Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:10 Autor: PAP

MON: gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 roku, już dawno służyłby w Wojsku Polskim

Gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 rokiem, już dawno służyłby w Wojsku Polskim - tak MON odpowiedziało na zarzuty b. szefa resortu Tomasza Siemoniaka (KO), że w lutym 2022 Wojsko Polskie nie miało żadnego sprzętu, który by zaplanował i kupił rząd PiS.

Siemoniak w czwartek ocenił na Twitterze, że "rządy PiS po 2015 to fatalny czas dla Wojska Polskiego".


"Czystki Macierewicza wśród oficerów, zahamowanie modernizacji, przekręty w PGZ. Potem nieudolny minister Błaszczak od odrapanych ławek. Wojsko w lutym 2022 nie miało żadnego sprzętu, który by zaplanował i kupił rząd PiS" - stwierdził.


"Przed wybuchem wojny na Ukrainie kupiliśmy m.in. system Patriot, wyrzutnie Himars, samoloty F-35, drony Bayraktar, armatohaubice Krab, śmigłowce Black Hawk i AW101. Gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 roku, dziś już dawno służyłby w Wojsku Polskim" - odpowiedział Siemoniakowi resort obrony.


To nie pierwszy w czwartek spór między MON a Siemoniakiem. "Można wyliczyć, ilu oficerów zwolnił ze Sztabu Generalnego minister Antoni Macierewicz. To, że przez 8 lat w wojsku, w którym w 2009 zawieszono pobór, likwidowano, łączono różne jednostki, przenoszono - to jest absolutnie naturalne" - oświadczył Siemoniak, komentując w Polsat News wpis wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Szef MON stwierdził w czwartek na Twitterze, że za rządów PO-PSL zostało zlikwidowanych 629 jednostek wojskowych.


"Gdy armia była redukowana po zniesieniu poboru, gdy stawała się armią zawodową po decyzjach w 2009 roku, musiano wiele jednostek - nie tylko na wschodzie, w całej Polsce - połączyć, zlikwidować, to normalny proces" - oświadczył Siemoniak. Były szef MON ocenił też, że takie "przerzucanie się to droga donikąd".


Szef MON Mariusz Błaszczak we wpisie na Twitterze stwierdził, że "rządy koalicji PO-PSL to okres systemowej likwidacji jednostek i osłabiania siły Wojska Polskiego". "W latach 2008-15 rozformowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Rząd PiS konsekwentnie odbudowuje potencjał wojska, tworząc nowe jednostki i kupując nowoczesny sprzęt" - napisał.


Wśród rozformowanych jednostek szef MON wymienił m.in. dowództwo 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie (dywizja została rozformowana w 2011 roku), a także wchodzące w jej skład jednostki, jak np. 1. Pułk Artylerii w Ciechanowie.


Ponadto wśród zlikwidowanych jednostek Błaszczak wskazał m.in. 16. Brygadę Zmechanizowaną w Morągu (rozwiązana w 2008). Jako przykład zlikwidowanej jednostki podał też 36. Brygadę Zmechanizowaną. Brygada ta została rozformowana w 2008, w jej miejsce powstał batalion wchodzący w skład 7 Brygady Wojsk Obrony Wybrzeża.


Błaszczak wymienił też m.in. Batalion Polsko-Ukraiński Sił Pokojowych w Przemyślu. Został on zlikwidowany w 2010, a jego polscy żołnierze weszli w skład batalionu w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.


Na grafikach zamieszczonych przez szefa MON umieszczono też szereg innych nieistniejących już jednostek, w tym powietrznych i Marynarki Wojennej.


W latach 2008-2010 polskie Siły Zbrojne przeszły szereg przemian związanych z uzawodowieniem armii - m.in. w grudniu 2008 zrezygnowano z powszechnego poboru, a na początku 2010 polska armia stała się całkowicie zawodowa. W związku z tym została poważnie zmieniona organizacja Wojska Polskiego i jego podział na jednostki.(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ ann/


Kraj i świat

2023-03-29, godz. 09:10 Hołownia: "zaganianie" całej opozycji na jedną listę przez Tuska to błąd Uważam, że strategia lidera PO Donalda Tuska 'zaganiania' nas wszystkich na jedną listę jest strategią błędną, przynoszącą punkty tylko Konfederacji… » więcej 2023-03-29, godz. 09:10 Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao, hat-trick Messiego Piłkarze Argentyny rozgromili Curacao 7:0 (5:0) w towarzyskim meczu w Santiago del Estero. W pierwszej połowie hat-trickiem popisał się Lionel Messi, który… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 USA chcą trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie Stany Zjednoczone popierają utworzenie specjalnego trybunału do osądzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczyła ambasador Beth Van Schaack, przedstawicielka… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 M. Przydacz o ewentualnym bojkocie Igrzysk w Paryżu: taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji pa… Taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji państw i dopiero wówczas można by było mówić o twardych decyzjach i rekomendacjach - powiedział… » więcej 2023-03-29, godz. 09:00 Minister zdrowia: jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego - stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zachorowań na COVID-19 jest… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba: prezes Kaczyński w niedzielę pojawi się w Wadowicach Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę 2 kwietnia, w rocznicę papieża Jana Pawła II, pojawi się w Wadowicach; na trasę ma wrócić w kolejnych tygodniach… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 "GP": rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego 'Rosyjski cień rosyjski cień prześladowczyni ks. Blachnickiego' przybliża środowa 'Gazeta Polska'. 'Tak wygląda działalność i kadry stowarzyszenia założonego… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Tarnobrzeg/ Biegli chcą w warunkach szpitalnych przebadać matkę i jej partnera podejrzanych o usiłowanie zabójstwa… Zespół biegłych, który przeprowadził jednorazowe badanie młodej pary Ukraińców, podejrzanych o usiłowanie zabójstwa obecnie 3-letniego synka kobiety… » więcej 2023-03-29, godz. 08:50 Poręba o decyzji MKOL: nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny Decyzja MKOL to błąd wizerunkowy i strategiczny; nie ma czegoś takiego jak sportowiec neutralny, to zawsze będzie Rosjanin, którego kraj bombarduje, morduje… » więcej 2023-03-29, godz. 08:40 Mazowieckie/ Zderzenie dwóch aut na dk 50 - jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu; trasa nadal zablokowana W miejscowości Rębowo na drodze krajowej nr 50 zderzyły się w środę rano dwa samochody. Kierowca jednego z nich zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Trzy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »