Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 06:10 Autor: PAP

Obszary chronione nie chronią ponad 75 proc. światowych gatunków owadów

76 proc. światowych gatunków owadów, w tym kilka krytycznie zagrożonych, jest niedostatecznie reprezentowanych na obszarach chronionych - informuje pismo „One Earth". Ponadto globalne rozmieszczenie 1876 gatunków z 225 rodzin w ogóle nie pokrywa się z tego typu obszarami.

Owady odgrywają kluczową rolę w prawie każdym ekosystemie: zapylają ponad 80 proc. roślin i są głównym źródłem pożywienia dla tysięcy gatunków kręgowców. Jednak w ostatnich latach obserwuje się zanikanie całych populacji różnych owadów. Mimo tego nadal ta grupa bezkręgowców pozostaje pomijana w działaniach na rzecz ochrony przyrody.


Co prawda tworzone są specjalne obszary, których celem jest zwiększanie szans na przetrwanie żyjących na nich gatunków roślin i zwierząt oraz całych ekosystemów, jednak - jak podkreślają autorzy publikacji z Niemieckiego Centrum Integracyjnych Badań nad Bioróżnorodnością (iDiv) - „obszary chronione wspierają zagrożone gatunki tylko wtedy, gdy gatunki te faktycznie żyją w granicach obszarów, które chronimy. Tymczasem 76 proc. gatunków owadów nie jest odpowiednio objętych obszarami chronionymi”.


„Najwyższy czas, abyśmy w ocenach ochrony przyrody wzięli pod uwagę owady” - uważa dr Shawan Chowdhury, biolog będący głównym autorem omawianego badania (http://dx.doi.org/10.1016/j.oneear.2022.12.003).


Jak wyjaśnia, udowodniono, że obszary chronione skutecznie chronią wiele gatunków kręgowców przed kluczowymi zagrożeniami antropogenicznymi. Jednak stopień, w jakim ochrona ta jest efektywna w stosunku do owadów, pozostaje nieznany. Dlatego, aby określić, jaka część z nich rzeczywiście jest objęta obszarami chronionymi, Chowdhury i jego zespół opracowali globalną mapę tego typu terenów z naniesionymi na nią danymi Światowej Sieci Informacji o Bioróżnorodności (Global Biodiversity Information Facility).


Stopień niedopasowania granic obszarów chronionych do populacji owadów, nawet tych krytycznie zagrożonych wyginięciem, jak mrówka Nothomyrmecia macrops, będąca najstarszym żyjącym przedstawicielem podrodziny mrówek, ważka Megalagrion leptodemas czy ćma tygrysia Apantesis phalerata, zaskoczył naukowców. Wcześniejsze badania ujawniły, że nawet w przypadku kręgowców jest to duży problem (dowiedziono, że 57 proc. z 25380 gatunków kręgowców nie zostało odpowiednio uwzględnionych na obszarach chronionych), ale, jeśli chodzi o owady, okazał się wręcz rażący.


Przeprowadzona analiza pokazała, że w niektórych regionach owady są chronione lepiej niż w innych. Stosunkowo wysoki odsetek gatunków uzyskał odpowiednią ochronę w Amazonii, na Półwyspie Arabskim, w Australii Zachodniej, neotropikach, afrotropikach i Europie Środkowej. Zdecydowanie niewystarczającą ochronę wykryto natomiast w Ameryce Północnej, Europie Wschodniej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz Australazji.


Dr Chowdhury przypomina, że owady w zasadzie od zawsze były pomijane w programach ochronnych. Dodatkowym utrudnieniem jest poważny niedostatek danych na temat rozmieszczenia tej grupy zwierząt. „Z szacunkowej liczby 5,5 miliona gatunków owadów na całym świecie w naszym badaniu mogliśmy wymodelować rozmieszczenie tylko 89151 z nich. Dane co do reszty były niewystarczające” – opowiada Chowdhury.


„Owady stanowią ponad 80 proc. wszystkich zwierząt, a jednocześnie reprezentują tylko 8 proc. gatunków ujętych na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN” - dodaje.


Kolejnym problemem jest to, że obecnie, nawet jeśli dany gatunek owada żyje na obszarze chronionym, często nie może czerpać z tego żadnych korzyści. „Liczba gatunków owadów spada nawet na obszarach chronionych z powodu takich zagrożeń jak szybkie zmiany środowiskowe oraz postępująca utrata korytarzy ekologicznych i dróg migracji” - wyjaśnia badacz.


„Można jednak podjąć szereg kroków w celu skuteczniejszej ochrony tej grupy bezkręgowców - uważa Chowdhury. - Np. nauka obywatelska mogłaby mieć ogromny wpływ na uzupełnienie luki w danych dotyczących rozmieszczenia owadów. Poza tym naukowcy i decydenci muszą przyspieszyć swoje działania w tym zakresie i pomóc w rozwiązaniu wyzwania, jakim jest identyfikacja miejsc ważnych dla ochrony owadów”.(PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ agt/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 11:20 Politico: Estonia wysyła na Ukrainę złom, a na koszt UE modernizuje własne wojsko Estonia wysyła na Ukrainę swój złom, a na koszt Unii Europejskiej modernizuje własne wojsko - pisze we wtorek portal Politico, powołując się na rozmowy… » więcej 2023-03-28, godz. 11:20 Lenny Kravitz tej jesieni wyda nowy album, a w przyszłym roku ruszy w trasę koncertową Od wydania jego ostatniej płyty „Raise Vibration” minęło już prawie pięć lat. Wszystko wskazuje na to, że czas oczekiwania na kolejną powoli dobiega… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską należącą do jednych z ważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu nawet swoją specjalną… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Francja/ Saint-Denis, Aix-en-Provence i Valenciennes francuskimi miastami z najwyższym wskaźnikiem przestępczości Liczba wykroczeń we francuskich miastach systematycznie rośnie. Najwięcej przestępstw na 10 000 mieszkańców zanotowały w 2022 roku Saint-Denis, Aix-en-Provence… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Tatry/ Po opadach śniegu trzeci stopień zagrożenia lawinowego Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego - ogłosiło TOPR. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 "Ptaki" Hitchcocka – 60 lat od premiery Mija 60 lat od premiery 'Ptaków'. Dreszczowiec Alfreda Hitchcocka wszedł na ekrany kin 28 marca 1963 r. 'Miał bardzo duży wpływ na rozwój gatunku filmowego… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Słynna bransoletka Marleny Dietrich zostanie wystawiona na aukcję Podczas czerwcowej licytacji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s zostanie wystawiona na sprzedaż diamentowo-rubinowa bransoleta Marleny Dietrich… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 W Polsce wykonano dotąd ponad 57 mln 946 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 946 308 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych we wtorek na… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Premier: w polityce liczy się wiarygodność, niektórym, mimo upływu lat, wciąż jej brakuje W polityce liczy się wiarygodność. Niektórym, mimo upływu lat, wciąż jej brakuje - ocenił premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Bukareszt/ Morawiecki: w Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy (opis) W Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy - powiedział we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał także… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »