Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 14:20 Autor: PAP

PGNiG TERMIKA: nasze taryfy nie wzrosły o 600 proc., o czym mówi Szymon Hołownia; to dziesięciokrotnie mniej

W ostatnim roku taryfy PGNiG TERMIKA nie wzrosły o 600 proc., o czym mówi Szymon Hołownia; to jest dziesięciokrotnie mniej - 67 proc. - podkreśliło w przesłanej PAP informacji PGNiG TERMIKA. Jak zaznaczono, w trakcie prac legislacyjnych są przepisy w celu ograniczenia ceny ciepła dostarczanego odbiorcom.

Komunikat PGNiG TERMIKA ma związek ze środową konferencją prasową przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni na warszawskim Ursynowie. Polityk zwracał uwagę, że obecnie miliony ludzi w całej Polsce otrzymuje "listy grozy" z informacją o podwyżkach czynszów i cen za ogrzewanie. Przypomniał obietnice rządu, że podwyżki cen ciepła nie przekroczą 42 proc. Tymczasem, mówił, mieszkańcy jednej ze spółdzielni na Ursynowie od nowego roku zapłacą za energię dwa razy więcej. Wskazał, że dotychczas płacili za GJ (gigadżula) energii 58 zł., a od nowego roku 125 zł.


Według lidera Polski 2050, w skali kraju podwyżki sięgają znacznie więcej, 200 a nawet 600 proc. "Gaz radykalnie tanieje, a rachunki ludzi rosną. Ktoś musi na tym zarabiać i brać tę różnice do swojej kieszeni" - mówił. Jak dodał, mamy prawo wiedzieć, kto to robi i dlaczego. "Dzisiaj chcemy się dowiedzieć od premiera Mateusza Morawieckiego, tych, którzy nadzorują PGNiG, czy to nie jest kolejny taki szwindel, jaki widzieliśmy w przypadku Orlenu" - powiedział lider Polski 2050.


PGNiG TERMIKA w przesłanej PAP w czwartek informacji prasowej podkreśliło, że "ceny ciepła dostarczanego przez PGNiG TERMIKA nie wzrosły o 600 proc". "Spowodowane bezprecedensowym kryzysem energetycznym podwyżki taryf PGNiG TERMIKA były w rzeczywistości dziesięciokrotnie mniejsze. Nieprawdą jest również, iż cena ciepła jaką sprzedaje PGNiG TERMIKA SA, jest determinowana ceną gazu, ponieważ gaz stanowi zaledwie 20,74 proc. paliw używanych przez Spółkę" - czytamy.


"Szymon Hołownia manipuluje i mówi nieprawdę, zarzucając PGNiG TERMIKA, że +prowadzi swój biznes w ten sposób, że każe ludziom płacić krocie, mimo, że sam za gaz, który kupuje, będzie płacić dużo mniej+" - podkreślono w komunikacie. "Szef Polski 2050 sugeruje, że z powodu wzrostu taryf PGNiG TERMIKA mieszkańcy warszawskiego osiedla Stokłosy dostają podwyżki rzędu 600 proc." - zaznaczono.


"PGNiG TERMIKA jest firmą odpowiedzialną społecznie. Mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem energetycznym, jaki został wywołany agresją Rosji na Ukrainę. Mimo to robimy wszystko, by nasi klienci odczuwali to w jak najmniejszym stopniu. Dzięki wsparciu ze strony rządu, PGNiG TERMIKA nie przerzuca tych kosztów na swych klientów+" – mówi, cytowany w informacji, Dyrektor Biura Komunikacji PGNiG TERMIKA SA., Kamil Szafrański.


PGNiG zwraca uwagę, "że rekordowe wzrosty cen paliw i uprawnień do emisji CO2 w nieunikniony sposób przekładają się jednak na wzrost kosztów produkcji ciepła, a co za tym idzie, również na ceny, które za wyprodukowane ciepło płaci jego odbiorca".


"W ostatnim roku taryfy PGNiG TERMIKA nie wzrosły jednak o 600 proc, o czym mówi Szymon Hołownia. W rzeczywistości jest to dziesięciokrotnie mniej - 67 proc. Co więcej, w trakcie prac legislacyjnych są przepisy zaproponowane przez rząd, które mają na celu ograniczenie ceny ciepła dostarczanego odbiorcom. Przyjęcie tych przepisów spowoduje, że cena energii cieplnej nie będzie mogła być wyższa niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku. W konsekwencji, jeżeli wzrosty cen będą wyższe, to odbiorcom będzie przysługiwać wyrównanie" - podkreślono w informacji prasowej.


Dodano, iż należy przy tym zaznaczyć, że kształtowanie cen ciepła w przypadku przedsiębiorstw koncesjonowanych, takich jak PGNiG TERMIKA, to mechanizm, który jest ściśle regulowany. "Nad poprawnością kształtowania poziomu cen ciepła czuwa Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy. W przypadku wskazanym przez Szymona Hołownię ciepło dostarczane jest do spółdzielni za pomocą sieci ciepłowniczej Veolia" - czytamy. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ par/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 06:50 Dr Smiatacz: Ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa Marburg na szerszą skalę jest bliskie zeru Na szczęście ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa Marburg na szerszą skalę jest bliskie zeru. W obecnej epidemii mówimy o zaledwie dziewięciu przypadkach… » więcej 2023-04-01, godz. 06:50 Mołdawia/ Wiceminister spraw zagranicznych: inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju i doprowadziła do prób destabilizacji Mołdawii poprzez nielegalnie opłacane protesty antyrządowe… » więcej 2023-04-01, godz. 06:50 USA/ Co najmniej dwie ofiary śmiertelne Tornado w Arkansas i jedna w Illinois Tornado, które przetoczyło się w piątek przez Little Rock i sąsiednie miasta w Arkansas zabiło co najmniej dwie osoby. W Belvidere, w Illinois zerwało dach… » więcej 2023-04-01, godz. 06:40 Trener Luis Enrique przekazał dochody z transmisji na Twitchu na cele charytatywne Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique przekazał całość dochodów z transmisji na Twitchu na cele charytatywne. Środki trafiły… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w sobotę pochmurno i przelotne opady W sobotę w całym kraju będzie pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu. Na Pomorzu będzie padał deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwe burze… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 W sobotę prezentacja Archiwum Pełnego Pamięci IPN w Wielkiej Brytanii W sobotę delegacja przedstawicieli Archiwum IPN spotka się z Polonią w Blackburn w Wielkiej Brytanii i zaprezentuje Archiwum Pełne Pamięci. Z projektem tym… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 2 kwietnia w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka. Zaplanowano także czuwania modlitewne… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 Grecja/ Premier Micotakis obiecuje rozbudowę bariery na granicy z Turcją Premier Grecji Kyriakos Micotakis obiecał w piątek, w czasie wystąpienia w trwającej kampanii wyborczej, rozbudowę bariery wzdłuż całej lądowej granicy… » więcej 2023-04-01, godz. 06:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę miała negatywny wpływ na pacjentów z problemami zdrowia psychicznego Agresja Rosji na Ukrainę u pacjentów z depresją wiązała się ze wzrostem m.in.: poziomu pesymizmu, poczucia winy oraz nasileniem negatywnego myślenia o sobie… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Cegiełki budujące RNA znalezione na asteroidzie Cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 - informują naukowcy na łamach „Nature… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »