Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-03, 23:20 Autor: PAP

USA/ Minister Przydacz: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty (opis)

Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie - powiedział w piątek szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz po spotkaniu z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake'iem Sullivanem w Białym Domu.

"Jak wiemy z ust samego prezydenta Bidena, prezydent Biden zamierza przyjechać do Polski, dzisiejsza rozmowa dotyczyła tych planów na najbliższy czas. Oczywiście szczegóły takiej wizyty będą przekazywane wtedy, kiedy zostanie ustalona konkretna data, ale ta dzisiejsza moja rozmowa (...) to był duży krok naprzód jeśli chodzi o intensyfikację tych spotkań na najwyższym szczeblu" - oświadczył Przydacz podczas briefingu w Waszyngtonie po zakończeniu rozmów z Sullivanem oraz wiceszefową amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman.


Jak powiedział Przydacz, rozmowy, w których uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dotyczyły m.in. dalszej pomocy Ukrainie, dalszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, transferze technologii i zakupach uzbrojenia, a także szczytu Sojuszu w Wilnie. W Białym Domu Przydacz i Siewiera rozmawiali także razem z doradcami prezydentów państw bałtyckich.


"Rozmowy dotyczyły dalszej obecności wojsk amerykańskich na terytorium Polski i dalszej adaptacji sprzętowej. Sytuacja na Ukrainie i możliwe scenariusze, to, co Władimir Putin może próbować realizować: spodziewana ofensywa, w jaki sposób odpowiadać na tę ofensywę" - mówił Przydacz. Podkreślał, że Amerykanie docenili inicjatywę prezydenta Dudy w sprawie powstania "koalicji czołgowej".


Pytany przez PAP o ocenę piątkowej decyzji administracji Joe Bidena w sprawie przekazania Ukrainie pocisków GLSDB, które podwoją zasięg rażenia sił ukraińskich, Przydacz powiedział, że jest to bardzo dobry ruch, który zwiastuje potencjalnie dużą zmianę na polu bitwy.


"Ukraińskie wojska będą mogły razić logistykę swojego wroga na dalszej odległości, co spowoduje, że te rosyjskie linie logistyczne będą musiały być rozciągnięte. Każdy wojskowy doskonale rozumie, że to paraliżuje ich skuteczność" - powiedział minister. "To jest decyzja, na którą czekaliśmy, do której namawialiśmy, o którą zabiegaliśmy. Tak jak zabiegaliśmy o kontynuację polityki sankcji" - dodał. Zapowiedział, że odbędzie rozmowy o sankcjach z przedstawicielami amerykańskiego resortu finansów, bo USA podobnie jak Unia Europejska "czyni przymiarki" do kolejnego pakietu restrykcji.


Przydacz powiedział też, że rozmawiał z przedstawicielami USA na temat ewentualnych dostaw samolotów F-16, lecz podkreślił, że obecnie nie to jest priorytetem. Jako najpilniejsze sprawy wymienił szkolenie ukraińskich żołnierzy oraz zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej.


"Jeśli ta dyskusja zakończy się w sposób skonkretyzowany wzmocnieniem potencjału obronnego Ukrainy, ustaliliśmy, że będziemy wspólnie z naszymi sojusznikami na temat ewentualnych dalszych działań w sprawie konkretnego sprzętu" - powiedział, odnosząc się do F-16. Podkreślił też, że ewentualne decyzje w sprawie samolotów będą zapadały w ramach NATO.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ sp/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 03:10 Nowa Zelandia/ MSZ: zachęcamy Chiny do wzmacniania bezpieczeństwa na Pacyfiku i wsparcia Ukrainy Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta powiedziała we wtorek, że podczas wizyty w Pekinie zachęcała Chiny do wspierania i wzmacniania bezpieczeństwa… » więcej 2023-03-28, godz. 02:20 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła 13 wrogich dronów Shahed W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja zaatakowała Ukrainę dronami szturmowymi Shahed i kierowanymi bombami lotniczymi. Obrona powietrzna zniszczyła wszystkie… » więcej 2023-03-28, godz. 02:00 USA/ 6 śmiertelnych ofiar ataku na szkołę w Nashville Policja w Nashville powiadomiła, że w poniedziałkowym ataku uzbrojonej kobiety na prezbiteriańską szkołę zginęło trzech 9-letnich uczniów i troje dorosłych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:50 Turniej ATP w Miami - Hurkacz odpadł w trzeciej rundzie Rozstawiony z numerem ósmym Hubert Hurkacz przegrał z Francuzem Adrianem Mannarino 6:7 (5-7), 6:7 (0-7) w trzeciej rundzie turnieju tenisowego ATP 1000 na twardych… » więcej 2023-03-28, godz. 01:00 Ukraina/ Zełenski: Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek szefowi agencji energii atomowej ONZ, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie… » więcej 2023-03-28, godz. 00:30 El. ME 2024 - Sylvinho: remis byłby bardziej sprawiedliwy Trener reprezentacji Albanii Sylvinho przyznał po porażce 0:1 z Polską w Warszawie w eliminacjach Euro 2024, że sprawiedliwszym wynikiem byłby remis. 'Wynik… » więcej 2023-03-28, godz. 00:20 El. ME 2024 - Salamon: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy 'Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy. Wracamy do klubów w lepszym nastroju i z nadziejami na przyszłość, żeby robić lepsze wyniki' - stwierdził w TVP obrońca… » więcej 2023-03-28, godz. 00:10 El. ME 2024 - od 0 do 140, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 140 meczów, 78 goli - to bilans prawie 15 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2023-03-28, godz. 00:00 El. ME 2024 - selekcjoner Czechów rozczarowany po remisie z Mołdawią Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy nie krył rozczarowania po bezbramkowym remisie z Mołdawią w Kiszyniowie w drugiej kolejce eliminacji… » więcej 2023-03-27, godz. 23:40 Włochy/ Poezja i teksty Wisławy Szymborskiej w teatrze w Rzymie „Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”- to tytuł spektaklu w rzymskim teatrze Vittoria, przygotowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »