Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 12:20 Autor: PAP

Poznań/ Pikieta mieszkańców przeciwko wysokim podwyżkom czynszu w PTBS

Lokatorzy mieszkań Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS) pikietowali w czwartek przed siedzibą spółki domagając się wycofania wysokich podwyżek czynszu, które mają zacząć ich obowiązywać od maja.

Jedna z przemawiających w czwartek lokatorek PTBS Anna Siedlecka powiedziała, że największe podwyżki dotyczą mieszkańców 170 lokali przy ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Elżbiety Zawadzkiej na poznańskim Strzeszynie. Zaznaczyła, że do tej pory, pomimo próśb i pism kierowanych do władz miasta i PTBS, mieszkańcy nie dostali konkretnych odpowiedzi dotyczących wyjaśnienia skali podwyżek.


"Wśród naszych mieszkańców są emerytki, które po podwyżce za kawalerkę mają płacić 1,4 tys. zł przy emeryturze 1,5 tys. zł. Mamy samotne nauczycielki, zarabiające 3,2-3,3 tys. zł i mające płacić od maja 1,4 zł plus spłatę kredytu za partycypację. To są osoby, które biorą +chwilówki+, żeby pójść do dentysty" - zaznaczyła.


Podkreśliła, że mieszkańcy żądają od kierownictwa PTBS wycofania się z podwyżki, która ma wejść w życie 1 maja. "Przeżyliśmy podwyżkę z 1 listopada. To była podwyżka rzędu 400 zł od mieszkania 56 m. Wtedy nikt z nas nie zadawał jakichkolwiek pytań, bo wiedzieliśmy, jakie są warunki na rynku i łyknęliśmy tę podwyżkę jak przysłowiowe pelikany bez jednego pytania" - przyznała.


"Czara goryczy została przelana. Z tej majowej podwyżki prezes musi się wycofać, bo po prostu nas na nią nie stać" - mówiła. Zwróciła uwagę, że zarobki dwuosobowego zarządu PTBS przekraczają 1 mln zł rocznie. Dodała, że w razie niepowodzenia rozmów z kierownictwem PTBS mieszkańcy mogą wystąpić na drogę sądową.


Kolejny przedstawiciel mieszkańców, Marcin Kasprowicz, zaznaczył, że w przypadku lokali o największych metrażach od maja opłaty mają sięgnąć 3 tys. zł. Dodał, że wśród lokatorów są samotne matki pracujące w np. w Urzędzie Miasta Poznania. "Za swoje mieszkania będą płacić około 2,6 tys. zł plus kredyt" – mówił.


Dodał, że jedna z lokatorek płaci za mieszkanie więcej, niż wynosi jej pensja. "Ma dwójkę dzieci, które będąc jeszcze w wieku licealnym, zobowiązały się, że pójdą do pracy żeby wspierać budżet rodzinny" – mówił.


Kasprowicz przypomniał, że mieszkańcy skorzystali z programu najmu mieszkań z dojściem do własności. Zaznaczył, że kierownictwo PTBS traktuje lokatorów "w sposób lekceważący, z góry". "Chcielibyśmy wstrzymania tych podwyżek. Sensownego wytłumaczenia skąd one się biorą" – mówił.


Przemawiający w czasie towarzyszącej pikiecie konferencji poseł KO Franciszek Sterczewski zaznaczył, że w środę rozmawiał z prezesem PTBS, który miał tłumaczyć podwyżki czynszów podniesieniem stawek kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. "To miasto wzięło kredyt z EBI, to miasto ma na sobie odpowiedzialność za ten program. Nie może być tak, że tę odpowiedzialność zrzuca teraz na ludzi, którzy korzystają z tego programu" – powiedział poseł.


Polityk zaapelował do kierownictwa PTBS i prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, by "dotrzymywali słowa". "Ci ludzie (mieszkańcy – PAP) umówili się z miastem, że będą na określonych warunkach, spełniając określone wymogi, płacić określoną stawkę za wynajem, za swoje mieszkanie. Po jakimś czasie okazuje się, że spotykają ich podwyżki niemal 200 proc." - zaznaczył polityk.


"To jest skandal. Uważamy, że miasto tym się różni od dewelopera, że musi znaleźć odpowiedź, dlatego apelujemy o działanie systemowe, o znalezienie takiego rozwiązania, które zablokuje te podwyżki" - podkreślił Sterczewski.


Dodał, że w tej sprawie skierował pisma, apele i interpelacje m.in. do prezesa PTBS, prezydenta Poznania, ale także premiera i resortu rozwoju. "Wielu kredytobiorców w Polsce spotkały +wakacje kredytowe+, różnego rodzaju ulgi w ostatnim czasie, natomiast w tym przypadku nie było żadnej pomocy. Nie może być tak, że miasto umywa ręce. Nie może być tak, że tych ludzi traktuje się gorzej" - zaznaczył.


Przemawiający na konferencji przewodniczący klubu radnych miejskich KO Marek Sternalski zaznaczył, że "nie można zostawić mieszkańców z tym problemem". Przypomniał, że uchwalany przez miasto program najmu mieszkań z dojściem do własności był skierowany do osób, których nie stać na komercyjny kredyt mieszkaniowy.


"Miasto ma być tym gwarantem, który pozwoli tym osobom wynająć mieszkanie i w dłuższej perspektywie dojść do jego własności (…) Dzisiaj, w trudnych warunkach, które mają często jakieś obiektywne powody, że tak się dzieje, musimy szukać rozwiązania. To rozwiązanie musi być szukane na poziomie i samorządu, ale też na poziomie ogólnopolskim" - podkreślił.


Ocenił przy tym, że obecnie indywidualny kredytobiorca "ma możliwości wsparcia", a "pośredni kredytobiorca" nie ma możliwości otrzymania rozwiązań takich jak "wakacje kredytowe".


Po pikiecie przedstawiciele mieszkańców udali się na rozmowy z kierownictwem PTBS.(PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ mark/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:00 Klub KO odwiedza woj. kujawsko-pomorskie W poniedziałek i wtorek klub Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy #Tu jest przyszłość ma odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie. W poniedziałek 3 kwietnia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 UE/ Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Ukraina/ W obwodzie chersońskim ofiara śmiertelna i ranni w wyniku rosyjskich ostrzałów Jedna osoba zginęła i co najmniej dwie są ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego; w ciągu doby przeciwnik ostrzeliwał ten region na południu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »