin ogranicza jednak autonomię miasta i wolność jego mieszkańców.


Władze ChRL narzuciły Hongkongowi przepisy bezpieczeństwa państwowego w 2020 roku po miesiącach masowych protestów przeciwko zacieśnianiu kontroli Pekinu nad miastem. Czasem były to olbrzymie pokojowe marsze z udziałem nawet ponad miliona osób, ale często dochodziło też do starć pomiędzy radykalnymi grupami protestujących a policją.


Od tamtej pory na mocy przepisów aresztowano ponad 230 osób. Władze rozprawiły się z ruchem demokratycznym, a większość wpływowych działaczy trafiło do aresztów i więzień lub wyjechało w obawie przed prześladowaniami.


Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)


anb/ mms/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 16:40 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk 74 w Gołoszycach; ranne trzy osoby Po zderzeniu trzech pojazdów zablokowana jest droga krajowa nr 74 w Gołoszycach (Świętokrzyskie). Utrudnienia występują na odcinku Opatów - Kielce - poinformowały… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych W porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Ministrów, które planowane jest w środę, 29 marca, znalazł się projekt ustawy regulującej warunki i zasady… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Z.Ziobro: stanowisko PG do TK ws. nowelizacji ustawy o SN będzie diametralnie odmienne od stanowiska premiera Skorzystam z przysługującego Prokuratorowi Generalnemu uprawnienia i skieruję do TK stanowisko ws. nowelizacji ustawy o SN; będzie ono diametralnie odmienne… » więcej 2023-03-28, godz. 16:40 Hiszpania/ Do 80 proc. rabatu na artykuły żywnościowe bliskie przeterminowania w supermarkecie online w Barcelonie Pierwszy supermarket online o nazwie Buo od ponad dwóch miesięcy sprzedaje w Barcelonie nawet z 80-procentowym rabatem produkty żywnościowe, które trafiłyby… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Przemyśl/ Powstanie obiekt promujący Twierdzę Przemyśl Ponad 9,2 mln zł kosztować będzie budowa Centrum Dowodzenia - Twierdza Przemyśl. Obiekt, który zlokalizowany będzie przy stoku narciarskim w Przemyślu… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Warszawa/ Wszyscy lokatorzy wrócili do mieszkań po awarii ciepłowniczej na Woli Do wycieku gorącej wody doszło 10 marca przy ulicy Brożka 2A na warszawskiej Woli. Woda podmyła budynek i okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy mogą… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Morawiecki: w środę na Radzie Ministrów specjalna uchwała dot. tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie… W środę na Radzie Ministrów stanie specjalna uchwała dotycząca zachęty do tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji - poinformował we… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Zaawansowana diagnostyka oraz kompleksowe i nowoczesne leczenie kluczem do poprawy rokowań chorych na nowotwory układu… Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego stanowią około 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Te schorzenia odpowiadają za ok. 20 proc… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Premier Morawiecki: Polska i Rumunia mówią jednym głosem, dzięki temu jesteśmy silniejsi Nasze wspólne racje przebijają się przez szklane sufity Brukseli dzięki temu, że Polska i Rumunia mówią jednym głosem. Razem jesteśmy silniejsi - mówił… » więcej 2023-03-28, godz. 16:30 Podlaskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami Ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach na terenie całego woj. podlaskiego wydał we wtorek IMGW-PIB. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »