Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 14:50 Autor: PAP

W poniedziałek zbiera się klub KO z udziałem Donalda Tuska

W poniedziałek ma się zebrać klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO Donalda Tuska. Tematem obrad ma być nie tylko najbliższe posiedzenie Sejmu, ale także zbliżająca się kampania wyborcza, a także stosunki w opozycji po głosowaniu nad nowelą ustawy o SN.

Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej ma zebrać się w poniedziałek wieczorem w Warszawie.


Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński powiedział PAP, że choć klub zbiera się m.in. w związku z rozpoczynającym się we wtorek trzydniowym posiedzeniem Sejmu, tematem będą również kwestie niezwiązane bezpośrednio z obradami izby.


"Jest do omówienia kilka kwestii. Pierwsza kwestia to oczywiście zbliżające się wybory, kilka nowych aktywności, w które zaangażowani będą parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. Druga kwestia do podsumowanie gorącego początku roku, głosowania nad ustawą o Sądzie Najwyższym, zachowania partii Szymona Hołowni i napięć, jakie były z tym związane" - przekazał Kierwiński.


Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt złożył w Sejmie klub PiS. Według autorów nowelizacja ma być kluczowym "kamieniem milowym" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Nowelizację poparli niemal wszyscy posłowie PiS, przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu. Według wcześniejszych ustaleń, Polska 2050 też miała się wstrzymać od głosu, ale ugrupowanie Szymona Hołowni w ostatniej chwili, jak przyznają politycy innych ugrupowań opozycyjnych, zmienili zdanie i postanowili być przeciw projektowi, wyłamując się ze wspólnego frontu opozycji.


Inne formacje opozycyjne, zwłaszcza PO, zareagowały dużym niezadowoleniem na zachowanie Polski 2050. Po posiedzeniu zarządu PO, który zebrał się 19 stycznia, politycy tej partii mówili PAP, że m.in. w związku z nielojalnym zachowaniem Polski 2050 Szymona Hołowni Platforma szykuje się do samodzielnego startu w wyborach, choć zarazem nie wyklucza rozmów w sprawie bloku wyborczego z innymi ugrupowaniami.


"Myślę, że projekt wspólnej listy został dziś domknięty przez Szymona Hołownię, choć zobaczymy, co się w ciągu kilku następnych miesięcy wydarzy w polskiej polityce; na razie przygotowujemy KO do wyborów" - mówił wówczas Kierwiński, komentując słowa Hołowni z 21 stycznia, że "na stole powinny być teraz wszystkie opcje - od jednej listy do samodzielnych startów, a decyzja powinna zapaść po dokładnym policzeniu wszystkich wariantów".


Spór łagodził Donald Tusk, które na Twitterze napisał, że "nie ma wrogów po stronie demokratycznej". "Szanując partnerów i ich decyzje, wzywam wszystkich pragnących zmiany i wierzących w zwycięstwo: chodźmy razem!" - apelował szef PO. Szymon Hołownia zapowiedział w sobotę w rozmowie z PAP, że konkretną wizję startu w wyborach jego ugrupowanie przedstawi jeszcze w lutym. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ par/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 11:50 Niemcy/ Media: premier Morawiecki w Heidelbergu podkreślał siłę państw narodowych jako filarów UE Podczas wykładu w Niemczech polski premier Mateusz Morawiecki odwołał się do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej. Podczas… » więcej 2023-03-21, godz. 11:50 D.Tusk: samorząd może zmienić ruiny po kopalniach w miejsca kwitnące (krótka) Samorząd jest najlepszym gospodarzem, uprawnionym do tego, żeby wykorzystywać grunty i nieruchomości, które są pozostałością po zamykanych kopalniach… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - na początek szlagiery we Włoszech i Francji, Polska z Czechami i Albanią (zapowiedź) W piątek piłkarska reprezentacja Polski rozpocznie walkę w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2024. Najpierw zmierzy się w Pradze z Czechami, a w poniedziałek… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Chiny/ MSZ o decyzji USA ws. źródeł Covid-19: to oczernianie Chin i rozdmuchiwanie teorii o wycieku z laboratorium Ustawa zniekształca i zakłamuje fakty, rozdmuchuje teorię o wycieku koronawirusa z laboratorium i oczernia Chiny - oświadczyło we wtorek chińskie MSZ, komentując… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - podział na grupy Grupy eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2024: grupa A: Hiszpania, Szkocja, Norwegia, Gruzja, Cyprgrupa B: Holandia, Francja, Irlandia, Grecja, Gibraltargrupa… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - program 1. i 2. kolejki Program pierwszych dwóch kolejek eliminacji mistrzostw Europy 2024:Grupa Asobota, 25 marcaSzkocja - Cypr (Glasgow, 15.00)Hiszpania - Norwegia (Malaga, 20.45)wtorek… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 El. ME 2024 - terminarz "polskiej" grupy E Terminarz grupy E eliminacji mistrzostw Europy 2024:piątek, 24 marcaCzechy - Polska (Praga, 20.45)Mołdawia - Wyspy Owcze (Kiszyniów, 20.45)poniedziałek, 27… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. projektem dot. Centralnej Informacji Emerytalnej Rząd we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. projektami o Centralnej Informacji Emerytalnej i Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W planie… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Amanda Bynes trafiła do szpitala psychiatrycznego. Włóczyła się nago po Los Angeles Amerykańska aktorka, która zasłynęła rolami w takich produkcjach, jak „Rozbitkowie”, „Siostrzyczki” czy „Ona to on”, od lat zmaga się z problemami… » więcej 2023-03-21, godz. 11:40 Polityk Razem: odejdę z partii jeśli dojdzie do wspólnej listy z KO, PSL i Polską 2050 Polityk partii Razem Adam Kościelak zapowiedział, że będzie 'przeciwko jakiejkolwiek wspólnej liście' z KO, PSL oraz Polską 2050. Jak dodał, jeżeli taki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »