Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 14:40 Autor: PAP

Szef MON odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odsłonił w niedzielę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicę pamiątkową poświęconą bitwie pod Węgrowem. Bitwa przeszła do historii jako polskie Termopile, jesteśmy dumni z postawy przodków – mówił minister.

Bitwa pod Węgrowem była jednym z największych starć Powstania Styczniowego.


"W Węgrowie już pierwszej nocy powstania z 22 na 23 stycznia 1863 r. miasto zostało opanowane przez powstańców. 3,5 tys. żołnierzy ochotników stacjonowało w Węgrowie. Żeby zdławić powstanie, Rosja wysłała swoje regularne wojska. 3 lutego 1863 r. doszło do bitwy pod Węgrowem. Do bitwy, w której dzięki śmiałemu manewrowi dowodzącego stroną powstańczą Władysława Jabłonowskiego, powstańcy odnieśli zwycięstwo nad regularną armią rosyjską, nad oddziałem, który był wyposażony m.in. w broń, która stanowiła wyzwanie dla strony polskiej. Kosynierzy atakowali oddział rosyjski wyposażony w armaty. Dzięki odwadze, dzięki poświęceniu powstańcy odnieśli sukces" – podkreślał premier.


Dodał, że w 160. rocznicę zrywu "wspominamy czyn powstańczy, ale też pamiętamy o tym, że ramię w ramię z Polakami do powstania stanęli przodkowie dzisiejszych Litwinów i Ukraińców".


"Tamte walki przypominają nam to, co dzieje się dziś za naszą wschodnią granicą, to, co dzieje się na Ukrainie. Przypominają nam czyn, który podejmują dziś Ukraińcy, walcząc z agresją rosyjską" - powiedział Błaszczak.


Szef MON akcentował, że pamięć o bitwie pod Węgrowem "będzie wieczna, skoncentrowana na tym, co uczynili nasi przodkowie, walcząc o niepodległą Polskę".


"Ta bitwa jest słynna. Trafiła do literatury francuskiej, ale także polskiej. Na temat tej bitwy pisał Cyprian Kamil Norwid, pisała Maria Konopnicka. Kosynierzy, którzy tak skutecznie oparli się oddziałom rosyjskim, byli przyrównywani do Spartan, którzy stoczyli bitwę pod Termopilami. I właśnie bitwa pod Węgrowem przeszła do historii jako polskie Termopile. Jesteśmy dumni z postawy naszych przodków. Pamiętamy o tej postawie" - podsumował.


Podczas uroczystości modlono się w intencji bohaterów bitwy pod Węgrowem, odczytano Apel Poległych, oddana została salwa honorowa. Ceremonię zakończyło złożenie wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez szefa MON.


Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r., było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tysięcy.(PAP)


autorka: Daria Porycka


dap/ ktl/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 11:30 ARiMR przyjmuje wnioski dot. ochrony wód do 3 kwietnia Jeszcze do 3 kwietnia br. można złożyć wniosek o wsparcie na 'Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego' - przypomina… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji Od 1999 r. z inicjatywy UNESCO 21 marca jest obchodzony Światowy Dzień Poezji. 'Kiedyś po dobrą poezję szło się do księgarni, dziś - do paczkomatu. Współczesna… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 Sikorski po wyroku w procesie, w którym pozwał go Kaczyński: oczywiście się odwołam Od pozytywnego dla Jarosława Kaczyńskiego wyroku w pierwszej instancji oczywiście się odwołam - zapowiedział w mediach społecznościowych europoseł Radosław… » więcej 2023-03-21, godz. 11:30 ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia Większość spośród ponad 10 mln rencistów i emerytów otrzymała już zwaloryzowane świadczenia - poinformowała we wtorek PAP prezes ZUS prof. Gertruda… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Radom/ Zarzuty dla kierowcy, który spowodował wypadek, w którym zginęła b. posłanka Lucyna Wiśniewska 59-letni mężczyzna usłyszał zarzuty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego, w którym zginęła b. posłanka i szefowa radomskiego sanepidu Lucyna Wiśniewska… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 J. Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko R. Sikorskiemu ws. ochrony dóbr osobistych (opis) Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Budowana przez Energę-Operatora stacja pozwoli zwiększyć moc dla Brzeskiej Strefy Gospodarczej Na połowę roku Energa-Operator, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, planuje ukończyć budowy głównego punktu zasilania (GPZ) w miejscowości Machnacz… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Reżyserzy filmu „Wszystko wszędzie naraz” pracowali przy serialu z uniwersum „Gwiezdnych wojen” Nieco ponad tydzień temu Daniel Kwan i Daniel Scheinert odebrali Oscary za najlepszą reżyserię, scenariusz i film, którymi nagrodzono ich za „Wszystko wszędzie… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 Warmińsko-mazurskie/ Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w regionie Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko… » więcej 2023-03-21, godz. 11:20 W Hongkongu odwołano pokaz horroru o Kubusiu Puchatku, którego w memach porównywano do Xi Jinpinga Pokaz horroru „Kubuś Puchatek: Krew i Miód” w Hongkongu został odwołany; jako przyczynę podano kwestie techniczne - poinformowała we wtorek agencja Reutera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »