Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:10 Autor: PAP

Lublin/ Premiera "Nowego wspaniałego świata" w Teatrze im. Osterwy – w sobotę

Premiera spektaklu "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya w reż. Piotra Ratajczaka odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. "Huxley pyta nas czy jest możliwość zbudowania utopii" – powiedział reżyser.

Reżyser spektaklu Piotr Ratajczak podczas czwartkowej próby medialnej spektaklu "Nowy wspaniały świat" na podstawie powieści Aldousa Huxleya powiedział, że jego akcja dzieje się w świecie przyszłości, w którym dzięki środkom farmakologicznym wszyscy są szczęśliwi. "Następuje wypieranie śmierci, niechęć do mówienia o cierpieniu, niechęć przeżywania żałoby" - podał.


Jak wyjaśnił, nowy wspaniały świat jest miejscem kuszącym, pozbawionym przemocy, chorób, śmierci i cierpienia. "Ale coś za coś" – zastrzegł. "Albo decydujemy się na świat, w którym jest zadekretowanie szczęście, który jest wspaniały, zmysłowy, sensualny i narkotyczny, albo godzimy się z tym, że świat jest pełen bólu, cierpienia i próbujemy sobie z tym radzić" - dodał.


Zdaniem Ratajczaka, lata 90-te i pierwsza dekada XXI wieku pokazały, że system kapitalistyczny, liberalny prowadzi w kierunku w poszukiwania przyjemności, doświadczania błahych, konsumpcyjnych wartości i porzucenia sacrum. Natomiast każdy kryzys światowy wywołuje potrzebę myślenia o lepszej przyszłości.


"Ostatni rok pokazał, że wróciła bezinteresowna przemoc i zło, o których niektórzy zapomnieli. Do tego dochodzą kryzysy ekonomiczne, katastrofy klimatyczne. Odczuwamy trwogę przed przyszłością i próbujemy na nowo wymyśleć jak świat przyszłości powinien wyglądać" – powiedział. Ocenił, że "Nowy wspaniały świat" pokazuje jakie zagrożenia może nieść przyszłość. "Huxley zapytuje nas jak sobie z tym złem radzić i czy jest jakakolwiek możliwość zbudowania świata utopii" – stwierdził.


Aktor Daniel Salman powiedział, że w spektaklu wciela się w rolę Johna. "Czyli tzw. dzikusa, który przybywa z rezerwatu starego świata do nowego. Wraz ze swoim przybyciem próbuje przemycić różne wartości ze starego świata: wartości dotyczące religijności, uczuciowości, relacji rodzinnych. I zderza się tutaj przede wszystkim z szefem nowego świata czyli Mustafą i dochodzi między nami do wymiany racji. Mam nadzieję, że zostawimy publiczność z pytaniem: który świat wybierają" – wyjaśnił.


Salman przypomniał, że Huxley napisał książkę w latach 30. XX wieku. "Jest to przed Holocaustem, przed II wojną światową, przed wieloma różnymi sytuacjami na świecie, które mogłyby zachęcać do takiego świata, który jest właściwie zupełnie pozbawiony emocji, zarówno euforycznych i negatywnych, które prowadzą do wojen, do morderstw, do nieszczęść. Wydaje nam się i mamy taką nadzieję, że wydźwięk spektaklu będzie trochę mniej czarno-biały niż wydźwięk samej książki" – dodał.


Premierę spektaklu "Nowy wspaniały świat" w reżyserii Piotra Ratajczaka i dramaturgii Magdaleny Drab zaplanowano na 4 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.


Jak podano, będzie to pierwsza w Polsce adaptacja tego tytułu i jednocześnie pierwsze wykonanie utworu w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Hejwowskiego.(PAP)


Autor: Gabriela Bogaczyk, Piotr Nowak


gab/ pin/ pat/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 18:00 UE/ Minister Moskwa: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć… Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 Kraków/ Kierownik budowy i inspektor z zarzutami w związku z pożarem archiwum miejskiego Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego to dwie kolejne osoby, które usłyszały zarzuty w związku z pożarem krakowskiego archiwum miejskiego -… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 Matt Damon ujawnił, że film „Oppenheimer” Christophera Nolana trwa aż trzy godziny 21 lipca tego roku do kin trafi najnowszy film Christophera Nolana zatytułowany „Oppenheimer”. Będzie to pierwsza produkcja zrealizowana przez twórcę trylogii… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 SG ws. zapory elektronicznej na granicy z Rosją: ruszyły prace nad Centrum Nadzoru W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ruszyły prace nad Centrum Nadzoru, do którego będą docierały sygnały z zapory… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 P.Wawrzyk o przywróceniu możliwości startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych: to dzień hańby MK… To bardzo zła decyzja dająca argumenty rosyjskiej propagandzie i dzień absolutnej hańby MKOl - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, komentując… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 Premier: na moje polecenie sprzeciw ws. zakazu sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 r. Na moje polecenie minister Anna Moskwa zagłosowała przeciw zakazowi sprzedaży nowych samochodów spalinowych po 2035 r. - napisał we wtorek na Twitterze premier… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 UE/ Minister Moskwa: porozumienie między KE a Niemcami w sprawie e-paliw zawarte w sposób nietransparentny Porozumienie między Komisją Europejską a Niemcami dotyczące paliw syntetycznych w autach o napędzie spalinowym zostało zawarte w sposób nietransparentny… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 Rząd: do ponad 2 mld 127 mln zł wzrośnie budżet programu budowy drogi wodnej przez Mierzeję Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 W. Brytania/ Humza Yousaf wybrany na nowego szefa rządu Szkocji Nowy lider Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Humza Yousaf został we wtorek formalnie wybrany na stanowisko pierwszego ministra (premiera) rządu Szkocji. Zastąpił… » więcej 2023-03-28, godz. 17:50 Senat/ Komisje za dalszymi zmianami do ustawy ws. ograniczenia plastiku Senackie komisje gospodarki oraz środowiska zaproponowały dalsze poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Dotyczyły on m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »