Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 14:30 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Martwe psy w schronisku w pow. nowotomyskim

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia sprawę śmierci 9 zwierząt znalezionych w czasie interwencji w schronisku dla psów w miejscowości Posadówek w gminie Lwówek (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie). W środę z placówki zabrano 47 psów.

Oficer prasowy policji w Nowym Tomyślu sierż. szt. Mariusz Majewski powiedział PAP, że w środę funkcjonariusze, po zawiadomieniu o możliwości znęcania się nad zwierzętami w schronisku, udali się na miejsce. "Przeprowadzili oględziny, wykonali dokumentację fotograficzną, zabezpieczyli wszystkie rzeczy mogące mieć znaczenie w sprawie" - powiedział.


Dodał, że na miejscu zabezpieczono truchła 9 padłych psów i jednego kota, oraz 47 żywych psów. Majewski wskazał, że w tej sprawie policja, pod nadzorem nowotomyskiej prokuratury, wszczęła postepowanie prowadzone pod kątem przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami.


W środę w schronisku poza policją i powiatowym lekarzem weterynarii interweniowali także działacze Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo CANE oraz Fundacji Wielkopolski Inspektorat Ochrony Zwierząt (WIOZ). Druga z organizacji poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych, że kilka dni temu odebrała zgłoszenie od mężczyzny, którego adoptowany ze schroniska w Posadówku pies zdechł. O warunkach panujących w przytulisku miały również poinformować nauczycielki, które w ramach wycieczki szkolnej odwiedziły ośrodek.


Działacze WIOZ opisali, że w środę w schronisku padłe zwierzęta znaleziono w psich budach oraz w zamrażarce. "Żyjące psy zostały wczoraj stamtąd zabrane przez nas i wiele innych organizacji. Psy skrajnie odwodnione, psy, zagłodzone, psy z żebrami, miednicami na wierzchu, okaleczone, ranne" - zaznaczono w opisie. Dodano, że najbardziej chore zwierzęta trafiły do klinik weterynaryjnych.


Opisujący w czwartek sprawę "Głos Wielkopolski" podał, że schronisko w Posadówku prowadzone jest przez Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych "Wielkopomoc". Cytowany w artykule burmistrz Lwówka Piotr Długosz zaprzeczył, by było to gminne schronisko. "Korzystaliśmy z jego usług zgodnie z gminnym programem ochrony zwierząt i płaciliśmy za wykonane usługi, ale nadzór nad tym miejscem prowadzi powiatowy lekarz weterynarii" - zaznaczył.


Dodał, że samorząd nie miał wcześniej sygnałów o złych warunkach panujących w Posadówku, aż do ubiegłego tygodnia, gdy do urzędu miała wpłynąć informacja dotycząca problemów z adopcją. "Rozmawiałem o tym z kierownikiem schroniska, który zapewnił mnie, że kwestia była związana z oczekiwaniem na stosowne dokumenty" - powiedział cytowany burmistrz. Dodał, że na zlecenie gminy schronisko zostało skontrolowane przed trzema lub czterema laty. "W ostatnim czasie ze względu na pandemię schroniska nie odwiedzaliśmy" - przyznał.


Z kolei "Gazeta Wyborcza" opisała, że schronisko w Posadówku powstało w miejscu, w którym fundacja Barka w 1995 r. wydzierżawiła od ówczesnej Agencji Własności Rolnej teren i następnie stworzyła domy wspólnotowe dla osób bezdomnych. "Wówczas członkowie wspólnoty wraz z mieszkańcami wsi założyli Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych +Wielkopomoc+, które przejęło od Barki prowadzenie wspólnoty" - podano.


Jak opisała "Gazeta Wyborcza" w założonym przed 10 lat schronisku członkowie wspólnoty mieli opiekować się bezdomnymi zwierzętami, jednak od dwóch lat fundacja Barka jest w sporze sądowym z prezesem Stowarzyszenie Integracji Społeczności Lokalnych "Wielkopomoc". Jak podała "Wyborcza" fundacja wypowiedziała umowę bezpłatnego użyczenia domów wspólnoty. "Jej przedstawiciele przyznają, że nie mają żadnego wpływu na to, co dziś się tam dzieje" - zaznaczono w artykule.


Zgodnie z przepisami za znęcanie się nad zwierzętami grozi do trzech lat więzienia.(PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mark/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 11:20 Francja/ Rwandyjczyk skazany na 4 lata więzienia za podpalenie katedry w Nantes; jest też oskarżony o zamordowanie … Emmanuel Abayisenga z Rwandy, który w 2020 r. podpalił katedrę w Nantes został skazany w środę na 4 lata więzienia - poinformował dziennik „Le Figaro”… » więcej 2023-03-30, godz. 11:20 Energy Innovation Day - 4 kwietnia w Warszawie (MediaRoom) W najbliższy wtorek 4 maja o godz. 10:00 w Teatrze Kamienica przy al. Solidarności 93 w Warszawie rozpocznie się Energy Innovation Day. » więcej 2023-03-30, godz. 11:20 Prezes ABM zdecydował o zwiększeniu alokacji na badania w konkursie head-to-head Prezes ABM, dr hab. Radosław Sierpiński zdecydował o zwiększeniu pierwotnej alokacji do ponad 300 mln zł na badania w konkursie head-to-head - przekazała… » więcej 2023-03-30, godz. 11:20 Kraków/ Muzeum Inżynierii i Techniki zaczyna działać w odnowionej siedzibie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie otwarciem dużej wystawy stałej inauguruje działalność w odnowionej siedzibie. Koszt rozbudowy i modernizacji obiektu… » więcej 2023-03-30, godz. 11:20 PŚ w skokach - trener Horngacher widzi przyszłość rywalizacji na igelicie Trener reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich Stefan Horngacher widzi przyszłość tej dyscypliny w rywalizacji na igelicie, a nie śniegu. » więcej 2023-03-30, godz. 11:10 Chiny/ Resort obrony: jesteśmy skłonni zacieśniać współpracę wojskową z Rosją Chiny są skłonne zacieśniać współpracę wojskową z Rosją, wzmacniać koordynację strategiczną, regularnie organizować wspólne patrole i ćwiczenia… » więcej 2023-03-30, godz. 11:10 Łódzkie/ Zlikwidowano nielegalną fabrykę tytoniu w gm. Grabów Policjanci z Łęczycy zlikwidowali nielegalną fabrykę tytoniu w gm. Grabów i zatrzymali trzech mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty paserstwa akcyzowego… » więcej 2023-03-30, godz. 11:10 KO: widać, że do TK przeniosły się spory, które zjadają Zjednoczoną Prawicę Spory pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim spowodowały, że Trybunał… » więcej 2023-03-30, godz. 11:10 Pierwsze narzędzie oparte na sztucznej inteligencji w Polsce, które w kilka sekund stworzy ogłoszenie o pracę - AI… No Fluff Jobs jako pierwszy portal z ogłoszeniami o pracę w Polsce wypuszcza własne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, które skróci proces publikowania… » więcej 2023-03-30, godz. 11:10 RPO pisze do resortu rodziny w sprawie waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do resortu rodziny w związku z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »