Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 15:10 Autor: PAP

Ukraina/ Zełenski: początek negocjacji o członkostwie w UE do końca roku. Von der Leyen: robicie ogromne postępy (opis)

W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski na wspólnym posiedzeniu ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie. "Robicie ogromne postępy" – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

„Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań” – powiedział Zełenski.


Prezydent poinformował, że przewodnicząca KE przekazała stronie ukraińskiej raport dotyczący odpowiedzi Ukrainy na pytania Komisji dla kandydata do członkostwa w UE.


„Raport jest szczegółową analizą normatywno-prawnego zbliżenia Ukrainy z UE. Na podstawie tego raportu nasz rząd oceni, w jakich dziedzinach jesteśmy wystarczająco blisko, a w jakich musimy jeszcze pracować, by przystosować ukraińskie prawo do unijnego” – wyjaśnił Zełenski.


Von der Leyen oświadczyła ze swej strony, że wizyta kolegium Komisji Europejskiej w Kijowie jest dowodem ogromnych postępów Ukrainy na drodze do członkostwa w UE oraz mocnym sygnałem dla inwestorów.


„Ja i moi koledzy jesteśmy tu nie tylko po to, by omówić dalsze wsparcie (dla Ukrainy), ale i kroki, które należy poczynić, by jeszcze bardziej zbliżyć Ukrainę z UE. To, że spotykamy się dziś tutaj, w Kijowie, jest mocnym dowodem ogromnych postępów, które zostały już dokonane, oraz naszych wzajemnych zobowiązań” – podkreśliła.


„Nasza wizyta powinna także stać się sygnałem dla inwestorów: Ukraina będzie iść drogą europejską. Macie ambitny plan reform i to nie dlatego, że prosi o to UE, lecz dlatego, że Ukraińcy wiedzą, iż UE prowadzi do silniejszej Ukrainy” – oznajmiła von der Leyen.


Wcześniej Zełenski przeprowadził z przewodniczącą KE rozmowy dwustronne. Tematem były m.in. nowe sankcje wobec Rosji. Prezydent wezwał UE do wzmocnienia środków nacisków w związku z wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu.


„Omówiliśmy nowe sankcje przeciwko Rosji, dziesiąty pakiet sankcyjny UE. Wspólnym, europejskim zadaniem jest zmniejszenie zdolności Rosji do omijania tych sankcji. Czym szybciej to zadanie będzie realizowane, tym bliżej będziemy do porażki rosyjskiej agresji. Dziś widzimy, że tempo sankcyjne Europy trochę spowolniło, a państwo terrorysta działa wręcz odwrotnie: zwiększa tempo przystosowywania się do sankcji” – zaznaczył Zełenski.


Unia Europejska planuje ogłoszenie nowego pakietu sankcji wobec Rosji przed rocznicą jej otwartej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – oświadczyła w odpowiedzi Ursula von der Leyen.


„Do 24 lutego, rok po rozpoczęciu inwazji, zamierzamy wdrożyć dziesiąty pakiet sankcji" wobec Rosji – powiedziała na wspólnej konferencji prasowej z Zełenskim.


Szefowa KE wskazała, że działające obecnie sankcje poważnie szkodzą rosyjskiej gospodarce. Ograniczenie cen rosyjskiej ropy kosztowało Moskwę „około 160 milionów euro dziennie” – podkreśliła.


Von der Leyen zaznaczyła, że Rosja będzie zmuszona zapłacić za szkody, których dokonała na Ukrainie. „Rosyjskie pieniądze zostaną wykorzystane dla dobra Ukrainy. Ustalamy obecnie, w jaki sposób to zrobić” – powiedziała szefowa KE.


Czwartkowe rozmowy kolegium Komisji Europejskiej z rządem Ukrainy poprzedziły zaplanowany w piątek szczyt Ukraina-UE.


Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)


jjk/ mms/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Szynkowski vel Sęk: stanowisko MKOl ws. rosyjskich sportowców jest zadziwiające Cały cywilizowany świat, który widzi to, co dzieje się na Ukrainie, nie chce obecności rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych. Stanowisko MKOl… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Prezes PFR Portal PPK: Autozapis przebiega zgodnie z założonym planem Nie odnotowaliśmy żadnych trudności związanych z ponownym zapisem osób uprawnionych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Autozapis przebiega zgodnie z… » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Sejm jeszcze lepiej chroniony Parlament znów inwestuje w bezpieczeństwo. Powstanie specjalny budynek do badania przesyłek - czytamy w piątkowej 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Siarka o zakazie rejestracji aut spalinowych: klimat się przez to nie poprawi Gdy przyjrzymy się całemu cyklowi życia pojazdu - od produkcji do jego zezłomowania, utylizacji - a także wytworzenia energii do jego użytkowania, to redukcja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »