Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 14:50 Autor: PAP

Katowice/ Radni zgodzili się na wydzierżawienie przez aeroklub gruntów lotniska Muchowiec

Katowiccy radni zgodzili się na wydzierżawienie przez Aeroklub Śląski zasadniczego terenu lotniska Muchowiec, wcześniej nabytego przez miasto od aeroklubu. Samorząd Katowic chce inwestować w położone nieopodal centrum miasta lotnisko, rozwijając jego funkcje biznesową i szkoleniowo-sportową.

Uchwałę ws. zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu oddania w dzierżawę na okres 30 lat nieruchomości położonej w Katowicach w rejonie ul. Lotnisko na rzecz stowarzyszenia Aeroklub Śląski radni przyjęli podczas czwartkowej sesji 15 głosami, przy 11 głosach wstrzymujących się.


W poprzednich tygodniach Katowice i Aeroklub Śląski porozumiały się ws. nabycia przez miasto użytkowania wieczystego ponad 700 tys. m kw. terenu powyżej ul. Trzech Stawów do zabudowy wzdłuż ul. Lotnisko, a także sprzedaży aeroklubowi działek wzdłuż ul. Lotnisko, na których znajdują się zabudowania aeroklubu; ponadto w trybie ordynacji podatkowej miasto przejęło działkę przy skrzyżowaniu ul. Trzech Stawów i Francuskiej.


Jak przypominano, kluczowe dla dalszego funkcjonowania lotniska w kontekście biznesowym oraz szkoleniowo-sportowym jest dokończenie remontu drogi startowej. Aeroklub rozpoczął prace kilka lat temu, finansując je ze sprzedaży części działek lotniska, jednak nie był w stanie doprowadzić ich do końca. Ew. zaangażowanie samorządu nie było natomiast możliwe bez zmian własności gruntów ze względu na formę prawną działalności aeroklubu.


W czwartek w dyskusji z radnymi prezydent Katowic Marcin Krupa przyznał, że trudno na razie oszacować nakłady potrzebne do dokończenia prac na drodze startowej, ponieważ projekt ten jest jeszcze w rękach aeroklubu. Zasygnalizował, że dotychczasowe prace obejmujące około połowy drogi startowej, kosztowały ok. 4 mln zł, prócz tego potrzebne będzie wykonanie drogi kołowania i płyty postojowej.


Miasto ma przy tym inwestować w lotnisko w miarę możliwości. „Jeżeli będziemy mieli na to środki finansowe, to będziemy to realizować, krok po kroku, a jeżeli nie będziemy – niektóre z tych inwestycji będą musiały poczekać” – oświadczył prezydent. „Natomiast musimy podgonić tempa, z racji dobrego rozwoju (lotniska) w innym mieście naszej aglomeracji” – uznał, nawiązując do inwestycji samorządu Gliwic. „Musimy doszusować przynajmniej do tego poziomu usługi lotniczej na naszym lotnisku” – uznał.


Krupa zaznaczył, że istniejący (przedwojenny) budynek obsługi lotniska na Muchowcu jest w dobrym stanie; został bowiem wyremontowany przez aeroklub. Być może będzie trzeba jeszcze zainwestować w inną infrastrukturę lotniskową, np. system naprowadzania.


Prezydent uściślił, że miasto nie przejęło lotniska za podatki, prócz jednej działki, przejętej w trybie ordynacji, lecz odkupiło od aeroklubu prawo wieczystego użytkowania, rozliczając – poprzez zniesienie wieczystego użytkowania na rzecz pełnego władztwa właścicielskiego – nieruchomości z obiektami, w których obecnie aeroklub funkcjonuje.


„W rezultacie miasto jest stuprocentowym płyty lotniska z pasem startowym, z drogami dojazdowymi, a pozostałe nieruchomości są własnością Aeroklubu Śląskiego. A ponieważ potrzeba kogoś, kto się tym będzie zajmował, a oni zajmowali się tym dobrze, tylko zjadała ich wielkość terenu, ponad 75 ha, to teraz są z tego trochę odciążeni - trochę, bo za dzierżawę będą musieli miastu płacić” – wyjaśniał Krupa.


„Mają tego świadomość, ale z ich dotychczasowej działalności – obsługi podróżnych, sprzedaży paliwa i wielu innych – są w stanie normalnie prosperować bez tego ryzyka rolowania długu, który do tej pory był w stosunku do miasta i ich podmiotów” – stwierdził prezydent Katowic.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ amac/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 08:30 Włochy/ Wicepremier Ukrainy Wereszczuk nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi 'Corriere della Sera', że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji… » więcej 2023-03-21, godz. 08:30 Warszawa/ Wyposażenie dawnego salonu DESA wpisane do rejestru zabytków Do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego wpisane zostało wyposażenie wnętrza lokalu przy Rynku Starego Miasta 4/6 (dawniej DESA) w Warszawie… » więcej 2023-03-21, godz. 08:30 W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych… » więcej 2023-03-21, godz. 08:30 K.Sobolewski: program wyborczy ogłosimy na pewno przed wakacjami Cały obóz Zjednoczonej Prawicy jest twarzą kampanii; jak jedna pięść, chcemy iść do wyborów - mówił we wtorek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski… » więcej 2023-03-21, godz. 08:20 Warszawa/ Mieszkańcy SM Górczewska nie chcą nowych bloków kosztem zieleni Mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Górczewska są oburzeni propozycjami zarządu, który planuje wybudowanie nowych bloków na 30 działkach, ale nie na… » więcej 2023-03-21, godz. 08:20 Japonia/ Media: premier Kishida w drodze do Kijowa, z Indii do Rzeszowa leciał prywatnym odrzutowcem Premier Japonii Fumio Kishida składa we wtorek niezapowiadaną wizytę w Kijowie, dokąd zmierza pociągiem z Przemyśla - podały media. Według nich przybył… » więcej 2023-03-21, godz. 08:20 Szefowa KPRP: w piątek prezydent zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny … Prezydent Andrzej Duda odwiedzi w piątek Markową i zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów; celem Komitetu… » więcej 2023-03-21, godz. 08:20 K.Sobolewski: powrót Donalda Tuska do Polski okazał się klęską Powrót Donalda Tuska do Polski, po ucieczce do Brukseli, miał być wielkim sukcesem, a okazał się wielką katastrofą, klęską - ocenił we wtorek sekretarz… » więcej 2023-03-21, godz. 08:10 Rosja/ Przeszukania w mieszkaniach pracowników Memoriału; sprawa dotyczy rzekomej „rehabilitacji nazizmu” (opis) O rewizjach w mieszkaniach swoich pracowników poinformowało we wtorek zlikwidowane przez władze Stowarzyszenie Memoriał, uhonorowane w 2022 roku Pokojową… » więcej 2023-03-21, godz. 08:10 Rzecznik PiS: chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »