Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 17:30 Autor: PAP

W skamielinie prehistorycznej ryby odkryto najstarszy zachowany mózg

Naukowcom udało się dokonać zaskakującego odkrycia. W skamielinie ryby sprzed 319 milionów lat odnaleziono mózg. Jest to najstarszy zachowany mózg kręgowca, jaki dotychczas odkryto. Skamielinę Coccocephalus wildi znaleziono w warstwie steatytu w kopalni węgla w Lancashire. Po raz pierwszy została opisana naukowo w 1925 roku i od tamtej pory znajduje się w zbiorach Manchester Museum.

Podczas najnowszych badań znalezionych prawie sto lat temu skamieniałych szczątków Coccocephalus wildi naukowcy wykazali, że w czaszce ryby zachował się mózg i nerwy czaszkowe. „To nieoczekiwane odkrycie zachowanego trójwymiarowego mózgu kręgowca daje nam pewien wgląd w anatomię układu nerwowego ryb promieniopłetwych. Pokazuje, że ewolucja mózgu była bardziej skomplikowana niż sugeruje to budowa dziś żyjących gatunków. To pozwoli nam lepiej określić, w jaki sposób i kiedy wyewoluowały dzisiejsze ryby kostnoszkieletowe” - mówi dr Sam Giles, paleontobiolożka z Uniwersytetu w Birmingham.


Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Birmingham i Michigan, których wyniki opublikowano w “Nature”, pozwoliły odtworzyć kształt i wielkość mózgu prehistorycznej ryby.


Mimo że z kopalni udało się wydobyć tylko czaszkę, badacze oceniają, że ryba miała od 15 do 20 cm długości i prawdopodobnie był mięsożercą. Tkanki miękkie, jaką jest mózg, zwykle szybko się rozkładają i bardzo rzadko ulegają fosylizacji. Jednak ten okaz po śmierci został prawdopodobnie szybko przykryty osadami, które ograniczyły dostęp tlenu, bo w takich warunkach rozkład miękkich części ciała może ulec znacznemu spowolnieniu.


W tym wyjątkowym wypadku miękkie tkanki mózgu i nerwów czaszkowych ryby podczas procesu fosylizacji zostały zastąpione gęstą substancją mineralną, która zachowała w najdrobniejszych szczegółach ich trójwymiarową strukturę.


Ponieważ skamielina z Manchester Museum była jedynym znanym okazem tego gatunku, podczas badań zastosowano wyłącznie techniki nieniszczące - tomografię komputerową. Celem prześwietlenia czaszki nie było wcale poszukiwanie mózgu. Tym bardziej więc badacze byli zaskoczeni, kiedy w jej wnętrzu zauważyli odrębny obiekt, który miał cechy typowe dla mózgu kręgowców, takie jak dwustronna symetria i puste przestrzenie.


„Ta pozornie niezbyt imponująca, niewielka skamielina nie tylko ukazała nam najstarszy skamieniały mózg kręgowca, ale także uświadomiła, że znaczna część naszej wiedzy o ewolucji mózgu będzie wymagała weryfikacji” - mówi Rodrigo Figueroa, główny autor badania z Uniwersytetu w Michigan.


Z kolei jego współpracownik Matt Friedman zwraca uwagę, że odkrycie to udowadnia możliwość zachowania się w skamielinach także miękkich tkanek. Warto więc ponownie zbadać zachowane okazy. (PAP Life)


agf/ moc/


Grafika jest dostępna w komunikacie Uniwersytetu w Birmingham: https://www.birmingham.ac.uk/news/2023/319-million-year-old-fossilised-fish-illuminates-backboned-animals-brain-evolution


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 20:50 Ekstraklasa siatkarek – ŁKS zwycięzcą fazy zasadniczej (podsumowanie) Mecz #VolleyWrocław z Roleskim Grupą Azoty Tarnów (3:0) zakończył fazę zasadniczą ekstraklasy siatkarek. Już wcześniej zwycięstwo w tej części sezonu… » więcej 2023-03-30, godz. 20:40 PŚ w skokach - Polacy 329 punktów od rekordowego dorobku Polscy skoczkowie narciarscy zdobyli dotychczas 3504 punkty w zawodach indywidualnych obecnego sezonu Pucharu Świata. To o 329 mniej niż w rekordowym pod tym… » więcej 2023-03-30, godz. 20:40 Ekstraklasa siatkarek - #VolleyWrocław - Azoty 3:0 #VolleyWrocław - Roleski Grupa Azoty Tarnów 3:0 (25:14, 25:14, 25:16) #VolleyWrocław: Lucie Muhlsteinova, Regiane Bidias, Joanna Pacak, Julia Szczurowska… » więcej 2023-03-30, godz. 20:40 Ekstraklasa siatkarek - 22. kolejka (tabela) Wyniki meczów 22., ostatniej kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: 2023-03-28:Energa MKS Kalisz - Moya Radomka Lotnisko Radom 3:0 (25:22, 25:21, 25:20) Grot… » więcej 2023-03-30, godz. 20:40 USA/ Pentagon: ukraińscy żołnierze zakończyli szkolenie z obsługi systemów Patriot Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - oznajmił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder… » więcej 2023-03-30, godz. 20:40 Lubelskie/ Śmiertelne potrącenie kobiety na przejeździe kolejowym w Łukowie Nie żyje kobieta, która została potrącona w czwartek wieczorem na strzeżonym przejeździe kolejowym w Łukowie (Lubelskie). Na czas wstrzymania ruchu pociągów… » więcej 2023-03-30, godz. 20:30 Francja/ Parlament przyjął przepisy ograniczające kontrowersyjne praktyki influencerów Francuskie Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu, jednogłośnie przyjęła w czwartek ustawę regulującą kontrowersyjne praktyki handlowe influencerów… » więcej 2023-03-30, godz. 20:30 Watykan/ Papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli Papież Franciszek, przebywający w szpitalu, ma zapalenie oskrzeli - poinformował w czwartek wieczorem opiekujący się nim zespół medyczny. W rzymskiej klice… » więcej 2023-03-30, godz. 20:20 Niemcy/ Brytyjski król spotkał się w Berlinie z uchodźcami z Ukrainy Brytyjski król Karol III w drugim dniu swej wizyty państwowej w Niemczech spotkał się w Berlinie z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. Monarcha odwiedził… » więcej 2023-03-30, godz. 20:20 Izrael/ Zwolennicy rządu zablokowali autostradę w Tel Awiwie, żądając kontynuowania reformy sądownictwa Tysiące zwolenników premiera Izraela Benjamina Netanjahu zablokowało w czwartek autostradę w Tel Awiwie - poinformowała agencja Reutera. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »