Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 19:00 Autor: PAP

USA/ "Prochy Putina" - nowy performance grupy Pussy Riot

Znana z protestów antykremlowskich grupa Pussy Riot w krótkim filmie zatytułowanym "Prochy Putina" wzywa do przyłączenia się do "ruchu przeciwko najbardziej niebezpiecznemu żyjącemu dyktatorowi" i pali ogromny portret przywódcy Rosji.

W nagraniu filmu wzięły udział "członkinie grupy z Rosji, Ukrainy i Białorusi". Do wtóru słów "ostrzymy na ciebie noże" członkinie naciskają guzik służący do "zneutralizowania Putina". Podpalają portret dyktatora, szepcząc "zabiorę cię do piekła". Popioły ze spalonego obrazu są umieszczane w małych buteleczkach.


Film jest częścią instalacji, wystawianej w galerii w Los Angeles, ale można też obejrzeć go na portalu You Tube


https://www.youtube.com/watch?v=ni_CRPAw_5Q.


Moskiewska grupa aktywistek Pussy Riot stała się sławna przed dziesięcioma laty, kiedy w moskiewskiej katedrze wykonała "Punkową modlitwę". Członkinie grupy zostały w efekcie zatrzymane, oskarżone o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" i skazane na wyroki więzienia.


Obecne spalenie portretu - uważa artystyczny magazyn "Dazed" - było w rzeczywistości magicznym rytuałem, mającym na celu realne zneutralizowanie rosyjskiego prezydenta. "Naprawdę mamy nadzieję, że Putin umrze - mówi współzałożycielka Pussy Riot, Nadia Tołokonnikowa. - Myślę, że magia jest prawdziwa". (PAP)


os/ mal/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 USA/ Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci amerykańskich dzieci - alarmują media Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Piotr Müller: wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:30 Lublin/ Premiera monodramu „Mój boski rozwód” w Teatrze Osterwy – w sobotę Premierę monodramu „Mój boski rozwód” w wykonaniu Magdaleny Sztejman zaplanowano w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. To historia kobiety… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »