Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 07:30 Autor: PAP

Wiceszef MS dla "GPC": Więzienie to nie sanatorium, skazani stracili przywileje

Nie ma lepszej metody resocjalizacji osadzonych niż poprzez pracę - podkreślił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Ujawnił też, jakie trzeba było likwidować patologie i absurdy obowiązujące w zakładach karnych.

Wiceszef MS został zapytany w wywiadzie skąd decyzja, aby wreszcie wziąć się za zmiany w polskim więziennictwie. "Zbankrutowała skrajnie liberalna polityka. Okazała się fatalnym rozwiązaniem. My postawiliśmy na pracę dla więźniów, to był podstawowy cel, bo uważamy, że nie ma lepszej metody resocjalizacji" - powiedział Woś.


Zauważył, że w 2015 roku pracowało tylko nieco ponad 1/3 więźniów. "Dziś to ok. 96 proc., czyli pracuje niemal każdy, kto może" - dodał.


Wprowadziliśmy wiele programów związanych z pracą dla więźniów, żeby nie oglądali cały dzień telewizji, tylko nauczyli się, że trzeba rano wstać, iść do pracy i zarobić na siebie, aby móc spłacać swoje zobowiązania, alimenty i długi" - podkreślił wiceszef MS.


Według niego zaostrzenie polityki karnej państwa wobec sprawców ma dwa aspekty. "Z jednej strony surowość kary, z drugiej sposób jej odbywania. Nie może być tak, że więzienie traktowane jest jak hotel czy sanatorium, więzienie musi resocjalizować. Dlatego zlikwidowaliśmy nadmierne przywileje i luki prawne wykorzystywane przez więźniów. Jak chociażby ze znaczkami pocztowymi - z pozoru błaha sprawa, ale byli tacy, co potrafili w pół roku wysłać ich na koszt państwa za ponad 30 tys. zł. Teraz nikt nikomu nie zabrania napisać tony listów, ale trzeba za to zapłacić z własnej kieszeni" - zaznaczył Woś.


Oczywiście - jak dodał - "jeśli ktoś nie ma pieniędzy i naprawdę musi wysłać pismo, dyrektor może takiego osadzonego zwolnić z obowiązku zapłaty za znaczek. "Podobnie jest z opłatą za prąd. Gdy mamy podstawowe wyposażenie celi, wtedy nic się nie płaci. Jeśli jednak ktoś wnioskuje o dodatkowy sprzęt elektroniczny, np. radio lub telewizor, i dyrektor wyrazi na to zgodę, to wniosek o sprzęt automatycznie równa się zgodzie na potrącenie ryczałtu 15 zł miesięcznie za prąd" - podkreślił wiceminister.


Na uwagę, że kuriozalna była kwestia opieki medycznej dla osadzonych, którzy mieli zagwarantowany dostęp do dowolnego specjalisty bez kolejek, Woś odparł, że ten "absurd" już został skasowany. "Teraz czekają na termin zabiegu jak inni pacjenci. Oczywiście państwo polskie odpowiada za zdrowie tych ludzi, ale zgodnie z europejskimi normami więziennymi opieka zdrowotna w jednostkach penitencjarnych powinna nie odbiegać od standardu proponowanego reszcie obywateli" - powiedział Woś.


Poza tym - jak dodał - bardzo długo więziennictwo było traktowane jako superpłatnik, a to prowadziło do nadużyć, bo jakiejś jednostce służby zdrowia opłacało się przeprowadzać jak najwięcej zabiegów czy nieuzasadnionych badań i wystawiać na nie faktury. (PAP)


ero/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:40 Wiceszef MSZ: Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest przede wszystkim wsparciu dla Ukrainy i Polski Wizyta księcia Williama w Polsce poświęcona jest wsparciu dla Ukrainy i wsparciu dla Polski, jako państwa, które Ukrainę wspiera; ma to znaczenie symboliczne… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Chińska armia twierdzi, że odpędziła amerykański niszczyciel ze swoich wód terytorialnych; Waszyngton zaprzecza Władze Chin poinformowały, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Milius wpłynął w czwartek na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 Szynkowski vel Sęk: 12 maja - spotkanie europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego 12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego - poinformował w czwartek minister ds. europejskich… » więcej 2023-03-23, godz. 08:30 M.Przydacz: wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie Wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie; stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - powiedział w czwartek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:20 Podkarpackie/Ikony ze Starego Dzikowa, autorstwa ukraińskiego artysty, na wystawie w cerkwi w Radrużu 9 ikon pochodzących z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, autorstwa jednego z najwybitniejszych ukraińskich malarzy XIX i XX wieku Osypa Kuryłasa, będzie… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 ISW: Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »