Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 19:00 Autor: PAP

BBN: prezydenccy doradcy rozpoczynają wizytę w Waszyngtonie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz rozpoczynają wizytę w USA, gdzie będą rozmawiać m.in. o dwustronnej współpracy wojskowej i koordynacji wsparcia dla Ukrainy – poinformowało PAP w czwartek BBN.

"Prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa minister Jacek Siewiera oraz spraw zagranicznych Marcin Przydacz rozpoczynają dziś wizytę w Waszyngtonie" - przekazało PAP Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Według zapowiedzi prezydenccy doradcy odbędą spotkania m.in. w Białym Domu, Departamencie Stanu oraz Pentagonie. "Rozmowy dotyczyć będą polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, rosyjskiej agresji i koordynacji pomocy dla Ukrainy, obejmującej uzbrojenie produkcji zachodniej, oraz agendy lipcowego szczytu NATO w Wilnie" – podało Biuro.


W ramach wizyty planowane są także szersze konsultacje w formacie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, USA, Litwy, Łotwy oraz Estonii.


Wizytę wraz z szefem BBN zapowiedział wcześniej Przydacz, który do Waszyngtonu udaje się z Łotwy, gdzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w trzydniowej oficjalnej wizycie. Prezydencki minister ma się spotkać z zastępczynią sekretarza stanu Wendy Sherman i innymi amerykańskimi politykami, think tankami i mediami. O swojej wizycie szef Biura Polityki Międzynarodowej mówił niedługo po informacjach amerykańskich mediów, że prezydent USA Joe Biden rozważa wizytę w Europie w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, a jednym z miejsc, które może odwiedzić, jest Polska.(PAP)


Autor: Jakub Borowski


brw/ godl/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 14:50 Ks. prof. Bortkiewicz: debata o prawo do życia jest debatą o kształt dobra wspólnego i rozumienia demokracji Debata o prawo człowieka do życia na każdym etapie jego istnienia jest debatą o kształt dobra wspólnego, kształt rozumienia demokracji oraz sens samego… » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 UE/ Prezydent Francji Emmanuel Macron w Brukseli: nie ustąpię przed przemocą Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydowanie potępił akty przemocy, do których doszło w jego kraju podczas czwartkowych demonstracji przeciwko podniesieniu… » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 Japonia - Urugwaj 1:1 w piłkarskim meczu towarzyskim Japonia zremisowała z Urugwajem 1:1 (0:1) w towarzyskim meczu piłkarskim w Tokio. » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 Morawiecki: adresatem protestu górników jest Komisja Europejska Polscy górnicy sprzeciwiający się projektowi rozporządzenia metanowego powinni kierować protesty do Komisji Europejskiej - oświadczył w piątek w Brukseli… » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 Lublin/ Mieszkańcy upamiętnili Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Przedstawiciele władz, instytucji, wojska i mieszkańcy upamiętnili w piątek w Lublinie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Złożyli… » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 Premier: polski system bankowy jest bardzo bezpieczny Polski system bankowy jest bardzo bezpieczny; zarządzamy też naszą własna walutą, co wychodzi nam na dobre - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz… » więcej 2023-03-24, godz. 14:50 D. Tusk o liderach Polski 2050 i PSL: to ludzie przyzwoici; nie ma ryzyka, że będą chcieli zamienić władzę na egoistyczny… To bardzo przyzwoici ludzie, nie wiem, jaką decyzję podejmą w sprawie list wyborczych, ale jeśli się dogadają - najpierw między sobą, a później z nami… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 PŚ w kombinacji - Niemcy Julian Schmid i Vinzenz Geiger wygrali w Lahti sprint drużynowy Zawodnicy Niemiec I wygrali w fińskim Lahti zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w sprincie drużynowym. Drugie miejsce przypadło Norwegii I, a trzecie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 Korea Południowa - Kolumbia 2:2 w meczu towarzyskim Korea Południowa zremisowała z Kolumbią 2:2 (2:0) w piłkarskim meczu towarzyskim w Ulsanie. W roli trenera gospodarzy zadebiutował Niemiec Juergen Klinsm… » więcej 2023-03-24, godz. 14:40 Marszałek Sejmu: naszą rolą jest spowodować, by dzieci wchodziły w dorosłość zdrowe fizycznie i psychicznie Świat się zmienił w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a nasza rolą, rolą dorosłych jest zrobić wszystko, aby nasze dzieci wchodziły w dorosłość zdrowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »