Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-05, 05:50 Autor: PAP

Już sama obecność człowieka w środowisku zmienia zachowanie dzikich zwierząt

Nawet bez strzelb myśliwskich ludzie mają silnie negatywny wpływ na życie i zachowania dzikich zwierząt - przekonują naukowcy z Washington State University.

Ich najnowsze badanie szlaków migracji zwierząt zamieszkujących Park Narodowy Glacier (USA), przeprowadzone podczas jego zamknięcia dla turystów w czasie pandemii COVID-19 oraz już po otwarciu, potwierdza teorię, że ludzie przez samą swoją obecność tworzą „krajobraz strachu”, zmieniając tym samym sposób, w jaki gatunki korzystają z danego obszaru. Upodabnia nas to do wszystkich innych drapieżników wierzchołkowych (szczytowych).


Autorzy odkryli, że kiedy turyści mieli dostęp do parku narodowego, 16 z 22 gatunków ssaków, które tam żyją - zarówno drapieżników, jak i ich ofiar - zmieniało miejsce pobytu i czas żerowania na danym obszarze. Niektóre całkowicie porzuciły miejsca, z których wcześniej chętnie korzystały, inne bywały w nich zdecydowanie rzadziej, a jeszcze inne przestawiły się na późniejszą (nocną) aktywność, która pozwalała im unikać ludzi.


„Kiedy park był otwarty dla zwiedzających, zauważyliśmy szereg zmian w sposobie, w jaki zwierzęta korzystały z tego terenu - opowiada dr Daniel Thornton, ekolog i jeden z autorów omawianej publikacji. - Jest to o tyle zaskakujące, że park, jako teren objęty szczególną ochroną, wyklucza wszelką zakłócającą aktywność ze strony człowieka. Reakcje zwierząt są więc odpowiedzią wyłącznie na samą obecność ludzi i generowany przez nich hałas”.


Naukowcy spodziewali się też, że na badanym przez nich terenie może wystąpić efekt znany jajko „osłona ludzka”. Chodzi o to, że duże drapieżniki unikają obszaru, na którym wyczuwają obecność człowieka, przez co mniejsze drapieżnik i niektóre gatunki roślinożerców częściej i chętniej na niego wkraczają. W tym przypadku efekt ten wykryto jednak tylko dla jednego gatunku - lisa rudego. Lisy były częściej obecne na szlakach turystycznych oraz w ich pobliżu, być może dlatego, że ich konkurenci, kojoty, unikały tych obszarów, gdy w pobliżu znajdowali się ludzie.


Kilka innych żyjących w parku gatunków znacząco lub całkowicie ograniczyło korzystanie z miejsc dostępnych dla człowieka, wśród nich niedźwiedź czarny, łoś i jeleń bielik. Jeszcze inne, np. muły, zające, niedźwiedzie grizzly i kojoty, zaprzątały swojej dziennej aktywności na nich, przerzucając się na aktywność nocną. Zdecydowana mniejszość dzikich mieszkańców parku, m.in. kuguary, pozostała obojętna na obecność człowieka.


Chociaż wykryty przez naukowców efekt mało ingerującej obecności człowieka na dzikie zwierzęta jest niepokojący, podkreślają oni, że potrzebne są dalsze badania, aby określić, czy może ona negatywnie wpływać na przetrwanie gatunku.


„Nasze badanie nie dowodzi, że turyści na pewno są źli dla dzikiej przyrody, ale o tym, że na nią wpływają; że zmieniają ekologię czasoprzestrzenną krajobrazu – podkreśla biorąca udział w badaniu doktorantka Alissa Anderson. - O tym, jak silny jest ten wpływ i czy determinuje on zdolność gatunku do przetrwania i rozwoju, powiedzą nam kolejne badania”.


Jej zdaniem kluczowe jest to, aby zarządcy parków narodowych i innych obszarów chronionych znaleźli równowagę pomiędzy misją ochrony przyrody a misją użytku publicznego.


„Ważne jest bowiem, aby ludzie mogli nadal przebywać na takich terenach, ale konieczne jest ustalenie poziomu tej obecności. Musimy wiedzieć, kiedy zaczyna ona być problematyczna” – podsumowuje badaczka.


Link do pracy źródłowej: http://dx.doi.org/10.1038/s41598-023-27670-9 (PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ agt/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:30 Na posiedzeniu w dniach 21-22 czerwca Senat ma powołać dwóch członków Kolegium IPN Powołanie dwóch członków Kolegium IPN na kolejną kadencję planowane jest na 63. posiedzeniu Senatu w dniach 21 i 22 czerwca - poinformował w czwartek marszałek… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 “El Mundo”: rosyjska “flota cienia” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową… Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 Sanepid: woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia Woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia - poinformował w czwartek po południu bielski sanepid na podstawie cząstkowych wyników badań… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »