Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 06:50 Autor: PAP

Związkowcy z Solidarności upamiętnią rocznicę strajku na Podbeskidziu

42 lata temu, 6 lutego, zawarciem porozumienia z władzą komunistyczną zakończył się w Bielsku-Białej największy między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981 r. strajk NSZZ Solidarność. Uczestniczyło w nim 200 tys. pracowników z kilkuset zakładów na Podbeskidziu.

W poniedziałek związkowcy z NSZZ Solidarność, członkowie stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, które zrzesza dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej, władze Bielska-Białej i przedstawiciele IPN, upamiętnią rocznicę strajku generalnego na Podbeskidziu. „Złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamto wydarzenie, która znajduje się obok dawnej świetlicy fabryki Bewelana” – powiedział PAP Artur Kasprzykowski z bielskiego biura IPN.


Jak poinformował, we wtorek w gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbędzie się finał XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego "Solidarni", organizowanego od 2000 r. przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" dla upamiętnienia strajku generalnego.


„W finale weźmie udział 61 uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych Bielska-Białej, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Węgierskiej Górki i Żywca. W uroczystym podsumowaniu tego konkursu wezmą udział dawni działacze opozycji antykomunistycznej Jarosław Szarek z Czechowic-Dziedzic i Janusz Okrzesik z Bielska-Białej” – powiedział PAP Kasprzykowski.


Jesienią 1980 r. przedstawiciele zakładowych komitetów założycielskich NSZZ Solidarność z regionu Podbeskidzia oskarżyli osoby zajmujące kluczowe stanowiska w aparacie władzy województwa bielskiego i mieście Bielsku-Białej, partii komunistycznej oraz milicji o wykorzystywanie funkcji do czerpania korzyści materialnych. Większość zarzutów potwierdziła specjalna komisja Wojewódzkiej Rady Narodowej. Komuniści nie wyciągnęli jednak żadnych konsekwencji.


26 stycznia 1981 r. w zakładach województwa bielskiego odbył się godzinny strajk ostrzegawczy, a dzień później rozpoczął się bezterminowy strajk generalny w regionie. Komitet strajkowy zebrał się w bielskich zakładach włókienniczych Bewelana. Tworzyło go 107 osób. Reprezentowali ponad 200 tys. strajkujących z kilkuset zakładów. Na czele stał Patrycjusz Kosmowski.


Do Bielska–Białej przyjechali liderzy NSZZ Solidarność – Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazdą i Stanisław Wądołowski. Byli doradcy związku - Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki. Stronę rządową reprezentował początkowo wicepremier Czesław Kotela, a potem minister administracji Józef Kępa. W rozwiązanie konfliktu zaangażował się Kościół katolicki. W rozmowach uczestniczył m.in. sekretarz Episkopatu biskup Bronisław Dąbrowski


Porozumienie, które zakończyło strajk, zostało podpisane 6 lutego 1981 r. Ze stanowisk ustąpili: sekretarze PZPR, wojewoda i jego zastępcy, prezydent miasta, komendant milicji. Rolę gwarantów porozumienia przyjął na siebie Kościół.


„Podpisane w Bielsku-Białej porozumienie miało wymiar nie tylko lokalny. Po raz pierwszy w PRL członkowie partyjnej nomenklatury zostali pociągnięci do odpowiedzialności w wyniku buntu społeczeństwa” – przypomniał Instytut Pamięci Narodowej. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ ok/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 08:20 Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER … 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki wtorkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Atlanta Hawks - Cleveland Cavaliers 120:118Golden State Warriors - New Orleans Pelicans 120:109Memphis Grizzlies… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 SG: we wtorek z Ukrainy przyjechało 20,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało prawie 22,2 tys. We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 20,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 22,2 tys. - przekazała w środę Straż Graniczna. » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Warszawa/ Burmistrz Woli apeluje o pieniądze na ratowanie kamienicy przy ul. Łuckiej 8 Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski zaapelował do wojewody mazowieckiego o pieniądze na zabezpieczenie, tzw. wykonanie zastępcze, najstarszej czynszówki… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 SN na 25 maja wyznaczył rozprawę kasacyjną ws. "procesu brzeskiego" z lat 30. Na 25 maja br. wyznaczony został termin rozprawy, na której Sąd Najwyższy zajmie się kasacją ws. 'procesu brzeskiego' z lat 30. XX wieku - dowiedziała się… » więcej 2023-03-29, godz. 08:20 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki wtorkowych meczów hokejowej ligi NHL: Boston Bruins - Nashville Predators 1:2New York Rangers - Columbus Blue Jackets 6:2Philadelphia Flyers - Montreal… » więcej 2023-03-29, godz. 08:00 W październiku ukaże się książka Jamesa Hetfielda. Będzie też edycja deluxe! W „Messengers: The Guitars Of James Hetfield” lider zespołu Metallica dzieli się informacjami o prywatnej kolekcji gitar. Ujawnia ich historie i opowiada… » więcej 2023-03-29, godz. 08:00 Podkarpackie/ Drogi przeważnie czarne; w okolicach Ustrzyk Dolnych błoto pośniegowe Większość dróg w woj. podkarpackim jest w środę rano czarna mokra i sucha. W Bieszczadach miejscami drogi są śliskie, z błotem pośniegowym i zajeżdżonym… » więcej 2023-03-29, godz. 08:00 Ukraina/ Prezydent Zełenski: nie możemy przegrać bitwy o Bachmut, żeby Putin nie poczuł krwi Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi - oświadczył ukraiński… » więcej 2023-03-29, godz. 07:50 Estonia/ Ekspert OSW o artykule Politico: w kilku fragmentach ten tekst zdecydowanie mija się z rzeczywistością W artykule (Politico) napisano o przekazywaniu Ukrainie przez Estonię sowieckich systemów Strieła, których Estonia nie posiadała - powiedział PAP Bartosz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »