Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 15:20 Autor: PAP

Łódź/ Inauguracja obchodów Roku Chavy Rosenfarb – w czwartek

Cykl wydarzeń zainauguruje w czwartek w Łodzi Rok Chavy Rosenfarb - pochodzącej z tego miasta tworzącej w jidysz pisarki i poetki. Zaplanowane przedsięwzięcia skupione będą wokół symboliki Drzewa Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki.

Chava Rosenfarb, pochodząca z Łodzi, tworząca w Kanadzie pisarka języka jidysz, autorka tomów poetyckich, dramatu, esejów, a przede wszystkim znakomitej prozy została uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi ustanowiona patronką roku 2023 w tym mieście.


"W 100. rocznicę urodzin Chavy Rosenfarb pragniemy przybliżyć jeden z najważniejszych symboli w kulturze – Drzewo Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki. W dniach 9-12 lutego zapraszamy na inaugurację Roku Chavy Rosenfarb" - zapowiedziała Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które wydało pięć książek Rosenfarb i jest organizatorem wydarzeń związanych z patronką 2023 roku.


W czwartek w Bibliotece MeMo zaplanowano wykład specjalizującej się w sztuce żydowskiej i badaniach mowy symboli Moniki Krajewskiej "Symbolika Drzewa Życia" oraz prowadzone przez artystkę warsztaty "Wycinanka żydowska: Drzewo Życia".


"Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Ich twórcy łączyli symbole żydowskie, takie jak menora, korona i lwy, z motywami sztuki europejskiej i lokalnej. Wycinanki tworzyli też Żydzi z Włoch, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ludowa wycinanka żydowska zanikła, ale po latach stała się inspiracja dla artystów i odrodziła się – już w innej formie. Podczas prezentacji uczestnicy zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, a podczas warsztatów wykonają własną wycinankę" – wyjaśniła Tomaszewska.


W Centrum Dialogu będzie można z kolei posłuchać fragmentów "Drzewa życia" - monumentalnej powieści Rosenfarb o Łodzi, a przede wszystkim o łódzkim getcie, które autorka sama przeżyła. To również opowieść o ludziach, których pisarka znała i o wydarzeniach, których była świadkiem. Trylogia obejmuje lata 1939-1944. Nagranie pochodzi z ostatniego, trzeciego tomu i przybliża okres od 1942 roku do likwidacji getta w 1944 roku. Mimo, że Rosenfarb obrazuje czas nienawiści, pogardy i śmierci, książka niesie przesłanie pokoju i miłości.


W czwartek w Centrum zaplanowano też wykład literaturoznawczyni, tłumaczki języka jidysz prof. Joanny Degler z Uniwersytetu Wrocławskiego "Chava Rosenfarb i inne pisarki jidysz" oraz rozmowę z dziećmi pisarki - profesorem literatury na uniwersytecie w Lethbridge Goldie Morgentalerem i emerytowanym lekarzem Abrahamem Morgentalerem.


W piątek w Archiwum Państwowym w Łodzi odbędą się warsztaty "Drzewo Życia, czyli ABC poszukiwań genealogicznych", a w niedzielę spacer po Łodzi śladami Chavy Rosenfarb. Podczas wycieczki zaplanowano odwiedzenie miejsc związanych z biografią pisarki. Start przy ul. Kilińskiego 4 - miejscu, które było pierwszym łódzkim adresem ojca pisarki, Abrahama Rozenfarba.


Chava Rosenfarb (1923-2011) urodziła się w Łodzi, gdzie uczyła się w polsko-żydowskim gimnazjum. Pięć wojennych lat spędziła w Litzmannstadt Getto, po jego likwidacji w 1944 roku wraz z rodziną została wywieziona do Auschwitz, skąd razem z matką i siostrą trafiła do obozu pracy przymusowej pod Hamburgiem. Po wojnie przez pięć lat mieszkała w Belgii, skąd w roku 1950 wyemigrowała do Kanady.


Rosenfarb debiutowała tomami poezji, jednak uznanie przyniosła jej proza, w której opisywała swoje rodzinne miasto i jego mieszkańców. Najbardziej znane jest trzytomowe "Drzewo życia" opowiadające o łódzkich Żydach w przededniu i w czasie II wojny. Wydany w 1972 roku cykl uważany jest za jedną z najlepszych powojennych powieści napisanych w jidysz. Autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę im. Icyka Mangera. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ par/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 02:00 USA/ 6 śmiertelnych ofiar ataku na szkołę w Nashville Policja w Nashville powiadomiła, że w poniedziałkowym ataku uzbrojonej kobiety na prezbiteriańską szkołę zginęło trzech 9-letnich uczniów i troje dorosłych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:50 Turniej ATP w Miami - Hurkacz odpadł w trzeciej rundzie Rozstawiony z numerem ósmym Hubert Hurkacz przegrał z Francuzem Adrianem Mannarino 6:7 (5-7), 6:7 (0-7) w trzeciej rundzie turnieju tenisowego ATP 1000 na twardych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:00 Ukraina/ Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie… » więcej 2023-03-28, godz. 00:30 El. ME 2024 - Sylvinho: remis byłby bardziej sprawiedliwy Trener reprezentacji Albanii Sylvinho przyznał po porażce 0:1 z Polską w Warszawie w eliminacjach Euro 2024, że sprawiedliwszym wynikiem byłby remis. 'Wynik… » więcej 2023-03-28, godz. 00:20 El. ME 2024 - Salamon: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy 'Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy. Wracamy do klubów w lepszym nastroju i z nadziejami na przyszłość, żeby robić lepsze wyniki' - stwierdził w TVP obrońca… » więcej 2023-03-28, godz. 00:10 El. ME 2024 - od 0 do 140, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 140 meczów, 78 goli - to bilans prawie 15 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2023-03-28, godz. 00:00 El. ME 2024 - selekcjoner Czechów rozczarowany po remisie z Mołdawią Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy nie krył rozczarowania po bezbramkowym remisie z Mołdawią w Kiszyniowie w drugiej kolejce eliminacji… » więcej 2023-03-27, godz. 23:40 Włochy/ Poezja i teksty Wisławy Szymborskiej w teatrze w Rzymie „Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”- to tytuł spektaklu w rzymskim teatrze Vittoria, przygotowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy… » więcej 2023-03-27, godz. 23:40 El. ME 2024 - Santos: największym pozytywem podejście i poświęcenie piłkarzy 'Podejście, poświęcenie, charakter piłkarzy największym pozytywem' - przyznał trener reprezentacji Polski Fernando Santos po zwycięstwie w Warszawie nad… » więcej 2023-03-27, godz. 23:40 El. ME 2024 - Lewandowski: to był mecz na przełamanie 'To był mecz na przełamanie. Trener zobaczył jak funkcjonujemy i czego nam potrzeba' - powiedział w TVP Robert Lewandowski, kapitan piłkarskiej reprezentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »