Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 06:10 Autor: PAP

Nie tylko mutacja genu, ale także jego nieprawidłowy kształt wywołują hiperkalcemię dziecięcą

Nie tylko mutacja genu CYP24A1, ale także jego nieprawidłowy kształt wywołują hiperkalcemię dziecięcą, związaną z nadmiarem wapnia we krwi – ustalili brytyjscy naukowcy. Wyniki badań zostały opublikowane w "Journal of Bone and Mineral Research".

Aż 80 lat naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego wśród pacjentów chorujących na hiperkalcemię dziecięcą typu 1 aż 10 proc. wcale nie ma mutacji genu CYP24A1, który tę chorobę wywołuje. Odkrycie brytyjskich naukowców, że również nieprawidłowy kształt genu wywołuje tę chorobę, ostatecznie rozwiązuje zagadkę.


Zagadka pojawiła się na początku XX wieku, kiedy ponad 80 procent dzieci w uprzemysłowionej Europie i Ameryce Północnej cierpiało na krzywicę, która objawia się bólem kości. Jednocześnie są one słabe, miękkie i zdeformowane. Choroba upośledza też ich wzrost.


Odkrycie, że krzywicy zapobiega światło słoneczne, doprowadziło do wzbogacenia żywności w witaminę D, co prawie całkowicie wyeliminowało chorobę do lat 30. XX wieku. Ale pojawił się inny problem – dochodziło do zatruć witaminą D u niemowląt.


"Żywność taka, jak produkty mleczne, została wzbogacona w witaminę D, ale doprowadziła do wielu zgonów niemowląt i ostatecznie została zakazana w wielu krajach - z wyjątkiem płatków śniadaniowych i margaryny" – powiedział dr Darrell Green z University of East Anglia, jeden z autorów artykułu w "Journal of Bone and Mineral Research" (https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jbmr.4769).


W 2011 roku naukowcy odkryli, że niektórzy ludzie rodzą się z mutacją w genie CYP24A1, co oznacza, że nie mogą prawidłowo metabolizować witaminy D. Powoduje to gromadzenie się wapnia we krwi, co prowadzi do powstawania kamieni nerkowych i uszkodzenia nerek. Często jest to śmiertelne dla niemowląt. To był powód, dla którego żywność wzbogacona w witaminę D w latach trzydziestych XX wieku powodowała zatrucie u części osób.


"Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że mają mutację CYP24A1. Dopiero po latach nawracających kamieni nerkowych i innych problemów trafiają na badania genetyczne i dowiadują się o mutacji genu CYP24A1 i zaburzeniu znanym obecnie jako hiperkalcemia dziecięca typu 1 lub HCINF1" - zauważa dr Darrell Green. I dodaje, że 10 proc. pacjentów ma wszystkie objawy choroby, ale nie stwierdza się u nich mutacji genu.


"U około 10 procent pacjentów z podejrzeniem HCINF1 nie stwierdza się mutacji w obrębie genu CYP24A1. Mają więc problemy przez całe życie, bo nikt nie potrafi postawić właściwej diagnozy" – podkreśla dr Darrell Green.


Zespół naukowców z University of East Anglia wraz z badaczami z Norfolk and Norwich University Hospital przeprowadził obszerną analizę genetyczną próbek krwi „nietypowych” pacjentów z podejrzeniem hiperkalcemii dziecięcej, ale nie posiadających mutacji genu.


"Odkryliśmy, że fizyczny kształt genu CYP24A1 u tych pacjentów jest nieprawidłowy. Wiemy, że geny muszą mieć prawidłową sekwencję, aby wytworzyć właściwe białko. Teraz jednak dowiedzieliśmy się, że geny muszą mieć również właściwy kształt fizyczny. Teraz wiemy, dlaczego niektórzy ludzie żyli z HCINF1, ale bez ostatecznej diagnozy" – powiedział dr Darrell Green.


"Genetyczne przyczyny toksyczności witaminy D mogą pozostać niezdiagnozowane przez długi czas – często aż do dorosłości. Czasem ujawniają się w czasie ciąży, kiedy matki suplementują witaminę D. Przyjmujemy również pacjentów z niezdiagnozowaną przyczyną nawrotów kamicy nerkowej, którzy chorują od lat" – powiedział prof. Bill Fraser z Norwich Medical School.


Naukowcy planują teraz zbadać rolę kształtów genów u chorujących na inne choroby, np. raka. (PAP)


Autorka: Urszula Kaczorowska



uka/ zan/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Ukraina/ Raport dobowy sztabu: ponad 80 ataków przeciwnika, cztery miasta głównymi celami Rosjan Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »