Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:10 Autor: PAP

Naukowcy stworzyli superdokładną mapę kosmicznej materii

Dzięki wykorzystaniu danych z dwóch teleskopów i współpracy ponad 150 badaczy z całego świata udało się stworzyć wyjątkowo dokładny model wszechświata. Okazuje się, że materia jest w kosmosie rozłożona mniej równomiernie niż sądzono.

Kiedy powstał wszechświat, materia została wyrzucona w przestrzeń i stopniowo formowały się z niej planety, gwiazdy i galaktyki. Opublikowana w magazynie “Physical Review D” mapa rozmieszczenia kosmicznej materii jest najdokładniejszą, jaka do tej pory powstała. Naukowcy liczą, że pozwoli lepiej zrozumieć siły, które miały wpływ na ewolucję wszechświata.


Do stworzenia modelu wykorzystano dane z dwóch największych programów obserwacyjnych nieba - The Dark Energy Survey (DES), który przez sześć lat badał niebo przez teleskop Victora M. Blanca w Chile oraz teleskop na Biegunie Południowym, który poszukuje słabych śladów promieniowania reliktowego, będącego pozostałością wczesnych etapów rozwoju wszechświata.


Połączenie tych dwóch różnych metod obserwacji nieba zmniejsza prawdopodobieństwo, że wyniki zostaną zafałszowane przez błąd jednej z form pomiaru. "To działa na zasadzie kontroli krzyżowej, więc pomiar jest o wiele bardziej wiarygodny niż gdybyśmy użyli tylko jednej z tych metod" – tłumaczy Chihway Chang, astrofizyk z Uniwersytetu w Chicago i jeden z głównych autorów badania.


W obu przypadkach analiza dotyczyła zjawiska zwanego soczewkowaniem grawitacyjnym. Światło, przemieszczając się we wszechświecie, może ulegać lekkiemu zakrzywieniu, gdy mija obiekty o dużej grawitacji, takie jak galaktyki. Dzięki zastosowaniu dwóch źródeł danych, w mapowaniu można było uwzględnić zarówno zwykłą materię, jak i ciemną materię, ponieważ obie oddziaływują grawitacyjnie.


Jak twierdzą badacze, nowa mapa sugeruje, że materia nie jest tak równomiernie rozmieszczona, jak można by się spodziewać na podstawie najlepszego obecnie modelu wszechświata. Większość wyników idealnie do niego pasuje, ale są też rozbieżności, które zresztą już wcześniej sugerowano. Może to być dowód na to, że w stosowanym dziś modelu czegoś brakuje. "Wygląda na to, że w obecnym Wszechświecie jest nieco mniej fluktuacji niż byśmy przewidywali w oparciu o nasz standardowy model kosmologiczny oparty na wiedzy o wczesnym Wszechświecie" - stwierdził Eric Baxter, astrofizyk z Uniwersytetu Hawajów i współautor opracowania.


Jeśli kolejne badania potwierdzają te wyniki, może to oznaczać, że istniejący model wszechświata trzeba uzupełnić. Zdaniem naukowców uzyskane wyniki nie są bowiem jeszcze na takim poziomie statystycznym, aby można je było uznać za pewne. "Być może najbardziej ekscytujące jest to, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Ta analiza wykorzystała tylko połowę danych z badania DES, a kamera SPT-3G już wykonała pomiary dokładniejsze o rząd wielkości. Spodziewamy się, że w ciągu kilku najbliższych lat dzięki tej metodzie i użyciu znacznie bardziej dokładnych danych, dowiemy się znacznie więcej" – uważa Bradford Benson z Fermilabu. (PAP Life)


agf/ gra/


Grafiki są dostępne w serwise prasowym Uniwersytetu w Chicago: https://news.uchicago.edu/story/scientists-release-newly-accurate-map-all-matter-universe


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:10 Mołdawia/ Rząd: pracę znalazło zaledwie ok. 1000 ze 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Największy w Polsce konkurs umiejętności - ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023 (MediaRoom) We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO. i terenach do nich przyległych odbędą się 'igrzyska… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Rzecznik PiS: sejmowy protest opiekunów osób z niepełnosprawnością był inspirowany politycznie Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością w Sejmie był inspirowany i koordynowany politycznie przez panią poseł KO Iwonę Hartwich - ocenił w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Indie/ Parlament zawiesił w prawach posła skazanego za zniesławienie polityka opozycji Parlament w Delhi w piątek zawiesił w prawach posła Rahula Gandhiego, posła opozycji, skazanego nieprawomocnie dzień wcześniej za zniesławienie urzędującego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 El. ME 2024 - Słoweniec Vincic poprowadzi mecz Polski z Albanią Slavko Vincic będzie głównym sędzią poniedziałkowego meczu Polski z Albanią w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. 43-letni Słoweniec po raz pierwszy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry - poinformował w piątek w Sosnowcu prezes Wód Polskich… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Pomorskie/ W Słupsku powstanie centrum archiwizacji i cyfryzacji W budynku starostwa powiatowego w Słupsku powstanie centrum archiwizacji i cyfryzacji. W piątek, w obecności rzecznika rządu Piotra Müllera, podpisano umowę… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Ekstraklasa piłkarska - remis Stali Mielec w piątkowym sparingu Ekstraklasowi piłkarze PGE FKS Stali Mielec zremisowali w piątkowym sparingu z pierwszoligową Stalą Rzeszów 1:1 (0:0). Bramkę dla mielczan zdobył Alex Vallejo… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Ekstraklasa siatkarzy – Perry: nie jesteśmy głowami w play off Luke Perry zapewnia, że po awansie do kolejnej fazy ekstraklasy Trefl nie spocznie na laurach. „Ważne, żebyśmy nie byli jeszcze głowami w play off, bo mamy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (krótka) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »